АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________________________
Справа № 22-а-24324/11 Головуючий суддя І інстанції Помазан
Провадження № 22-а/2090/16462/11 Суддя доповідач Кіпенко І.С.
Категорія:
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15листопада 2011 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого- ОСОБА_1.,
суддів - Котелевець А.В., Шаповал Н.М.,
при секретарі - Макаренко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області на рішення Лозівського районного суду Харківської області від 10 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
У травні 2010 року ОСОБА_2 звернувся у суд із позовом до ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи, 2 категорії, має право на отримання додаткової пенсії на підставі ст. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи із законодавчо встановлених розмірів.
Просив визнати дії управління пенсійного Фонду України в Лозівському районі Харківської області незаконними. Зобов’язати відповідача здійснити перерахунок належних йому соціальних виплат починаючи з 01 жовтня 2009 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи із законодавчо встановлених розмірів на підставі ст. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач у своїх письмових запереченнях на позов посилався на те, що органи пенсійного фонду при нарахуванні позивачеві пенсії виходили із розмірів та порядку, встановлених відповідними постановами Кабінету Міністрів України.
Рішенням Лозівського районного суду Харківської області від 10 серпня 2010 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління пенсійного Фонду України в Лозівському районі Харківської області щодо відмови у перерахунку розміру призначеної ОСОБА_2 додаткової пенсії відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов’язано відповідача здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії, призначеної позивач) відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи із законодавчо встановлених розмірів, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01 жовтня 2009 року та провести відповідні виплати недоплаченої суми пенсії з врахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління пенсійного Фонду України в Лозівському районі Харківської області ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія заслухавши доповідь судці-доповідача, обговоривши наведені в скарзі доводи та перевіривши матеріали справи знаходить апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню виходячи з наступного.
Матеріали справі свідчать, не заперечується сторонами, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до приписів ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі статтею 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф «»конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Тобто, стаття 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» може бути застосована відповідачем лише у випадку, коли йдеться про підвищення доплат, пенсій та компенсацій з урахуванням визначення розміру додаткової пенсії позивачу' згідно положень ст. 51 цього ж Закону . Згідно зі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до вимог ч.3 ст.46 Конституції України, пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, визначається Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії». За змістом абзацу третього ст. 1 вказаного Закону, державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальні допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижче прожиткового мінімуму.
Відповідно до вимог Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум встановлюється для визначення мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендії та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України. Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Колегія суддів дійшла висновку, що визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів виплат та допомоги. Тобто, мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відправною величиною, від якої проводиться розрахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну' здоров'ю, призначеної за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що для визначення позивачу додаткової пенсії застосовується ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року, № 1, від 28 травня 2008 року № 530 та від 16 липня 2008 року №654.
Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік" дію ст.ст. 50, 54 Закону України Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік" не зупинено. Відповідно до ч.2 ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Таким чином, відповідач з 2009 року повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 51 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“.
Згідно з ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату1 годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку зобов’язавши відповідача забезпечити перерахунок і виплату належної позивачу додаткової пенсії з 01.10.2009 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи із законодавчо встановлених розмірів на підставі ст. 51,55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та обставин справи.
Судова колегія , перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, визнає , що рішення судом першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст. 200 КАС України є підставою для відхилення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, 199, 205 КАС України , судова колегія,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області - відхилити.
Рішення Лозівського районного суду Харківської області від 10 серпня 2010 року - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає чинності з дня її проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий –
Судді –