Судове рішення #7286809

    Справа № 2-а-2135/2009р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

15 грудня 2009 року                                                           Шепетівський міськрайонний суд

                          Хмельницької області

в складі:

головуючої – судді Пічугіної Н.О.

при секретарі – Березюк Н.А.                    

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Шепетівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка про зобов'язання нарахувати та сплатити недоплачену пенсію,

в с т а н о в и в :

Позивачка звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в            м. Шепетівка Хмельницької області (далі – Управління) про підвищення пенсії за віком на              30 % мінімального розміру пенсії за віком.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що має статус «дитина війни» і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі – Закон) має право на підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки, таке підвищення з 2006 року їй не виплачувалось або виплачувалось частково, просить визнати бездіяльність Управління незаконною, зобов’язати останнє нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 01.01.2006 по 31.12.2008 року 4307 грн. 25 коп.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала та підтвердила обставини, на які посилається в позові.  

Представник управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка Хмельницької області в судове засідання не з’явилась. Направила до суду заяву, в якій просить суд розглянути справу у її відсутності, позовні вимоги, згідно письмового заперечення, не визнає.  

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має статус «дитини війни», що стверджується доданою до справи копією посвідчення серії ШМО № 1455, та  відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Однак, протягом 2006 та 2007 року підвищення пенсії їй не нараховувалось і не виплачувалось, а протягом 2008 року такі нарахування та виплати проводилися частково, що стверджується інформацією Управління.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 визнано неконституційними положення підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Конституційний Суд України визнав, що зупинення та обмеження Законом України «Про державний бюджет» дії інших законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає Конституції України. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними; є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене, а положення вимог Законів України, визнаних неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України свого Рішення.  

Отже, бездіяльність відповідача, що полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачці підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, є незаконною, тобто ОСОБА_1 має право на підвищення призначеної їй пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 22.05.2008 року.

В той же час, як встановлено судом, починаючи з січня 2008 року позивачці проводиться нарахування та виплата підвищення до пенсії в розмірі 10% мінімальної пенсії за віком, а не 30%, як те визначає ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».  

ОСОБА_1, згідно поданого позову, просить стягнути з відповідача на свою користь також підвищення пенсії регламентованої Законом за період до 01.01.2008 року. Вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки заявлені з пропуском строку, передбаченого ст. 99 ч. 2 КАС України, а підстав для його поновлення суд не знаходить. Вимоги позивачки про стягнення вказаного підвищення до пенсії за період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року не можуть бути задоволені, оскільки у вказаний період діяли положення підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Отримуючи пенсію без підвищення, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», остання знала про порушення свого права, але за його захистом не зверталась. Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови в задоволенні позову, оскільки на цьому наполягає відповідач.  

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента  України від 01.03.2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення. Основним завданням Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Таким чином, відповідач – Управління повинне донарахувати та виплатити позивачці належні їй підвищення до пенсії за період з 22.05.2008 року.

Виходячи з наведеного, на підставі ст. 22 Конституції України, Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року із змінами і доповненнями, Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-ІV, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст. 10, 11, 70, 71, 86, 94, 100, 162   КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка Хмельницької області неправомірною.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка Хмельницької області провести нарахування та виплату підвищення пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 22.05.2008 по 31.12.2008 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

В решті позовних вимог відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня  проголошення постанови, а апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження в Львівський апеляційний адміністративний суд через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.

                                                               Головуюча:      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація