Судове рішення #72650545



АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________________________

Справа № 7134                Головуючий суддя І інстанції Горчакова

Провадження №         Суддя доповідач Кіпенко І.С.

Категорія:


УХВАЛА

іменем України

29 квітня 2010 року.        

Судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого - Шаповал Н.М.,

суддів - Кіпенка І.С., Хребтова В.П.,

при секретарі - Татаріновій А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в Лозівському районі Харківської області на постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 22 лютого 2010 року за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В січні 2010 року ОСОБА_1 звернулася у суд із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області /далі - Управління ПФУ в Лозівському районі Харківської області / про зобов'язання вчинити дії.

На обгрунтування вказав, що має правовий статус дитини війни, однак відповідач на порушення Закону України від 18 листопада 2004 року № 2195-1У «Про соціальний захист дітей війни» /далі - Закон № 2195-1У/ не здійснює доплати /підвищення/ до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.

Посилаючись на вказані обставини, просив задовольнити позов, відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушеного права і зобов'язати Управління ПФУ в Лозівському районі Харківської області здійснити перерахування такої доплати за період з 1 січня 2006 року по 31 грудня 2008 року .

Відповідач в особі свого представника позов не визнав, посилаючись на відсутність правових підстав для цього.

Постановою Лозівського міськрайонного суду м. Харкова від 22 лютого 2010 року адміністративний позов задоволений частково.

Бездіяльність Управління ПФУ в Лозівському районі Харківської області щодо неперерахування доплати /підвищення/ до пенсії визнана протиправною з зобов'язанням здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», провести відповідні виплати з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

В задоволенні адміністративного позову в іншій частині відмовлено зі стягненням з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат, пов'язаних з оплатою судових витрат, у розмірі 3 грн. 40 коп.

В апеляційній скарзі представник відповідач, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в позові.

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню із таких підстав.

За ст. 6 Закону № 2195-1У /у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/ дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% від мінімальної пенсії за віком.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 народилася 20 липня 1939 року, набула правовий статус «Дитина війни» і має право на доплату /підвищення/ до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком /а. с. 5, 6/.

Пунктом 12 ст. 71 Закону України від 19 грудня 2006 року № 489-У «Про державний бюджет України на 2007 рік» /далі - Закон № 489-У/ дію ст. 6 Закону 2195-1У зупинено на 2007 рік із урахуванням ст. 111 цього Закону. Проте Конституційний Суд України Рішенням від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення п. 12 ст. 71 та ст. 111 Закону № 48 - У визнав такими, що не відповідають Конституції України /є неконституційними/.        

Згідно п. 41 розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-У1 «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» /далі - Закон № 107-У1/текст статті 6 Закону № 2195-1У викладений в такій редакції: «Дітям війни /крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»/ до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачуються у підвищеному розмірі надбавки, встановлені для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».

Однак Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення п. 41 розділу 2 Закону № 107-У1 також визнані такими, що не відповідають Конституції України/ є неконституційними/.

Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність /ч. 2 ст. 152 Конституції України/. Водночас згідно з вимогами ч. 2 ст.19 Основного Закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про зобов'язання Управління ПФУ в Лозівському районі Харківської області здійснити відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 87 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХП /з наступними змінами/ «Про пенсійне забезпечення», згідно якої суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги щодо відсутності бюджетних коштів для повної реалізації програми з доплат дітям війни не можуть бути прийняті до уваги. Питання фінансування цих видатків не є предметом даного спору. Проблеми надання бюджетних коштів для виконання відповідачем покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом не розглядалися.

Безпідставними є також посилання на можливість нецільового використання коштів відповідача, оскільки рішення про проведення виплат з власних джерел фінансування Управління ПФУ в Лозівському районі Харківської області судом не ухвалювалось.

Керуючись ст.ст. 303, 307 ч.1 п.1, 308, 315, 317, 319 ЦПК України, судова колегія

ухвалила:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області відхилити.

Постанову Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 22 лютого 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає чинность негайно і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двох місяців з дня її проголошення безпосередньо до Верховного Суду України.


Головуючий


Судді





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація