Справа № 2-205/07 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2007 року Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Кардаш О.І.
при секретарі Микитин Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Калуші цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з вищезазначеним позовом посилаючись на те, що
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік, з яким вона перебувала у зареєстрованому шлюбі. В
1990 році чоловік отримав дозвіл на будівництво гаражу згідно рішення Калуської
міської ради. Того ж року було проведено відведення земельної ділянки під забудову
по АДРЕСА_1. Приймальною комісією Калуської міської ради від
18.08.1998 року гараж було прийнято в експлуатацію. Рішенням Калуського
міськвиконкому чоловіку було надано дозвіл на оформлення права особистої власності
на гараж. Однак в 2001 році чоловік помер і не встиг виготовити правовстановлюючі
документи. Сторони є спадкоємцями першої черги. Після смерті чоловіка позивачка
вступила в володіння спадковим майном. Відповідач є її син, який проживає окремо,
спадщину в установленому порядку не прийняв і претензій до спадкового майна не
має. При зверненні до нотаріальної контори про видачу свідоцтва на право на
спадщину на гараж позивачці було відмовлено через відсутність
правовстановлюючого документу. Тому позивачка просить суд встановити факт прийняття спадщини та визнати за нею право власності на спадкове майно.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила поновити строк звернення до суду.
Відповідач про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчать розписки , причину неявки суду не повідомив. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Суд, заслухавши пояснення позивача та перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка по справі перебувала у зарестрованому шлюбі з ОСОБА_3 ( а.с5), який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується свідоцтвом про смерть (а.с.4). На підставі рішення виконкому Калуської міської радиНОМЕР_1 ОСОБА_3 було виділено земельну ділянку для будівництва гаражу (а.с.8), 16.06.1990 було проведено відведення земельної ділянки під забудову по АДРЕСА_1 (а.с.9). Приймальною комісією Калуської міської ради від 18.08.1998 року гараж було
2
прийнято в експлуатацію, що стверджується актом прийому (а.с.10). Рішенням Калуського міськвиконкому чоловіку було надано дозвіл на оформлення права особистої власності на гараж (а.с.14).
Згідно технічного паспорту Івано-Франківського ОБТІ від 26.07.2006 року вартість гаражу становить 6537 грн.(а.с.6).
При зверненні позивачки до Калуської міської державної нотаріальної контори їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, так як відсутні правовстановлюючі документи (а.с.13).
В судовому засіданні з"ясовано, що позивачка по справі фактично прийняла спадщину здійснивши похорон та вступивши в управління та володіння майном , так як проживала разом з померлим до кінця його життя, що стверджується довідкою ЖЕО НОМЕР_2.
У відповідності ст.548 ЦК України (в редакції від 1963 року) для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець прийняв її . Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Згідно ст.549 цього ж кодексу, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично в ступив в управління або володіння спадковим майном. Тому суд вважає, що позивачка є такою, що прийняли спадщину.
Щодо відповідача по справі , то суд визнає його таким, що відмовився від спадщини, оскільки у відповідності ст.553 ЦК України (1963 року) не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини.
Причини пропуску звернення суд визнає поважними та поновляє позивачці строк звернення до суду.
Таким чином, зібрані по справі докази та належна їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.548,549,533 ЦК України (в редакції 1963 року), 209, 213-215,224-226 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини та визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно чоловіка ОСОБА_3, а саме гараж АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Івано-Франківської області через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.