копія: справа № 2-а-176/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.12. 2009 року Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі головуючої-судді ОСОБА_1 при секретарі Василюк Л.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Нетішині адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин про поновлення пропущеного строку та про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин про зобов’язання його виплатити їй надбавку до пенсії. Посилається на те, що вона має статус «дитини війни» і, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки таке підвищення у 2006-2007р.р. їй не виплачувалось, а в 2008 році виплачувалось в розмірі 10% мінімальної пенсії за віком, просить зобов’язати відповідача виплатити його за 2006-2008р.р. в розмірі 3 891 грн. 90 коп.
Згідно заяви позивачка позовні вимоги підтримала, просить поновити строк звернення до суду, який пропущено через незадовільний стан здоров’я і похилий вік, та розглянути справу у її відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала, давши суду пояснення про те, що фінансування витрат на виплату надбавки до пенсії дітям війни здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, розпорядником яких є Міністерство фінансів України та Державне казначейство України. Управління Пенсійного фонду у м.Нетішин не має коштів для виплати позивачу необхідних сум. Крім цього чинним законодавством України не визначений механізм виплати надбавки до пенсії дітям війни, не встановлено розміру мінімальної пенсії за віком, з якого слід проводити розрахунки, а мінімальний розмір пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, застосовується лише для визначення розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і не може по аналогії застосовуватись до інших правовідносин. Тому позовні вимоги вважає безпідставними, просить відмовити в їх задоволенні, посилаючись також на пропуск позивачем строку звернення до суду з вимогами щодо виплати підвищення пенсії за 2006-2007р.р.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, що позивачка є пенсіонеркою і має статус «дитини війни». Це стверджується наявною у неї довідкою та поясненнями представника відповідача. Отже, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Однак, протягом 2007 року підвищення пенсії їй не нараховувалось і не виплачувалось, а у 2008 році виплачувалось в розмірі 10% мінімальної пенсії за віком, що стверджується довідкою відповідача та поясненнями його представника.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення ст.ст. 71, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо підвищення пенсій на 30 % мінімальної пенсії за віком. Конституційний Суд України визнав, що зупинення Законом про державний бюджет дії інших Законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших Законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбаченого Законами України, не відповідає Конституції України. Відповідно до ст. 33 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Положення статтей 71, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу 1, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу 111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та «Внесення змін до деяких законодавчих актів України». Отже, з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення втратив чинність п. 41 розділу 11 вищевказаного Закону, яким обмежено розмір підвищення пенсії та внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді цивільних позовів в зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених Законів, що визнані неконституційними; є обов’язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Стосовно позовних вимог в частині зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачене підвищення за 2006 рік, то Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік» було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», однак Законом України від 19.01.2006 року №3367-IV дію цієї статті було відновлено, але установлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5, запроваджуються з 01 січня 2006 року, а статтею 6 – у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної ОСОБА_2 України з питань бюджету. Тобто, такі підвищення повинні були здійснюватись у випадку вищезазначених умов. Оскільки такі умови не настали, суд вважає, що в задоволенні цієї вимоги слід відмовити.
Отже, бездіяльність відповідача, що полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачці підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з дня ухвалення Конституційним Судом України вищевказаних рішень є незаконною.
Доводи відповідача про те, що встановлений законом розмір мінімальної пенсії за віком до даних правовідносин не застосовується є безпідставними, оскільки в даному випадку мають місце правовідносини саме щодо нарахування та виплати пенсії і її підвищення.
Відповідно до Положення «Про Пенсійний фонд України» затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року №121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фондами пенсійного забезпечення. Основним завданням Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установлену порядку його територіальні управління.
З цих підстав відповідач повинен бути зобов’язаний виплатити позивачці належне їй підвищення пенсії в період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та 22 травня по 31 грудня 2008 року.
Строк звернення до суду за період 2007-2008р.р. підлягає поновленню, оскільки він пропущений з поважних причин, а саме: похилим віком та незадовільним станом здоров’я позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 11, 14, 159-163 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовільнити частково.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду у м.Нетішин Хмельницької області виплатити ОСОБА_2 недоплачене підвищення до пенсії, як особі, яка має статус «дитини війни» за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», поновивши строк звернення до суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Нетішинський міський суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги у Львівський апеляційний адміністративний суд.
Суддя Нетішинського
міського суду ОСОБА_1
Копія вірна: Суддя Гаврищук Л.П.
справа № 2-а-176/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.12. 2009 року Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі головуючої-судді ОСОБА_1 при секретарі Василюк Л.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Нетішині адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин про поновлення пропущеного строку та про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги,
Керуючись ст. 160 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовільнити частково.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду у м.Нетішин Хмельницької області виплатити ОСОБА_2 недоплачене підвищення до пенсії, як особі, яка має статус «дитини війни» за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», поновивши строк звернення до суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Нетішинський міський суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги у Львівський апеляційний адміністративний суд.
Суддя Нетішинського
міського суду ОСОБА_1