Судове рішення #7258944

справа № 2 «ц»-1041\09 р.

 РІШЕННЯ

іменем України

          18 листопада 2009 р.                                              Барський районний суд

                          Вінницької області

                                                                 в складі:       головуючого  судді Хитрука В.М.

                                                                                       при секретарі Чепельській Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бар  Вінницької області цивільну справу за позовом Барської міської ради Вінницької області до ОСОБА_1 про знесення самочинно побудованої споруди, зобов’язання привести земельну ділянку, що самовільно зайнята, до попереднього стану, -

ВСТАНОВИВ:

              В позові до суду Барська міська рада Вінницької області зазначила, що рішенням виконкому від 14 серпня 2009 року ОСОБА_1 надано дозвіл на реконструкцію господарської споруди розміром 6, 15 м х 3,75 м. по вулиці Марата, 4, в місті Бар Вінницької області та  зобов’язано його до початку виконання робіт виготовити та погодити необхідну документацію згідно чинного законодавства. Однак, в порушення цивільного та земельного законодавства, відповідач ОСОБА_1, не отримавши дозволу на виконання будівельних робіт, не виготовив   проектної документації, не оформив  право власності чи користування земельною ділянкою, самочинно розпочав будівництво гаража, чим змінив функціональне призначення будівлі. Комісією Барської міської ради  встановлено, що відповідач провів перебудову споруди в значно більших розмірах ніж зазначено в рішенні виконкому, чим здійснив самозхват землі. Крім того, при будівництві гаража ОСОБА_1 порушив протипожежні та санітарні норми. На неодноразові  попередження про зупинення будівництва відповідач не реагує. Тому, Барська міська рада Вінницької області просила суд ухвалити рішення, яким зобов’язати ОСОБА_1  знести самочинно побудовану споруду, що знаходиться в м. Бар, по вулиці Марата, 4, та привести земельну ділянку, що самовільно зайнята, до попереднього стану.  

              В судовому засіданні представники Барської міської ради Вінницької області ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали повністю та наполягали на їх задоволенні.

     Треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог ОСОБА_4, ОСОБА_5 та їх представник адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні повністю підтримали позов Барської міської ради, пояснивши суду, що ОСОБА_1 самочинно будує по вулиці Марата, 4, в місті Бар Вінницької області гараж великих розмірів для вантажно пасажирського транспорту. Будівництво ведеться на земельній ділянці, яка є подвір’ям багатоквартирного будинку, на відведеному для прання та розвішування білизни місці. Одна стійка від шнурів для білизни вже знаходиться в приміщенні гаража. Через подвір'я заїжджають вантажні автомобілі, які привозять будматеріали. Через вузький проїзд вони змушені заїжджати на обмостку будинку, що призвело до руйнації фундаменту та тріщин. Крім того, ОСОБА_1 вимагає від жителів будинку звільнити подвір'я. Таке будівництво порушує права та інтереси жителів квартир в будинках № 4 та № 6 по вулиці Марата, в місті Бар Вінницької області.

    Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав, пояснивши суду, що він будує гараж з майстернею розміром 8.0 х 4.0 метрів по вулиці Марата, 4, в місті Бар Вінницької області на місці сараю, який належав йому згідно договору купівлі продажу від 17.12.1992 року. Будівництво здійснює на підставі рішення виконкому Барської міської ради № 493 від 31.12.1996 року. На даний час побудував споруду розміром 6 х 6 м. Одна стіна з цегли має висоту 2,70 м. Документів на земельну ділянку в нього не має. Дозволу на виконання будівельних робіт не отримував,  проектну документацію не виготовив.

              Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду пояснила, що вона працює на посаді начальника відділу архітектури, будівництва та земельних відносин Барської міської ради. В складі комісії неодноразово виходили на місце будівництва ОСОБА_1 гаража, попереджали про припинення будівництва, оскільки воно велося самочинно та незаконно, з порушенням встановлених санітарних, протипожежних та будівельних норм, без дозволу на виконання будівельних робіт, при відсутності проектної документації та документів на право власності чи користування земельною ділянкою. Рішення виконкому Барської міської ради № 493 від 31.12.1996 року, на яке посилався відповідач, є нечинним.  

    Свідок ОСОБА_8 суду показала, що вона проживає в будинку та користується двором по вулиці Марата, 4, в місті Бар Вінницької області з 1967 року. ОСОБА_1 при будівництві гаража вийшов за межі сараю, який належав йому згідно договору купівлі продажу. Прибудинкова територія є спільною, там проходить водопровід, який через самочинне будівництво може бути зруйнованим, оскільки труби вже видно на поверхні. Будинок починає руйнуватися.  

    Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні показала, що будівництво гаража ОСОБА_1 її не заважає.  

    Свідок ОСОБА_10 суду показав, що він разом з ОСОБА_1 отримав рішення виконкому Барської міської ради № 347 від 14.08.2009 року, яким йому також надано дозвіл на реконструкцію господарських споруд під гараж по вулиці Марата, 4, в місті Бар Вінницької області. Будівництво ще не починав.

              Суд, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши та оцінивши матеріали  справи, вважає, що вимоги позивача доведені та обґрунтовані і їх слід  задовольнити в  повному обсязі.  До такого висновку суд дійшов з наступного.

Так, 10 серпня 2009 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Барської міської ради Вінницької області в якій просив надати йому дозвіл на реконструкцію його сараю під будівництво гаража (а.с.23). Рішенням виконкому Барської міської ради № 347 від 14 серпня 2009 року відповідачу надано дозвіл на реконструкцію господарської споруди в існуючих розмірах 6,15 м. х 3,75 м. по вулиці Марата, 4, в місті Бар Вінницької області під гараж та зобов’язано його до початку виконання робіт виготовити та погодити необхідну документацію згідно чинного законодавства (а.с.5.43).

В судовому засіданні було встановлено, зокрема з показів самого відповідача ОСОБА_1, що він розпочав будівництво гаража по вулиці Марата, 4, в місті Бар Вінницької області без отримання дозволу на виконання будівельних робіт та без виготовлення проектної документації на земельній ділянці на яку не має документів на право власності чи користування.  

    Відповідно до ст. 24  Закону України «Про планування і забудову територій» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або  користувачем  за  умови  використання земельної ділянки за її цільовим  призначенням  та  відповідно  до  містобудівних  умов  і обмежень   забудови   земельної  ділянки,  встановлених  згідно  з вимогами цього Закону.  

    Згідно договору купівлі-продажу від 17 грудня 1992 року ОСОБА_1 купив квартиру № 2 в жилому будинку № 4 по вулиці Марата, в місті Бар Вінницької області. Документів на право власності чи право користування земельною ділянкою, розташованою за вказаною адресою, на якій він розпочав будівництво гаража, відповідач не виготовляв.

 Згідно п.3 ст. 125 Земельного Кодексу України, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації, забороняється.

В наданні окремої юридичної адреси нежитловому приміщенню ОСОБА_1 відмовлено, про що зазначається в повідомленні виконкому Барської міської ради Вінницької області № 951 від 22.07.2009 року (а.с.6).

Згідно акта обстеження незавершеного будівництва від 02.09.09р. (а.с.9) комісія Барської міської ради Вінницької області з виходом на місце провела обстеження самовільної реконструкції частини сараю ОСОБА_1 по вулиці Марата, 4, в місті Бар Вінницької області та встановила, що будівництво ведеться без будівельного паспорта та дозволу на виконання будівельних робіт, що є самочинним будівництвом та рекомендувала юристу міської ради звернутися до суду для вирішення питання знесення самовільно побудованої господарської споруди. Комісією зафіксовано, що перебудова споруди ОСОБА_1 проводиться не в таких розмірах, як вказано в рішенні виконавчого комітету від 14.08.2009 року, а в значно більших, а саме: з розміру 3, 75м збільшено до 6,30 м.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» дозвіл на виконання будівельних робіт  надається  інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Здійснення будівельних  робіт  на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації,  а також   здійснення  не  зазначених  у  дозволі  будівельних робіт вважається   самовільним   будівництвом   і   тягне   за   собою відповідальність згідно із законом.

В протоколі  розгляду усного звернення жителів будинку № 6 по вулиці Марата в м. Бар від 19.08.09р. (а.с.10) зазначено, що в ході роботи комісії було виявлено, що ОСОБА_1 розпочав перебудову   частини сараю розміром 6,15 на 3,75 м. Під’їзд між існуючими будинками № 4 та № 6 по вулиці Марата має ширину 2,86 м. а тому при заїзді вантажних машин може бути зруйнована добудова до квартири ОСОБА_11, ОСОБА_12 в будинку №6 та добудова до квартири ОСОБА_13 в будинку №4.

Барською міською радою Вінницької області надсилалися ОСОБА_1 попередження про термінове призупинення перебудови господарської споруди до виготовлення необхідних документів та отримання дозволу на проведення робіт № 940 від 21.07.09р. (а.с.11) та № 1091 від 03.09.09 р. (а.с.13).

Постановою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області  № 742 від 09.09.09р. притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 96 КУАП у виді штрафу за проведені роботи по реконструкції господарської будівлі під гараж по  вулиці Марата, 4, в місті Бар  без відповідного дозволу і проекту (а.с.66).

З акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11.09.09р. (а.с.68) вбачається, що ОСОБА_1 розпочав будівництво двох гаражів на земельній ділянці із земель житлової та громадської забудови Барської міської ради. В ході будівництва він змінив межі існуючої земельної ділянки та використовує земельну ділянку більшу на 0,0018 га, тобто вчинив самозахват землі.  

В порушення п.2 ст. 20 Земельного Кодексу України ОСОБА_1 не отримав в установленому порядку дозвіл на зміну функціонального призначення будівлі та зміну цільового призначення земельної ділянки.

Відповідно до ст. 376 Цивільного Кодексу України житловий будинок,  будівля,  споруда,  інше нерухоме майно вважаються  самочинним  будівництвом,  якщо  вони  збудовані   або будуються  на  земельній  ділянці,  що  не була відведена для цієї мети,  або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа,  яка  здійснила  або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Якщо  власник  (користувач)  земельної  ділянки  заперечує проти  визнання  права власності на нерухоме майно за особою,  яка здійснила  (здійснює)  самочинне  будівництво  на  його  земельній ділянці,  або  якщо  це  порушує права інших осіб,  майно підлягає знесенню особою,  яка здійснила (здійснює) самочинне  будівництво, або за її рахунок.  Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Посилання ОСОБА_1 на рішення виконкому Барської міської ради № 493 від 31.12.1996 року, яким йому надано дозвіл на будівництво гаража з майстернею розміром 8.0 х 4.0 метрів по вулиці Марата, 4, в місті Бар Вінницької області, є необґрунтованими, оскільки з даного рішення вбачається надання дозволу на будівництво тільки на присадибній ділянці відповідача, яка в нього відсутня, оскільки право власності на земельну ділянку згідно ст. 125 Земельного кодексу України, виникає після одержання документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Крім того, будь який дозвіл на будівництво об’єкта містобудування не дає права на початок виконання будівельних робіт без одержання відповідного дозволу місцевої інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.

              За таких обставин суд, керуючись ст.ст. 5, 10, 60, 212, 213 ЦПК України,  ст.ст. 125, 20 ЗК України,  ст. 376 ЦК України, Законом України «Про планування і забудову територій»,  -

В И Р I Ш И В :

              Позов задовольнити повністю

    Зобов’язати ОСОБА_1, за його рахунок, знести самочинно побудовану споруду, що знаходиться в м. Бар Вінницької області, по вулиці Марата, 4, та привести земельну ділянку, що самовільно зайнята, до попереднього стану, шляхом звільнення її від самочинно побудованої споруду та будматеріалів.  

    Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 51 гривню державного мита та на користь Барської міської ради Вінницької області 120 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення.

    Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення або протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

       Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація