а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2009 р. Справа № 2-а-4752/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Гонтарука Віктора Миколайовича ,
при секретарі судового засідання: Зелінській Ірині Василівні
Представник позивача: в судове засідання не з"явився, надав суду клопотання щодо розгляду справи без його участі
Відповідач в судове засідання не з"явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлено завчасно. Причини неявки суду невідомі.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом : Гайсинської міжрайонної податкової інспекції
до : селянського (фермерського) господарства "Пролісок"
про : скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи
ВСТАНОВИВ :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Гайсинської міжрайонної податкової інспекції до селянського (фермерського) господарства "Пролісок" про скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи .
Дослідивши матеріали справи, 01.09.2008 року року суддею було винесено ухвалу про відмову у відкритті провадження, у зв"язку з неналежністю розгляду даної позовної заяви в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, Гайсинська МДПІ подала апеляційну скаргу за вх.9675 від 12.09.2008 року на ухвалу суду від 01.09.2008 року, внаслідок чого адміністративна справа № 2-а-10504/08 була направлена до суду апеляційної інстанції.
09.11.2009 року зазначена вище адміністративна справа повернулась з Київського апеляційного адміністративного суду. За результатами розгляду апеляційну скаргу Гайсинської МДПІ задоволено, ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 20.12.2007 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Враховуючи наведене, ухвалою суду від 12.11.2009 року провадження по справі відкрито та призначено до розгляду.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач з 31.01.2007 року по даний час не подає податкову звітність до державної податкової інспекції та декларації з податку на прибуток, а це є підставою для скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи. Враховуючи вказане, Гайсинська МДПІ звернулась до суду із зазначеними позовними вимогами.
Представник позивача в судове засідання 10.12.2009 року не з"явився, однак 10.12.2009 року через канцелярію суду за вх.№20100 надав клопотання про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Серед додатків до даного клопотання представником позивача надано заяву ОСОБА_1 - дочки засновника селянського (фермерського) господарства "Пролісок"- ОСОБА_2 про те що, ОСОБА_2 помер НОМЕР_1 року. В підтвердження зазначено суду надано копію свідоцтва про смерть останнього. В своїй заяві ОСОБА_1 вказала, що позовні вимоги визнає повністю та просить провести судове засідання без її участі.
Представник відповідача в судове засідання 25.11.2009 року не з"явився, заперечень проти позову та заяву щодо розгляду справи без його участі до суду не подав. Про час, дату і місце судового засідання повідомлений завчасно ухвалою суду від 12.11.2009 року. Факт направлення ухвали суду підтверджується реєстром відправленої поштової кореспонденції від 12.11.2009 року. Причини неявки суду невідомі.
В судове засідання 10.12.2009 року представник відповідача не з"явився повторно. Про час, дату і місце судового засідання повідомлений завчасно повісткою суду. Факт направлення повістки суду підтверджується реєстром відправленої поштової кореспонденції від 26.11.2009 року.
Враховуючи заяву представника позивача щодо розгляду справи без його участі, а також надану ним заяву ОСОБА_1 - дочки засновника селянського (фермерського) господарства "Пролісок"- ОСОБА_2 щодо визнання позову та проведення судового засідання без участі представника відповідача, якою в свою чергу підтверджується факт повідомлення відповідача за адресою, вказаною в ЄДРПОУ, про розгляд справи та невідомість причин його неявки в судове засідання, судом було встановлено неуповноваженість ОСОБА_1 відповідно до ч. 7 ст. 56 КАС України на вчинення процесуальних дій, визначених цим Кодексом, в якості законного представника селянського (фермерського) господарства "Пролісок" та прийнято рішення щодо розгляду справи без участі сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши адміністративну справу у відкритому судовому засіданні, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Селянське (фермерське) господарства "Пролісок" зареєстроване Гайсинською райдержадміністрацією 11.06.1992 року, що підтверджується розпорядженням від 11.06.1992 року № 78.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України станом на 24.11.2009 року СФГ "Пролісок" з 11.06.1992 року включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код - 60043665, юридична адреса: вул. Кірова, 62, с.Гранів, Гайсинський район, Вінницька область, 23731.
Згідно довідки Гайсинської МДПІ № 11711 від 20.08.2008 року станом на 20.08.2008 року СФГ "Пролісок" не має заборованості зі сплати податків, зборів(обов"язкових платежів), по яких проводиться нарахування в картках особових рахунків.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема довідки Гайсинської МДПІ №11709 від 20.08.2008 р. СФГ "Пролісок" не подає до податкової інспекції податкові декларації з 31.01.2007 року.
В силу п. 8 ст. 19 Господарського кодексу України усі суб’єкти господарювання зобов’язані здійснювати оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Відповідно до ст. 4, ч.1 ст. 5 та п.2 ч.1 ст. 9 Закону України Про систему оподаткуванняплатниками податків і зборів (обов’язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов’язок сплачувати податки і збори (обов’язкові платежі); облік платників податків і зборів (обов’язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства; платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані зі сплатою податків і зборів (обов’язкових платежів).
Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю –протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю –протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року –протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
В силу п.17 ч.1 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року №509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Надаючи належну оцінку тим обставинам, що позовні вимоги про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності є різновидом звернення з позовними вимогами про припинення юридичної особи, а також враховуючи, що право звернення органів державної податкової служби України з позовами про припинення суб'єкта підприємницької діяльності випливає з положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців", Закону України "Про державну податкову службу в Україні", суд приходить до висновку щодо наявності у Гайсинської МДПІ повноважень на звернення до суду із вимогами про припинення юридичної особи.
Згідно з абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємціводнією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Враховуючи те, що відповідач не подавав до Гайсинської МДПІ податкову звітність з 2007 року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв’язку з чим є всі підстави для скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи - СФГ "Пролісок".
Керівництво СФГ "Пролісок", ухиляючись від подачі податкової звітності, перешкоджає своїми діями державі здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати податків, зборів( обов"язкових платежів), а також неподаткових платежів, що виключає своєчасне виявлення та відвернення правопорушень та злочинів у сфері оподаткування.
Відповідач, як суб"єкт господарювання, протягом року не подавав до органів державної податкової служби податкових деклрацій та документів бухгалтерської звятності, чим порушив вимоги ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування".
Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Таким чином, факт неподання податкової звітності відповідачем до Гайсинської МДПІ протягом більш ніж річного періоду, як підстава скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи, підтверджується належними засобами доказування.
Відповідно до частини першої ст.247 ГК України визначено у разі здійснення суб"єктами господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно - господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб"єкта та його ліквідації.
Зобов"язання складати та подавати фінансову звітність визначене законом, а її неподання є порушення суб"єктами господарювання вимог закону, а отже, здійснення діяльності, що суперечить закону.
Згідно ст. 59 ГК України, ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи.
Відповідно до п.2 ст. 247 ГК України за порушення закону відбувається скасування державної реєстрації суб"єкта господарювання за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб"єкта господарювання відповідно до ст. 59 цього Кодексу. Отже, скасування державної реєстрації суб"єкта господарювання є одночасно і припиненням його діяльності.
Відповідно до частини першої ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. А абзацом другим частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
А частиною сьомою цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 10 ст. 38, ч. 8 ст. 36 цього ж Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 9 ст. 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Проаналізувавши чинне законодавство, пов'язане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом з тим, ч. 7 ст. 9 КАС України передбачено можливість застосування аналогії закону (закону, що регулює подібні правовідносини) та аналогії права (конституційних принципів і загальних засад права).
В зв'язку з наведеним вище суд вважає за необхідне створити ліквідаційну комісію в складі: Гайсинської міжрайонної державної податкової інспекції.
Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення СФГ "Пролісок" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"; встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Згідно з частиною сьомою ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суд, згідно зі ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов Гайсинської міжрайонної податкової інспекції до селянського (фермерського) господарства "Пролісок" про скасування державної реєстрації та припинення юридичної особи задовольнити.
Скасувати державну реєстрацію юридичної особи - селянського (фермерського) господарства "Пролісок"
Припинити юридичну особу - селянське (фермерське) господарство "Пролісок" (юридична адреса: вул. Кірова,62, с.Гранів, Гайсинський район, Вінницька область, 23731).
Створити ліквідаційну комісію у складі: Гайсинської міжрайонної податкової інспекції.
Зобов’язати ліквідаційну комісію після набрання чинності даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що селянське (фермерське) господарство "Пролісок" знаходиться в процесі припинення згідно з рішенням суду.
Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили розмістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення селянського (фермерського) господарства "Пролісок" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені ч. 1 та 2 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Копію даної постанови направити сторонам по справі та державному реєстратору Гайсинської районної державної адміністрації для виконання вимог ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 11.12.09
Суддя /підпис/ Гонтарук Віктор Миколайович
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: