Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #72670313


Справа № 365/316/18

Номер провадження: 2/365/241/18




ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України


18.07.2018 смт. Згурівка


Згурівський районний суд Київської області в складі:


головуючого-судді Кучерявої Л.М.

за участі секретаря

судового засідання Хрущ Л.М.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,


В С Т А Н О В И В:


29 травня 2018 року (за інформацією про відправлення) представник позивача за довіреністю Гаренко Н.В. звернулась до суду із вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що відповідно до укладеного договору від 13 жовтня 2008 року, б/н, відповідач отримав кредит у розмірі 10000,00 грн у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 30,00% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення, що відповідає строку дії картки та підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з Умовами та правилами надання банківських послуг (далі - Умови), Правилами користування платіжною карткою (далі - Правила) та Тарифами Банку складає між сторонами Договір про надання банківських послуг. Відповідно до п. 9.12 Умов та Правил надання банківських послуг передбачено, що договір діє протягом 12 місяців з моменту підписання. Якщо протягом цього строку жодна із сторін не проінформує іншу сторону про припинення дії Договору, він автоматично лонгується на той самий строк. Позивач свої зобов'язання за договором виконав повністю, надавши відповідачу кредит. Натомість, відповідач станом на 30.04.2018 порушив зобов'язання за кредитним договором, ухиляється від їх виконання та має заборгованість в розмірі 18409,58 грн, тому просить стягнути із відповідача на користь позивача заборгованість у вищезазначеному розмірі та сплачені судові витрати.

В судове засідання учасники справи повторно не з'явилися, про дату, час і місце судового засідання були належним чином повідомлені. Представник позивача направила суду заяву з клопотанням про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує повністю, проти заочного розгляду не заперечує. Відповідач був повідомлений за адресою його місця проживання чи місця перебування, зареєстрованого у встановленому законом порядку та на офіційній сторінці суду на вебпорталі судової влади України, про причини неявки суду не повідомив, своїх заперечень та відзиву на позов не подав.

Суд постановив ухвалу про заочний розгляд справи.

Оцінюючи наведені у справі аргументи, ґрунтуючись на засадах верховенства права, на повно і всебічно з'ясованих обставинах, об'єктивно та безпосередньо досліджених в судовому засіданні доказів, наявних у справі, суд дійшов висновку.

Судом встановлено, що 13 жовтня 2008 року між сторонами у справі було укладено Договір, б/н, який складається із заяви позичальника, Пам'ятки клієнта, Умов, Правил та Тарифів Банку, відповідно до умов якого ПАТ КБ «ПриватБанк» надав відповідачу грошові кошти у розмірі 10000,00 грн у вигляді відновлюваної кредитної лінії на картковий рахунок кредитної картки «Універсальна».

Відповідно до змісту п. 3.2 та п. 3.3 Умов Клієнт дає свою згоду, що кредитний ліміт встановлюється за рішенням Банку та клієнт дає право банку в будь-який момент змінити (збільшити чи зменшити) кредитний ліміт. Підписання цього договору є прямою та безумовною згодою позичальника щодо прийняття будь-якого розміру кредитного ліміту, встановленого банком.

Відповідно до п. 5.5 Правил користування платіжною карткою за користування кредитом банк нараховує проценти у розмірі, встановленому Тарифами Банку, із розрахунку 360 календарних днів у році.

Відповідно до п. 5.3 Умов банк має право здійснювати зміну Тарифів, а також інших умов обслуговування рахунків. При цьому банк, за винятком випадків зміни розміру наданого кредиту (кредитного ліміту), зобов'язаний не пізніше ніж за 7 днів до введення змін проінформувати Клієнта, зокрема у виписці по картрахунку відповідно до п. 4.9 цього договору. Якщо протягом 7 днів банк не отримає повідомлення від клієнта про незгоду зі змінами, то вважається, що клієнт приймає нові умови. Право зміни розміру наданого на платіжну картку кредиту (кредитного ліміту) банк залишає за собою в односторонньому порядку, за власним рішенням банку і без попереднього повідомлення клієнта.

Відповідно до п. 6.4 Умов у випадку незгоди зі змінами Правил та/або Тарифів банку клієнт зобов'язаний надати банку письмову заяву про розірвання цього договору та погасити заборгованість, що виникла перед банком, у тому числі й заборгованість, що виникла протягом 30 днів з моменту повернення карт, виданих клієнту та його довіреним особам. У випадку незгоди зі списанням коштів за картрахунком письмово проінформувати банк про це протягом тридцяти п'яти днів з моменту списання.

Згідно п. 4.9 Умов банк зобов'язаний не рідше одного разу в місяць способом, вказаним у Заяві, надавати клієнту виписки про стан картрахунків и про здійснені за минулий місяць операції за картрахунками. При підключенні клієнта до системи INTERNET-banking (ПРИВАТ24) надання виписок здійснюється через даний комплекс. При підключенні клієнта до комплексу Mobile- banking банк надає можливість доступу до інформації про стан рахунку шляхом використання функції SMS-повідомлень.

Відповідно до п. 5.8 Правил процентна ставка по кредиту на місяць, наступний за звітним, вказується банком у щомісячній виписці за картрахунком за звітний місяць.

Відповідно до п. 6.3 Умов клієнт зобов'язаний отримувати виписки про стан картрахунків та про здійснені операції за картрахунками.

Згідно з п. 6.5 Умов відповідач зобов'язувася погашати заборгованість за Кредитом, відсотками за його використання, за перевитратами платіжного ліміту, а також оплачувати комісії на умовах, передбачених цим Договором.

Відповідно до змісту п. 6.6 Умов обов'язок клієнта у разі невиконання зобов'язань за Договором, на вимогу Банку виконати зобов'язання з повернення Кредиту (у тому числі простроченого кредиту та овердрафту), оплати Винагороди Банку.

Згідно з п. 6.7 клієнт зобов'язаний слідкувати за витратами коштів в межах платіжного ліміту з метою недопущення виникнення овердрафту.

Відповідно до п. 8.6 Умов у випадку порушення клієнтом строків платежів за будь-яким із грошових зобов'язань, передбачених цим договором більш ніж на 120 днів, клієнт зобов'язаний сплатити банку штраф у розмірі 500 грн + 5% від суми позову.

Згідно з п. 4.6 Умов Клієнт доручає банку здійснювати списання грошових коштів з рахунків клієнта, відкритих у валюті кредитного ліміту, в межах сум, що підлягають сплаті банку за цим договором, у разі настання строків платежів, а також списання грошових коштів з картрахунку у випадку настання строків платежів за іншими договорами клієнта у розмірах, визначених такими договорами (договірне списання), в межах платіжного ліміту картрахунку. Банк здійснює списання коштів у грошовій одиниці України/іноземній валюті з будь-якого рахунку клієнта у розмірі, еквівалентному сумі заборгованості в іноземній валюті/національній валюті України за договором, і купівлю/продаж іноземної валюти на Міжбанківському Валютному Ринку України. Списання коштів з будь-якого рахунку клієнта, відкритого банком, оформляється меморіальним ордером.

Відповідно до п. 5.6 Правил клієнт доручає банку списувати з будь-якого рахунку клієнта, відкритого в банку, зокрема з картрахунку грошові кошти для здійснення платежу з метою повного або часткового погашення боргових зобов'язань, у тому числі Мінімального обов'язкового платежу, якщо Мінімальний обов'язків платіж вказаний у Заяві клієнта та в Пам'ятці клієнта. А також списання помилково перерахованих сум, за якими клієнт не є належним отримувачем. Списання грошових коштів здійснюється у відповідності до встановленого законодавством порядку.

Згідно п.п. 5.6.1 Правил черговість і розмір погашення боргових зобов'язань здійснюється у порядку, викладеному в Пам'ятці клієнта, яка є невід'ємною частиною договору.

Відповідно до п. 5.2 Умов у випадку порушення клієнтом чи довіреною особою вимог чинного законодавства та/або умов цього договору та/або у випадку виникнення овердрафту банк має право призупинити здійснення розрахунків по карті (заблокувати карту) та/або визнати карту недійсною до моменту усунення вказаних порушень, а також вимагати дострокового виконання боргових зобов'язань в цілому чи у визначеній банком частині у випадку невиконання клієнтом та/або довіреною особою клієнта своїх боргових зобов'язань та інших зобов'язань за цим договором.

Відповідно до п. 5.7 Правил банк має право вимагати дострокового виконання боргових зобов'язань в цілому чи у визначеній банком частині у випадку невиконання клієнтом чи/або довіреною особою клієнта своїх боргових зобов'язань та інших зобов'язань за цим договором.

У п. 9.12 Умов передбачено, що договір діє протягом 12 місяців з моменту підписання. Якщо протягом цього строку ні одна зі сторін не проінформує іншу сторону про зупинення дії договору, він автоматично продовжується на такий же строк (а.с.10-14, 14-15 - копії Умов та Правил).

Відповідно до п. 3.1 Умов строк дії картки вказаний на лицьовому боці картки (місяць і рік. Картка дійсна до останнього календарного дня вказаного місяця. Після закінчення строку дії відповідна Картка продовжується Банком на новий строк (шляхом видачі Клієнту Картки з новим строком дії), якщо раніше (до початку місяця закінчення строку дії) не надійшла письмова заява Клієнта про закриття картрахунку, а також за умови наявності грошових коштів на картрахунку для оплати послуг по виконанню розрахункових операцій по картрахунку (в передостанній день місяця закінчення строку дії та при дотриманні інших умов продовження, передбачених Договором.

Відповідно до наданого позивачем розрахунку станом на 30.04.2018 загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем у зв'язку із порушенням зобов'язань за кредитним договором становить 18409,58 грн, яка складається з заборгованості за кредитом - 5725,84 грн, по процентам за користування кредитом - 8724,08 грн, за пенею та комісією - 2606,82 грн, а також штрафи відповідно до п. 8.6 Умов: 500,00 грн - фіксована частина, 852,84 грн - процентна складова (а.с.5-7 - розрахунок заборгованості).

При пред'явленні позову позивач сплатив судовий збір у розмірі 1762 грн (а.с.1 - платіжне доручення).

Згідно з адресною довідкою від 11.06.2018 Виконавчого комітету Згурівської селищної ради Київської області відповідач ОСОБА_3 зареєстровани з 29.05.2007 за адресою смт. Згурівка, вул. Богдана Хмельницького, 27 (а.с. - 27).

Належних та достовірних доказів погашення заборгованості за кредитним Договором та його припинення відповідач суду не надав та не спростував доказів, наданих позивачем.

Згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Із врахуванням вимог ст. 80 ЦПК України надані позивачем докази вбачаються достатніми для встановлення обставин, що мають значення для справи.

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково, так як судом встановлено, що має місце порушення відповідачем умов Договору, що є підставою для стягнення із нього заборгованості у розмірі 15802,76 грн, яка складається із тіла кредиту у розмірі 5725,84 грн, процентів - 8724,08 грн, та штрафів: фіксована частина - 500,00 грн, процентна складова - 852,84 грн.

Позивач при пред'явленні позову сплатив судовий збір у розмірі 1762 грн. Оскільки суд частково задовольняє позовні вимоги, то понесені позивачем судові витрати на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у розмірі 1512,50 грн.

У задоволенні інших позовних вимог вбачається за необхідне відмовити, зокрема щодо одночасного стягнення штрафу та пені, керуючись правовою позицією Верховного Суду України у справі № 6-2003цс15 від 21 жовтня 2015 року, відповідно до якої за положеннями статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення та відповідно до статті 549 ЦК України штраф і пеня є одним видом цивільно-правової відповідальності, а тому їх одночасне застосування за одне й те саме порушення - строків виконання грошових зобов'язань за кредитним договором свідчить про недотримання положень, закріплених у статті 61 Конституції України щодо заборони подвійної цивільно-правової відповідальності за одне і те саме порушення.

Суд не вбачає законних підстав для стягнення пені та комісії, так як у розрахунок заборгованості позивач їх об'єднав (накопичувальним підсумком). Крім того, згідно з Умовами нарахування пені за Договором не передбачено. Відповідно до п. 5.5.1 Умов за несвоєчасне виконання боргових зобов'язань (користування простроченим кредитом і овердрафтом) держатель сплачує проценти за підвищеною процентною ставкою чи додаткову комісію, розміри яких визначаються Тарифами. Позивач суду Тарифи банку не надав. За таких умов суд позбавлений можливості перевірити правильність нарахування розміру комісії. При цьому суд враховує, що позивач просить розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526, 530, 1049, 1050, 1054 ЦК України, ст.ст. 2, 19, 81, 141, 259, 263-265, 268, 281, 282 ЦПК України,

В И Р І Ш И В:


Позов ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Стягнути із ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 на користь ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ПРИВАТБАНК» (р/р 29092829003111, МФО 305299, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 14360570, вулиця Грушевського, 1Д місто Київ, 01001) заборгованість за кредитним договором від 13 жовтня 2008 року, б/н, у розмірі 15802,76 (п'ятнадцять тисяч вісімсот дві) грн 76 коп., з яких, заборгованість за кредитом - 5725 (п'ять тисяч сімсот двадцять п'ять) грн 84 коп., по процентам за користування кредитом - 8724 (вісім тисяч сімсот двадцять чотири) грн 08 коп., штраф (фіксована частина) - 500 (п'ятсот) грн 00 коп., штраф (процентна складова) - 852 (вісімсот п'ятдесят дві) грн 84 коп., та сплачений судовий збір у розмірі 1512 (одна тисяча п'ятсот дванадцять) грн 50 коп.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте Згурівським районним судом Київської області за письмовою заявою ОСОБА_3.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Київської області через Згурівський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного судового рішення суду.




Головуючий суддя Л.М. Кучерява





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація