ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
"14" серпня 2006 р. | справа № 20-4/87-11/206 |
За позовом | Державного підприємства „Придніпровська залізниця” (49600, м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 108; 95006, м. Сімферополь, вул. Павленка, 34) |
до відповідача | Відкритого акціонерного товариства „Балаклавське Рудоуправління ім. О.М. Горького” (99042, м. Севастополь, вул. Новікова, 11) |
про | стягнення штрафу за неправильну вказівку маси вантажу в накладній в сумі 6065,00 грн. |
Суддя В.Є. Дмитрієв |
Представники:
від позивача | не з’явился, |
від відповідача | не з’явился, |
Суть спору:
18.08.05 позивач –Державне підприємство “Придніпровська залізниця” звернулося до господарського суду міста Севастополя з позовними вимогами до відповідача - Відкритого акціонерного товариства “Балаклавське рудоуправління імені О.М. Горького” про стягнення 6065, 00 грн. штрафу за неправильну вказівку маси вантажу в накладній з посиланням на статті 24, 118, 122 Статуту залізниць України, затверджено Постановою Кабінету міністрів України № 457 від 06.04.1998 та пункт 27 Правил видачі вантажу, що зареєстровані Міністерством юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083 /арк. с. 2-3/.
Відповідач в відзиві на позов позовні вимоги не визнав по мотивам, викладеним в ньому основні з яких полягають в тому, що перевірку маси вантажу вправі здійснювати тільки станція відправлення, а не по шляху проходження з посиланням на статті 23, 52 Статуту залізниць України /арк. с. 24/.
Розгляд справи відкладався, в порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
Рішенням господарського суду міста Севастополя від 11.11.05 позов Державного підприємства Придніпровська залізниця був задоволений в повному обсязі, стягнуто 6065, 00 грн.
12.12.05 постановою Севастопольського апеляційного господарського суду в задоволенні апеляційної скарги Відкритого акціонерного товариства “Балаклавське рудоуправління ім. О.М. Горького” відмовлено в повному обсязі, рішення від 11.11.05 залишено без змін.
09.03.06 постановою Вищого господарського суду України касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства “Балаклавське рудоуправління ім. О.М. Горького” залишено без задоволення, рішення господарського суду міста Севастополя від 11.11.05 та постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.12.05 залишено без змін.
Відповідно до постанови Верховного суду України від 25.05.06 касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Балаклавське рудоуправління ім. О.М. Горького" задоволено, постанову Вищого господарського суду України від 09.03.2006 року, постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 12.12.2005 року та рішення господарського суду м. Севастополя від 11.11.2005 року скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
24.07.06 ухвалою суду справа прийнята до провадження судді Дмитрієва В.Є., справі був привласнений номер 20-4/087-11/206.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників сторін, суд -
в с т а н о в и в:
- 22.03.2005 зі станції відправлення Золота Балка Придніпровської залізниці на станцію призначення Кривій Ріг - головний Придніпровської залізниці відповідач відправив вантаж –флюси, що не поіменовані в алфавіті, в вагоні № 68803634 вагою нетто 69 000 кг. по накладній № 47567807 /арк. с 12/;
- 22.03.2005 на залізничній станції Джанкой робітниками станції здійснено контрольне зважування вагону на вагонних 150-тонних терезах, по результатам якого встановлено недогруз в кількості 1800 кг, про що складений комерційний акт № БМ 727655/24 /арк. с. 11/;
- в накладній № 47567807 відсутня відмітка про складання комерційного акту;
- 26.03.2005 вантаж отримувач одержав в порядку ст. 52 Статуту залізних доріг України без перевірки /арк. с. 12/;
- сума штрафу розрахована згідно статті 118 Статуту залізниць України в розмірі 5-тикратної вартості провізної плати за всю відстань перевезення /арк. с. 13/;
- вантажотримувач надав суду копію накладної, в якій відсутні відмітки залізниці про складання комерційного акту /арк. с. 48/;
- Перевірка маси вантажу на 200-тонних терезах “Trapper DRS” отримувачем без участі представників дороги згідно акту № 315 від 26.03.2005. Відомість № 590 свідчить про недостачу 1300 кг. /арк. с. 47/.
Спір виник в зв’язку з тим, що до відповідача застосовані санкції які передбачені ст. 118 Статуту залізниць України за неправильну вказівку маси вантажу.
Правовідносини сторін регулюються ст. 23, 24, 52, 53, 118, 122 Статуту залізниць України (далі Статут), Правилами видачі вантажу, що зареєстровані Міністерством юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083 (далі Правила).
Відповідно до статей 23, 24, 52, 53, 118, 122 Статуту залізниць України, відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).
Станція призначення видає накладну одержувачу разом з вантажем.
Дата приймання і видачі вантажу засвідчується на накладній календарним штемпелем станції.
Вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та вагу вантажу, що зазначаються у накладній.
На станціях призначення залізниця зобов'язана перевірити масу, кількість місць і стан вантажу у разі:
- прибуття вантажу з ознаками недостачі, псування або пошкодження під час перевезення на відкритому рухомому складі або у критих вагонах без пломб, якщо таке перевезення передбачене Правилами;
У решті випадків вантажі, завантажені відправником, і ті, що прибули у справних вагонах, контейнерах із непошкодженими пломбами відправника, а також без ознак недостачі, псування, пошкодження на відкритому рухомому складі або у критих та інших вагонах без пломб, якщо так і перевезення передбачені Правилами, видаються без перевірки їх кількості і стану.
Маса вантажу вважається правильною, якщо різниця у масі, визначена на станції відправлення, порівняно з масою, що виявилася на станції призначення, не перевищує:
- у разі недостачі - норми природної втрати маси вантажу і граничного розходження визначення маси нетто;
- у разі надлишку - граничного розходження визначення маси нетто.
За участь представника залізниці на вимогу одержувача у вивантаженні і видачі вантажу з одержувача справляється збір за договірним тарифом.
Якщо під час перевірки маси, кількості місць або стану вантажу на станції призначення буде виявлено недостачу, псування або пошкодження вантажу, або якщо ці обставини зазначені у комерційному акті, складеному на шляху проходження, станція призначення зобов'язана визначити обсяг фактичної недостачі, міру псування або пошкодження вантажу.
У разі потреби в здійсненні експертизи вантажу залізниця за власною ініціативою або на вимогу одержувача запрошує експертів.
За неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
Статтею 27 Правил передбачено, що вантаж вважається доставленим без утрати, якщо різниця між масою, вказаною в пункті відправлення в залізничній накладній, та масою, визначеною на станції призначення, не перевищує норми природної втрати і граничного розходження у визначенні маси нетто.
2% маси, зазначеної в перевізних документах:
? вантажі рідкі або здані до перевезення в сирому (свіжому) або у вологому стані;
? руда марганцева і хромова;
? мідний купорос;
? хімічна сировина навалом;
? солі;
? фрукти свіжі;
? овочі свіжі;
? шкіра оброблена і мокросолона;
? тютюн;
? м'ясо свіже;
1.5% маси, зазначеної в перевізних документах:
? вугілля деревне;
? будівельні матеріали;
? жири;
? риба солона;
? мінеральні добрива;
1% маси, зазначеної в перевізних документах:
? мінеральне паливо;
? кокс;
? руда залізна;
? вовна немита;
? мило;
? м'ясо морожене;
? птиця бита всяка;
? копченості м'ясні всякі;
0,5% маси всіх інших вантажів.
Норми недостачі або надлишку маси вантажів розраховуються:
? від маси нетто - для вантажів, які перевозяться без тари й упаковки.
Згідно п. 29, 30, 31 Правил, у разі недостачі, псування, пошкодження вантажу, якщо ці
обставини зазначені в комерційному акті, складеному до видачі вантажу (в тому числі й під час перевезення), станція призначення може видати його одержувачу тільки після визначення розміру фактичної недостачі, псування або пошкодження згідно з пред'явленими одержувачем документами (рахунки-фактури тощо).
При непред'явленні вказаних документів вантаж видається одержувачу після складання комерційного акта з докладним описом стану вантажу або після складання у відповідних випадках акта експертизи.
У разі потреби встановлення розміру або причини недостачі, псування або пошкодження вантажу і суми, на яку знизилась його вартість, залізниця за власною ініціативою або на
вимогу одержувача запрошує експертів бюро товарних експертиз, інспекції якості, ветеринарно-санітарного нагляду або відповідних спеціалістів організацій і підприємств, які не належать до системи Міністерства транспорту.
Експертиза провадиться в присутності начальника станції (його заступника або іншого працівника, уповноваженого начальником станції).
Одночасно з викликом експерта станція повідомляє про це одержувача. Одержувач має право взяти участь у експертизі вантажу.
Експертиза швидкопсувних вантажів повинна бути проведена не пізніше доби з моменту відкриття вагону.
Результати експертизи оформляються актом. Акт експертизи підписується експертом і всіма уповноваженими особами, присутніми при проведенні експертизи. Про проведену експертизу робиться відмітка в комерційному акті.
Результати експертизи повинні бути мотивованими з посиланням на нормативно-правові акти, стандарти і не можуть грунтуватися на припущенні про причини недостачі, псування або пошкодження вантажу.
Якщо експерт не може встановити причину псування, недостачі, пошкодження вантажу або його тари (упакування), то в акті експертизи вказуються мотиви, з яких неможливо визначити причину псування, недостачі, пошкодження вантажу.
У разі незгоди з висновками експерта учасників експертизи або одержувача начальник станції призначає повторну експертизу з відміткою про це в акті експертизи із зазначенням мотивів.
Не допускається проведення експертизи вантажів, якщо її вартість перевищує розміри збитків. У цих випадках розмір та причина недостачі, пошкодження або псування вантажу і розмір збитку визначаються начальником станції і одержувачем і зазначаються в комерційному акті.
Витрати на експертизу (вартість експертизи, проїзду експерта до станції тощо) сплачуються відповідно залізницею або одержувачем залежно від того, з чиєї ініціативи провадиться експертиза. Надалі ці витрати відносяться на сторону, яка буде визнана винною в недостачі, псуванні або пошкодженні вантажу.
Про видачу вантажу станція на вимогу одержувача зобов'язана зробити в накладній відмітку такого змісту:
у разі виявлення недостачі чи надлишку маси, які не перевищують норми, - зазначається фактично виявлена маса вантажу в кг;
у разі оформлення наслідків перевірки вантажу комерційним актом - зазначається про що складено акт, номер та дата його складання;
при видачі вантажу без перевірки:
для вантажів, які прибули у вагонах без пломб (ЗПП), а також на відкритому рухомому складі, - зазначається про прибуття вантажу без ознак утрати та видачу його без перевірки згідно із статтею 52 Статуту залізниць ( 457-98-п );
Вказані відмітки засвідчуються підписом начальника станції або уповноваженого ним працівника із зазначенням його посади.
Одержувач повинен пред'явити накладні для внесення в них цих відміток у день видачі вантажу або на протязі трьох діб з моменту видачі вантажу.
Відмітки про надлишки маси й місць проставляються станцією в обов'язковому порядку незалежно від вимоги вантажоодержувача.
Відправник масу вантажу визначав на 120-тонних терезах, залізниця –на 150 тонних терезах, отримувач на 200-тонних терезах. У всіх різна маса вантажу.
При таких обставинах станція призначення зобов’язана визначити об’єм фактичної недостачі в порядку ст. 53 Статуту залізниць України.
Той факт, що вантаж отримувач одержав з недостачею не впливає на вищезазначену оцінку: наявність порушень позивачем порядку оформлення факту неправильної вказівки маси вантажу в накладній. Правовідносини вантажовідправника і вантажоотримувача не стосуються предмету та підстав позову.
Позивач вищезазначених вимог законодавства не дотримав.
Все вищепереличене свідчить про те, що позивачем не дотримані, порушені норми діючого законодавства при перевірці маси вантажу, в зв’язку з чим комерційний Акт № 182 від 17.03.2005 не має доказового значення і не може бути підставою для нарахування штрафних санкцій.
Згідно статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази надаються сторонами і іншими учасниками господарського процесу.
Згідно статті 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доведення, не можуть підтверджуватися іншими засобами доведення.
Посилання відповідача на статті 23 та 52 Статуту є обгрунтованими, у зв’язку з тим, що цими статтями передбачені вимоги до комплекту перевізних документів (накладна та її форма, квитанція та порядок отримання) і зобов’язання залізниці на станції призначення перевірити масу, кількість місць і стан вантажу у разі: прибуття вантажу з ознаками недостачі.
Заперечення відповідача в частині відсутності права на перевірку на шляху слідування не правомірні, так як стаття 24 Статуту не обмежує право залізниці перевіряти правильність даних, які зазначені в накладних, якими –небудь рамками ні по часу ні по місцю проведення перевірок.
При таких обставинах, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. 23, 24, 52, 53, 118, 122 Статуту залізниць України, п. 29, 30, 31 Правил видачі вантажу, що зареєстровані Міністерством юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083, ст. 22, 33, 34, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити повністю.
Суддя В.Є. Дмитрієв
Розсилка:
Державне підприємство Придніпровська залізниця - 49600, м.Дніпропетровськ, пр.К. Маркса, 108
ВАТ “Балаклавське рудоуправління ім. О.М. Горького” - 99042, м.Севастополь, вул. Новикова, 11