Судове рішення #7299800

Справа № 2 – 255/09  

РІШЕННЯ

іменем України

14 грудня 2009 року                         Турійський районний суд Волинської області

в складі: головуючого судді Овсієнка А.А.

при секретарі Веремчук Л.Ю.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору,   ОСОБА_3

   

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Турійську Волинської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новодвірської сільської ради Турійського району Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_3, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

   

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом, зазначаючи у позовній заяві, що 23 вересня 2004 року помер її батько ОСОБА_4 і після його смерті відкрилася спадщина. Не маючи відомостей про наявність у померлого належного на праві власності та зареєстрованого за ним нерухомого або іншого майна, яке потребувало б переоформлення за спадкоємцями, позивач не зверталася впродовж встановленого законом шестимісячного строку до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після ОСОБА_4 Однак, в серпні 2009 року під час здійснення ремонтних робіт в житловому будинку, де постійно проживав ОСОБА_4, ОСОБА_5 було знайдено державний акт на право приватної власності на землю, згідно з яким померлому ОСОБА_4 належали на праві власності три земельні ділянки загальною площею 2,61 га на території Новодвірської сільської ради Турійського району Волинської області.

Таким чином, причиною пропущення позивачем строку звернення до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадщини послугувало те, що правовстановлюючі документи на вищевказане спадкове майно було фактично виявлено лише у серпні 2009 року.

Єдиними спадкоємцями першої черги за законом майна померлого ОСОБА_4 є його діти: позивач ОСОБА_1 та третя особа ОСОБА_3 Проте, ОСОБА_3 заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_4 нотаріусу не подавав і приймати таку спадщину не бажає.

Вважаючи таку причину пропущення строку для прийняття спадщини поважною, позивач в своїй позовній заяві просить суд визначити їй додатковий строк тривалістю в три місяці для прийняття спадщини після ОСОБА_4

Відповідачем та третьою особою письмових заперечень проти позову не подано, однак і спір між сторонами добровільно не врегульовано.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала повністю з зазначених у позовній заяві підстав та ствердила наведені у заяві факти.

Представник відповідача ОСОБА_2 даний позов не визнав, однак разом з тим не заперечував проти визначення судом позивачу ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття нею спадщини після ОСОБА_4

Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору,   ОСОБА_3, дослідивши подані позивачем докази, суд вважає позов ОСОБА_1 підставним та таким, що підлягає до задоволення повністю.

Згідно з ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець,  який  бажає  прийняти  спадщину,  але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що 23 вересня 2004 року в с.Осьмиговичі Турійського району Волинської області помер ОСОБА_4 і після його смерті відкрилася спадщина.

Даний факт об’єктивно підтверджений свідоцтвом про смерть ОСОБА_4 серії           1-ЕГ № 149150, виданим 24 вересня 2004 року Новодвірською сільською радою Турійського району Волинської області (а.с.8).

До складу спадщини увійшли три земельні ділянки на території Новодвірської сільської ради, право власності померлого на які підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ВЛ – ТР № 1630 від 15.04.03 (а.с.9).

Як слідує з пояснень сторін та третьої особи, єдиними спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 являються його діти: позивач ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_4) Л.М. та третя особа  ОСОБА_3

Факт родинних відносин між позивачем та померлим ОСОБА_4 об’єктивно підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.6), згідно з яким батьком позивача значиться саме ОСОБА_4, та свідоцтвом про шлюб (а.с.7), згідно з яким після одруження з ОСОБА_6 позивач змінила своє дошлюбне прізвище на прізвище ОСОБА_6.

Як вказують у своїх поясненнях позивач ОСОБА_1, представник відповідача ОСОБА_2 та третя особа ОСОБА_3, і це об’єктивно підтверджується довідкою № 524, виданою 6 серпня 2009 року Новодвірською сільською радою (а.с.10),            ОСОБА_4 до дня своєї смерті проживав один у власному житловому будинку, утриманців не мав, а дружина останнього померла задовго до його смерті.

Згідно витягів зі Спадкового реєстру №№  22170873, 22170883 від 19 листопада          2009 року (а.с.20-21), заповіти від імені ОСОБА_4 не посвідчувалися, спадкові справи до майна померлого ОСОБА_4 не заводилися.

При цьому, позивач ОСОБА_1 та третя особа ОСОБА_3 категорично заперечили наявність інших, окрім них двох, спадкоємців померлого ОСОБА_4 Як пояснив ОСОБА_3, він не має наміру оформляти спадщину після смерті свого батька ОСОБА_4 і не заперечує проти того, щоб позивачу ОСОБА_1 було встановлено судом додатковий строк для прийняття нею вищевказаної спадщини.

Свідок ОСОБА_5 у своїх показаннях також підтвердила ту обставину, що під час здійснення нею в серпні 2009 року ремонтних робіт в належному померлому           ОСОБА_4 житловому будинку, що в с.Осьмиговичі Турійського району Волинської області, серед інших документів було знайдено державний акт на право приватної власності ОСОБА_4 на три земельні ділянки. Даний державний акт вона відразу передала позивачеві.  

За таких обставин суд вважає поважними наведені позивачем причини пропущення нею визначеного ч.1 ст.1270 ЦК України шестимісячного строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, а тому встановлює ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю у 3 (три) місяці з дня набрання даним рішенням суду законної сили для подання нею нотаріусу відповідної заяви про прийняття такої спадщини.

Задовольняючи позов, суд відповідно до вимог ч.1 ст.88 ЦПК України, стягує з Новодвірської сільської ради на користь позивача понесені останньою та документально підтверджені (а.с.а.с.1, 2) судові витрати в сумі 45 (сорок п’ять) грн. 50 коп., в тому числі:            8 (вісім) грн. 50 коп. судового збору та 37 (тридцять сім) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Керуючись ст.ст.10, 11, 88, 209, 213-215 ЦПК України, ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270, ч.3 ст.1272 ЦК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до Новодвірської сільської ради Турійського району Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_3, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в 3 (три) місяці з дня набрання законної сили даним рішенням суду для подання заяви про прийняття спадщини після померлого 23 вересня 2004 року ОСОБА_4.

Стягнути з Новодвірської сільської ради Турійського району Волинської області на користь ОСОБА_1 45 (сорок п’ять) грн. 50 коп. судових витрат.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Турійський районний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та наступного подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

   

Головуючий

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація