Судове рішення #72942

           

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" липня 2006 р.

Справа  № 17/109-06-4959

 

За позовом:          Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1

до  відповідачів:  Ізмаїльська міська Рада

 

про  спонукання укласти  договір оренди земельної ділянки

 

                                                       Суддя           Зуєва Л.Є.

П р е д с т а в н и к и :

 

Від позивача:       ОСОБА_1 -СПД -фізична особа;

Від відповідачів:   не зявився;

 

По справі у відповідності до ст.77 ГПК України оголошувалась перерва з 10.07.2006р. до 26.07.2006р. о 12 год.45 хв.

 

СУТЬ СПОРУ:  Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов'язання Ізмаїльську міську раду укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0271 га, яка розташована за адресою:         АДРЕСА_1.

Відповідач в судове засідання з'явився, відзив на позовну заяву не надав, однак надав усні пояснення в яких позовні вимоги визнає частково та просить суд зупинити провадження у справі до розгляду Ізмаїльською міською радою питання щодо передачі в оренду земельної ділянки.

                                

Розглядом матеріалів справи встановлено:

 

Рішенням Ізмаїльської міської ради від 26.12.2003р. (14 сесія, 24 скликання) №НОМЕР_1 „Про продаж права оренди земельної ділянки по АДРЕСА_1), вирішено продати по конкурсу право оренди земельної ділянки по АДРЕСА_1, площею 0,0271 га під будівлю загального призначення.

При цьому, п. 2 зазначеного рішення передбачено, що стартова вартість права оренди 31%  від грошової вартості (16385 грн.).

22.03.2004р. між Ізмаїльською міською радою та СПД -фізичною особою ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу права оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення, відповідно до умов якого відповідач передав за плату,  а позивач прийняв право оренди терміном на 49 років, з метою для комерційного використання.

Розділом 3 укладеного договору купівлі-продажу передбачено, що позивач на протязі 1 року повинен розробити проект відведення земельної ділянки, розробити проектну документацію на будівництво адміністративного будинку.

При цьому, п. 2.1 укладеного договору ціна продажу права оренди земельної ділянки за цим договором становить 16395 грн.

Так на виконання умов договору купівлі-продажу права оренди позивач на розрахунковий рахунок Ізмаїльської міської ради перерахував 16395 грн., про що свідчить копія квитанції від 02.02.2004р. №НОМЕР_2 на суму 16395 грн., яка мається в матеріалах справи.

Крім цього, позивач на виконання умов договору купівлі-продажу, а саме п. 3.1.1 розробив та здав проект відводу земельної ділянки по АДРЕСА_1 для затвердження на сесії міської ради, про що свідчить довідка Ізмаїльського міського відділу земельних ресурсів від 23.05.2006р. №НОМЕР_3, яка мається в матеріалах справи.

09.02.2006р. на пленарному засіданні 26 сесії Ізмаїльської міської ради не було прийнято рішення стосовно надання земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років СПД -фізичній особі ОСОБА_1 для будівництва і експлуатації юридичної консультації по АДРЕСА_1.     

Позивач взяті на себе зобов'язання по укладеному договору купівлі-продажу права оренди виконав у повному обсязі, про що свідчать матеріали справи, а відповідач в свою чергу взяті на себе зобов'язання в частині укладання договору оренди земельної ділянки не виконав.

Зазначені обставини спонукали суб'єкта підприємницької діяльності -фізичну особу ОСОБА_1 звернутися 26.05.2006р. до господарського суду Одеської області з позовною заявою(вхідн.№НОМЕР_4) до Ізмаїльської міської ради про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 29.05.2006р. порушено провадження у справі №17/109-06-4959 за позовом суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 до Ізмаїльської міської ради про спонукання заключити договір оренди земельної ділянки.

 

Дослідивши обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних правових підстав.

 

У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обовЧязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а  підставою виникнення цивільних прав та обовЧязків  є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори-основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обовЧязків. При цьому, ст.12 ЦК   України передбачає, що особа здійснює свої  цивільні  права вільно на власний розсуд.

У відповідності зі ст.204 ЦК України  договір укладений між сторонами по справі, як  цивільно-правовий   правочин  є правомірним  на час розгляду справи, оскільки  його недійсність прямо не встановлена законом, та  він не визнаний судом недійсними, тому зобов'язання за цим договором  мають  виконуватися належним чином.

Відповідно до ст.526 ЦК України № 435-IV від 16.01.2003 р. зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 ЦК України).

Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України порушення зобов'язання є його неналежне виконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Згідно зі ст.614 ЦК України особа яка порушила зобовЧязання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом, при цьому відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобовЧязання. 

У відповідності до вимог ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Як вбачається з п. 3 ст. 656 ЦК України предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги. Якщо вимога не має особистого характеру.

У відповідності  до вимог п. п. 1 ст. 6 Закону України „Про оренду землі” орендарі набувають   права   оренди   земельної   ділянки  на підставах і в порядку,  передбачених  Земельним  кодексом  України,  Цивільним  кодексом  України, Господарським кодексом України,  цим та іншими законами України і договором оренди землі.

При цьому  п.2 ст. 6 Закону України „Про оренду землі” визначено ,що у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою  для  укладення  договору  оренди  є  результати аукціону чи конкурсу.

Відповідно до вимог ст. 16 Закону України „Про оренду землі” у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває  в  державній або  комунальній власності,  відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права   оренди земельної   ділянки,  якщо  законом  не встановлено інший порядок. При цьому порядок проведення  конкурсу  чи  аукціону  та  набуття права оренди земельної  ділянки  на  конкурентних  засадах  визначається законодавством.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на  договорі строкове платне  володіння і  користування  земельною  ділянкою, необхідною орендареві для провадження  підприємницької  та  іншої діяльності.

При цьому, пунктом 2 ст. 93 ЗК України передбачено, що земельні ділянки  можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України,  іноземним громадянам  і  особам  без громадянства,  іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

У ході розгляду справи у суді представником відповідача було заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Ізмаїльською міською радою питання стосовно винесення на розгляд сесії про передачу вищевказаної земельної ділянки.

Однак суд вважає  зазначене клопотання  таким, що задоволенню не підлягає,  оскільки представником Ізмаїльської міської ради в засіданні суду не заперечувався факт наявності у позивача права на оренду земельної ділянки, загальною площею 0,0271 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, та у відповідності до вимог чинного законодавства правовою підставою  для  укладення  договору  оренди  є  результати аукціону чи конкурсу, тому  не укладання на протязі тривалого часу договору оренди земельної ділянки  з боку Ізмаїльської міської ради  порушує законні інтереси позивача, а крім того перелік правових  підстав зупинення провадження у справі, передбачених   ст.79 ГПК України  є вичерпаним, а підстави, на які посилається у своєму клопотанні представник Ізмаїльської міської ради до цього переліку не віднесені, тому правові підстави зупинення провадження у справі відсутні.

На підставі вищевикладеного, суд доходить до висновку, що позивач по справі виконав взяті на себе по договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 22.03.204р. свої зобов'язання у повному обсязі, що підтверджується матеріалами наявними у справі, а саме розробив та надав до відповідних органів необхідну проектну документацію щодо відведення земельної ділянки під  будівництво адміністративного будинку, а також сплатив повну ціну права на оренду, тому його позовні вимоги обґрунтовані та підтверджені матеріалами справи, а відповідач зі свого боку допустив належне виконання умов договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 22.03.2004р., у звязку з чим  керуючись ст.ст. 11,12,525,526,610,614,655,656 ЦК України, ст.ст. 6,16 Закону України „Про оренду землі”, ст. 93 Земельного кодексу України, позовні вимоги СПД -фізичної особи ОСОБА_1  підлягають  задоволенню у повному обсязі.

  Судові витрати по держмиту, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача, згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.

 

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

 

ВИРІШИВ:

 

1.          Позов задовольнити.

 

2.          Зобов'язати Ізмаїльську міську раду /68600, м. Ізмаїл, пр-т Суворова, 62/ укласти  з СПД -фізичною особою ОСОБА_1 /АДРЕСА_2/ договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0271 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 строком на 49 років на підставі договору  купівлі-продажу права оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 22.03.2004р., укладеного між  Ізмаїльською міською радою та СПД -фізичною особою ОСОБА_1.

                  Наказ видати.

 

3.          Стягнути з Ізмаїльської міської ради /68600, м. Ізмаїл, пр-т Суворова, 62/ на користь суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 /АДРЕСА_2/ 85 грн. 00 коп. /вісімдесят п'ять грн. 00 коп./ - державного мита; 118 грн. 00 коп. /сто вісімнадцять грн. 00 коп./ - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати.

 

      Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

                  Накази видати після вступу рішення в законну силу.

 

Суддя                                                                                       Зуєва Л.Є.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація