Судове рішення #7281820

 Справа № 2- а-50/2009р.

УХВАЛА

08 жовтня 2009 року                                Сквирський районний суд Київської області

 у складі: головуючого судді - Клочко В.М.

      при секретарі судових засідань – Сарсенгалієвій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира адміністративну справу за позовом  Громадської організації ?кологія та соціальний захист Сквирського району” до Сквирської міської ради Київської області про визнання недійсним рішень Сквирської міської ради Київської області , -

В С Т А Н О В И В :

    Громадська організація ?кологія та соціальний захист Сквирського району” звернулась до суду з позовом до  Сквирської міської ради Київської області                    про визнання недійсним рішень Сквирської міської ради Київської області за                 № 370-19-V від 14.02.2008 року та № 447-20-V  від 10.04.2008 року.

    Позовні вимоги мотивовані тим, що 14.02.2008 року Сквирська міська рада Київської області на черговій сесії прийняла рішення № 370-19-V                                  ?ро затвердження пропозицій інформаційних громадських слухань від 29.01.2008 року, щодо проведення громадських слухань” згідно з яким вирішила провести громадські слухання після завершення розроблення містобудівної документації та одержання оцінки впливу на навколишнє середовище.

    10.04.2008 року Сквирська міська рада Київської області на черговій сесії прийняла рішення № 447-20-V  ?ро внесення змін до рішення сесії міської ради         № 370-19-V від  14 лютого 2008 року ?ро затвердження пропозицій інформаційних громадських слухань від 29.01.2008 року  щодо проведення громадських слухань” і резулятивну частину виклала в новій редакції, а саме „Провести громадські слухання після завершення розробки містобудівної документації, одержання оцінки впливу на навколишнє середовище та проведення незалежного соціологічного дослідження, вивчення громадської думки щодо можливості будівництва компанією зі 100 % іноземною інвестицією ?РСА” у місті Сквира заводу з виробництва теплоізоляційних матеріалів на земельній ділянці  на території Сквирської міської ради за межами міста Сквира”

    На думку представника позивача при прийняті спірних рішень відповідач порушив ряд законів та законодавчих актів чим порушує законні права та інтереси позивача, зокрема :

    - ст. 17 Закону України ?ро благоустрій населених пунктів” згідно якої позивач має право брати участь в обговоренні правил та проектів благоустрою території населених пунктів, вносити на розгляд місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, пропозиції з питань благоустрою населених пунктів ;

    - ст. 18 Закону України ?ро планування і забудову територій” згідно якої позивач має право на врахування його інтересів після опублікування відповідачем в ЗМІ протягом двох тижнів після прийняття рішення про погодження (попереднє) місце розташування екологічно небезпечного об’єкту та опублікування про початок розроблення документації. Відповідач не виконав приписи зазначеної статті, а саме не опублікував  в ЗМІ про форми, місце і строк подання позивачем пропозицій щодо документації, про екологічні наслідки планування території;

    -  ст. 25 Закону України ?ро архітектурну діяльність” згідно якої позивач має право на інформацію і брати участь в обговоренні проектних рішень;

    - ст. 5 Закону України ?ро основи містобудування”, якою передбачено, що при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпеченні : урахування громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; інформування через засоби масової інформації про плани перспективного розвитку території і населених пунктів.

    Крім того, на думку представника позивача відповідач вийшов за межі своїх повноважень прийнявши оспорюванні рішення зокрема, земельна ділянка, щодо якої прийняті оспорюванні рішення є територією віднесеною до державної власності, за межами міста  (землі державної власності) за межами населеного пункту м. Сквира, із числа земель державної власності (землі запасу) і таким чином володіння, користування, розпорядження землями відноситься до компетенції органу виконавчої влади  тобто Сквирської районної державної адміністрації в тому числі і проведення громадських слухань.

    Також, відповідач порушив вимоги Положення про участь громадськості у прийнятті рішення у сфері охорони довкілля, Затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища, а саме п.2.2. зазначеного положення згідно з яким тривалість громадського обговорення не може перевищувати одного місяця – для видачі документів на використання природних ресурсів, а також щодо діяльності  що справляє чи може справити негативний вплив на стан довкілля.

    Згідно з п.2.6. вище зазначеного Положення відповідач повинен був встановити дату і місце проведення громадського обговорення і повідомити   громадськість за 30 днів до дати проведення через ЗМІ. Також, не виконав                  п. 2.7; 2.7.1; 2.7.3; 2.7.4; 2.7.5 Положення згідно з яким відповідач повинен був вказати інформацію про передбачувану процедуру, місце, дату та час його проведення, короткий зміст проекту концепції, стратегії, програми, місцевого плану дій, нормативно правового акту, або заяви замовника проекту, рішення щодо намірів розміщення будівництва, реконструкції об’єкта чи здійснення іншої діяльності, яка справляє чи може справити негативний вплив на стан довкілля, особу яка приймає рішення, адреси за яким можна ознайомитись з додатковою інформацією та надіслати інформаційні запити, пропозиції зауваження, рекомендації щодо запланованого розгляду питання, строки подання інформації, запитів, зауважень та пропозицій, можливість участі громадськості.

    Відповідачем також порушено процедуру прийняття оспорюваних рішень, яка передбачена регламентом Сквирської міської ради, що є додатком до рішення сесії Сквирської міської ради Київської області № 12-2-V від 24.05.2006 року та статутом територіальної громади м. Сквира, а саме п. 1.2 Регламенту – регламент Сквирської міської ради встановлює порядок скликання і проведення сесій, формування депутатських комісій та інших органів ради,  визначає процедуру прийняття рішень, порядок здійснення контрольних функцій, а також функцій органів міської ради та її посадових осіб, які випливають з їх повноважень. Підпункт 4.2.14 Регламенту – проекти рішень з питань, що вносяться на розгляд сесії, подаються для ознайомлення постійним комісіям не пізніше ніж за три дні до засідання комісії, в якій бере участь юрист міської ради. Постійні комісії міської ради після розгляду проектів рішень з питань, що вносяться на розгляд сесії міської ради, подають секретарю міської ради письмові пропозиції до проектів рішень, які обов’язково ставляться на голосування головуючим на сесії. Також відповідно до Статуту територіальної громади м. Сквира, а саме ст.3.1.3. діяльність органів місцевого самоврядування базується на засадах законності гласності, підконтрольності, підзвітності перед територіальною громадою, забезпечення повноти здійснення функцій місцевого самоврядування та пріоритету інтересів жителів міста (міської округи) при їх здійсненні. Статтею  3.3.1 Статуту передбачено, що постійні комісії попередньо розглядають питання, які виносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки  з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії  приймаються більшістю голосів від загального складу комісії  підписуються  головою комісії, а вразі його відсутності заступником голови, або секретарем комісії. Протокол засідань комісії підписується головою і секретарем комісії. Однак відповідачем не було отримано висновків (пропозицій)  комісії щодо проектів  оскаржуваних рішень, які підлягають обов’язковому розгляду перед голосуванням.

    Також, відповідач порушив приписи ст.ст. 12, 18,23 Закону України ?ро планування і забудову територій”, ст. 5 Закону України ?ро основи містобудування”, ст. 10 Земельного кодексу України  та ряд інших нормативних актів.

    Також, оскаржувані рішення не є чинним та не мають юридичної сили, оскільки не були опублікуванні в засобах масової інформації, відповідно до Закону України ?ро інформацію”.

    Представник Сквирської міської ради у судовому засіданні заявив клопотання про закриття адміністративної справи, посилаючись на те, що 29.01.2008 року у м. Сквира Київської області відбулась інформаційна зустріч представників Сквирської міської ради Київської області, представників Сквирської районної державної адміністрації Київської області, представників компанії зі 100% іноземною інвестицією ?РСА”  з мешканцями м. Сквира Київської області на яких обговорювалось питання  про розміщення компанією зі 100% іноземною інвестицією ?РСА”  заводу з виробництва теплоізоляційних матеріалів на земельній ділянці на території Сквирської міської ради за межами               м. Сквира.

 Під час обговорення мешканцями м. Сквира Київської області та представниками компанії зі 100 % іноземною інвестицією ?РСА”  була висунута вимога, щоб перед початком будівництва заводу були проведенні громадські слухання, щодо можливості будівництва заводу.

З метою забезпечення пріоритетності інтересів мешканців м. Сквира Київської області та з метою подальшого забезпечення вимог : п.п. 2,3                              ч. 3  ст. 18 Закону України ?ро планування і забудову територій” п.п. 5,8 ст. 5 Закону України ?ро основи містобудування”, п. є ч.1 ст. 9 Закону України ?ро охорону навколишнього середовища”, ст.ст. 10.11 Закону України ?ро екологічну експертизу” п. 2.16 Правил забудови територій Київської області, затверджені розпорядженням голови Київської ОДА від 19.12.2006 року на черговій сесії 14.02.2008 року було прийняте попереднє, підготовче рішення за  № 370-19-V ?ро затвердження пропозицій інформаційних громадських слухань від 29.01.2008 року  щодо проведення громадських слухань” згідно з яким вирішила провести громадські слухання після завершення розроблення містобудівної документації та одержання оцінки впливу на навколишнє середовище.

    Оскільки під час прийняття зазначеного рішення було порушено регламент Сквирської міської ради Київської області то зверненням депутатів за № 240 від 06.03.2008 року, на черговій сесії Сквирської міської ради Київської області, яка відбулась 10.04.2008 року було прийнято рішення  № 447-20-V  ?ро внесення змін до рішення сесії міської ради № 370-19-V від 14 лютого 2008 року ?ро затвердження пропозицій інформаційних громадських слухань від 29.01.2008 року  щодо проведення громадських слухань”

Таким чином, рішення Сквирської міської ради Київської області                             № 370-19-V від 14 лютого 2008 було скасовано рішенням Сквирської міської ради № 447-20-V  від 10.04.2008 року.

Також, оспорюванні рішення не можуть розглядатися в порядку адміністративного судочинства, оскільки не є нормативно правовими актами, оскільки вони :

- не встановлюють, не змінюють, не скасовують будь – які правові норми з метою регулювання суспільних відносин,

- змістом цих актів не є правила поведінки загального характеру, дія яких розповсюджується на невизначене коло осіб;

- не мають тривалого застосування у часі ;

- є актами одноразового застосування ;

- вичерпують свою дію фактом прийняття.

Крім того, фактично рішенням Сквирської міської ради Київської області                № 638-26-V від 13.11.2008 року Сквирська міська рада Київської області скасувала  попередні рішення оскільки відсутній предмет обговорення для проведення громадських слухань.

В зв’язку з чим не можуть розглядатись в порядку адміністративного судочинства і справа підлягає закриттю відповідно до п.1 ст. 157 КАС України.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

    Судом встановлено, що 29.01.2008 року у м. Сквира Київської області відбулась інформаційна зустріч представників Сквирської міської ради Київської області, представників Сквирської районної державної адміністрації Київської області, представників компанії зі 100% іноземною інвестицією ?РСА”  з мешканцями   м. Сквира Київської області на яких обговорювалось питання  про розміщення компанією зі 100% іноземною інвестицією ?РСА”  заводу з виробництва теплоізоляційних матеріалів на земельній ділянці на території Сквирської міської ради за межами м. Сквира Київської області.

Під час обговорення мешканцями м. Сквира Київської області та представниками компанії зі 100% іноземною інвестицією ?РСА”  була висунута вимога, щоб перед початком будівництва заводу були проведенні громадські слухання, щодо можливості будівництва заводу.

    14.02.2008 року Сквирська міська рада Київської області на черговій сесії прийняла рішення № 370-19-V ?ро затвердження пропозицій інформаційних громадських слухань від 29.01.2008 року  щодо проведення громадських слухань” згідно з яким вирішила провести громадські слухання після завершення розроблення містобудівної документації та одержання оцінки впливу на навколишнє середовище.

06.03.2008 року депутати Сквирської міської ради Київського області звернулись зі звернення про скасування зазначеного рішення, оскільки під час його прийняття була порушено регламент Сквирської міської ради Київської області.

10.04.2008 року на черговій сесії Сквирської міської ради Київської області було прийнято рішення  № 447-20-V  ?ро внесення змін до рішення сесії міської ради № 370-19-V від 14 лютого 2008 року ?ро затвердження пропозицій інформаційних громадських слухань від 29.01.2008 року  щодо проведення громадських слухань”

Згідно з нормами матеріального права та процесуального права слідує, що з прийняттям нового ріщення, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовує однопредметний акт, який діяв в часі раніше.

Це  узгоджується із правовою позицією Конституційного суду України, викладеного у рішенні від 03.10.1997 року за № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України, що к онкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше. (абзац 5 п.3 мотивувальної частини вказаного Рішення)

Також, це знайшло своє правове підтвердження і в рішенні Конституційного суду України від 14.04.2009 року за № 7-рп за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування.

Таким чином, суд приходить до висновку, що справа в частині позовних вимог про скасування рішення Сквирської міської ради Київської області від  14.02.2008 року за № 370-19-V ?ро затвердження пропозицій інформаційних громадських слухань від 29.01.2008 року  щодо проведення громадських слухань” не підлягає розгляду оскільки взагалі відсутній предмет спору.

Щодо, позовної вимоги про скасування рішення Сквирської міської ради Київської області № 447-20-V  ?ро внесення змін до рішення сесії міської ради              № 370-19-V від 14 лютого 2008 року ?ро затвердження пропозицій інформаційних громадських слухань від 29.01.2008 року  щодо проведення громадських слухань”, суд приходить до висновку, що справа в цій частині також підлягає закриттю, з наступних підстав.

 Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів віднесено, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Формально оспорюване рішення містить ознаки нормативно – правового акту, але по суті являється ненормативним актом.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення які є обов’язковими для виконання на відповідній території.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України ?ро місцеве самоврядування в Україні” Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Нормативно правовими актами є такі, що змінюють, або припиняють норми права, встановлюють певні правила поведінки, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово.

Оспорювань рішення по своїй суті не може являться нормативно – правовим актом оскільки воно не встановлює, не змінює, не скасовує будь – які правові норми з метою регулювання суспільних відносин, не має тривалого застосування у часі; є актом одноразового застосування; вичерпує свою дію фактом прийняття і по своїй правій природі є ненормативним актом стверджувальної дії, вчинити певні дії за настання певних умов в даному випадку подання відповідної технічної документації по будівництву заводу.

Це находить і своє підтвердження і в рішенні Конституційного суду України                       № 7-рп від 16.04.2009 року, в Конституції  України передбачено форми та засоби реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування і вказано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (частина перша статті 144). На основі цього положення Конституції України в Законі визначено, що у формі рішень рада приймає нормативні та інші акти (частина перша статті 59). Проаналізувавши функції і повноваження органів місцевого самоврядування, врегульовані Конституцією України та іншими законами України, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти.   До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.(п.4 зазначеного Рішення)

Крім того, позивач у своїй позовній заяві зазначає, що оспорюване рішення суперечить чинному законодавству України, а тому підлягає скасування при цьому не навів жодних підстав яким чином воно порушує його законні інтереси чи права.

У  рішенні  Конституційного суду України   № 7-рп від 16.04.2009 року зазначено, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст. 144 Конституції України, ст. 59 Закону України ?ро місцеве самоврядування в Україні”, рішеннями Конституційного Суду України                           від 03.10.1997 року № 4-зп, рішеннями Конституційного Суду України                           від 16.04.2009 року № 7-рп, ст.ст.6,17,157,160,165 КАС України, суд-

УХВАЛИВ :

Клопотання представника відповідача – Сквирської міської ради Київської області про закриття провадження у справі № 2-а-50/2008 - задовольнити.

Провадження по справі за позовом Громадської організації ?кологія та соціальний захист Сквирського району” до Сквирської міської ради Київської області про визнання недійсним рішень Сквирської міської ради Київської області - закрити.

Роз'яснити позивачу його право звернутися з даним позовом до відповідного суду загальної юрисдикції.

Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими                  ст. ст. 185 - 187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно.

Суддя :

Секретар :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація