- Представник позивача: Гребенар Олексій Володимирович
- Позивач (Заявник): Потапов Валерій Володимирович
- Відповідач (Боржник): Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення
- Заявник: Гребенар Олексій Володимирович
- Відповідач (Боржник): Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області
- Відповідач (Боржник): Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Луганській області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
10.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
08 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1629/18
Луганський окружний адміністративний суду у складі:
головуючого судді - Петросян К.Є.,
при секретарі судового засідання - Дюкаревій М.І.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Деріглазової М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
11.06.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_3 (далі позивач) до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі управління виконавчої дирекції ФССУ у Луганській області або відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання виплатити страхові виплати, в обґрунтування якого зазначив наступне.
ОСОБА_3 перебував на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ровеньки Луганської області з 29.05.2014. Згідно інформації з бази даних «Реєстр потерпілих» ОСОБА_3, електронна справа потерпілого за № 1213213438, отримав професійне захворювання за час роботи на підприємстві ВП «Шахтоуправління «Ровеньківське» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит», про що свідчить акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання від 21.05.2014 року № 54/86. Згідно виписки із акту огляду МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності, наданою спеціалізованою профпатологічною МСЕК від 25.06.2014 серія 10 ААА № 099225, потерпілому визначена стійка втрата професійної працездатності 15 відсотків з 29.05.2014 по 01.06.2016 по хронічному бронхіту (первинно). Середньомісячна заробітна плата, зазначена у базі даних «Реєстр потерпілих», становить 6764,68 грн. Відділенням у м. Ровеньки Луганської області винесена постанова від 11.07.2014 про призначення ОСОБА_3 одноразової допомоги в разі стійкої втрати професійної працездатності в розмірі 82824,00 грн.
У відповідності до розпорядження КМУ від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м.Ровеньки відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради № 0000397992 від 09.11.2017 ОСОБА_3 взято на облік як внутрішньо переміщену особу.
09.11.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення із заявою про виплату раніше призначених страхових виплат за період, в якому не проведено платежі відділенням виконавчої дирекції Фонду в м. Ровеньки.
У відповідності до Протоколу № 7 від 20.11.2017 засідання комісії з розгляду правомірності призначення одноразових страхових виплат внутрішньо переміщеним особам та необхідності їх фінансування Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області вирішено, що правові підстави для необхідності фінансування одноразової страхової виплати ОСОБА_3 відсутні.
Також листом Сєвєродонецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області № 03/1295 від 01.12.2017 повідомлено ОСОБА_3, що правових підстав для фінансування одноразової страхової виплати немає у зв'язку з тим, що п. 4 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим, або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більше як за три роки з дня звернення за їх одержанням.
Із вказаним рішенням відповідача позивач не згоден та просить суд:
- визнати противоправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області щодо невиплати раніше призначеної, але не виплаченої одноразової страхової виплати та щомісячних страхових виплат в разі стійкої втрати працездатності ОСОБА_3;
- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області виплатити ОСОБА_3 раніше призначену, але не виплачену, одноразову страхову виплату в разі стійкої втрати працездатності в розмірі 82824,00 грн та заборгованості із виплати щомісячних страхових виплат за період з 29.05.2014 по 30.11.2014 в сумі 6186,40 грн;
- стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області на користь ОСОБА_3 судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3200,00 грн та сплачений судовий збір в у розмірі 890,10 грн.
Ухвалою суду від 12.06.2018 прийнято позовну заяву ОСОБА_3 до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 10.07.2018 (а.с.1-3).
Ухвалою суду від 20.06.2018 задоволено клопотання управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, замінено відкрите судове засідання для розгляду справи, призначене на 10.07.2018 підготовчим засіданням.
Підготовче засідання 10.07.2018 відкладено до 23.07.2018 за клопотання представника позивача.
17.07.2018 позивачем надано уточнений адміністративний позов до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання виплатити страхові виплати (а.с.84-86).
Ухвалою суду від 23.07.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд по суті.
У судовому засіданні представник позивача надав пояснення, аналогічні пред'явленому позову, просив його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог ОСОБА_3, надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позову, з огляду на наступне (а.с.73-75).
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХІV (далі - Закон України N 1105-ХІV).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України № 1105-ХІV Фонд соціальне страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Відповідно до пункту 3 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положенні Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечена за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселились з тимчасово окупованої території, території проведення АТО або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 63 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам установлено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509.
Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат, встановлений Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 24 від 27.04.2007 (далі - Порядок № 24).
Позивач з 29.05.2014 перебував на обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ровеньки Луганської області (далі - Відділення у м. Ровеньки) де і мав отримувати страхові виплати.
Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України". Прийняття вищевказаного Указу Президента зумовило проведення антитерористичної операції на сході України у Луганській та Донецькій областях.
07.11.2014 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» (далі - Постанова № 595), відповідно до ч.3 якої, бюджетні установи, підприємства та організації, що належать до сфери управління Міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, повинні до 1 грудня 2014 року переміситись з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Відділення у м. Ровеньки не перемістилось на підконтрольну владі України територію. Справи потерпілих, страхувальників, які знаходились на обліку у даному відділенні та всі інші документи залишились у приміщенні даного відділення у місті Ровеньки. У Відповідача відсутня можливість доступу до цих документів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», з метою забезпезпечення безперервності та першочерговості одержання щомісячних страхових виплат та медико-соціальних послуг потерпілими на виробництві (членами їх сімей), які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України постановою від 11.12.2014 № 20, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12.01.2015 за N 6/26451 затвердило Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, що переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції (далі - Порядок № 20).
Згідно п.2 розділу І «Загальні положення» Порядку № 20 особи, які тимчасово переміщені, мають право на призначення та/або продовження раніше призначених страхових виплат, страхових витрат на медичну та соціальну допомогу відповідно до Закону України № 1105 безпосередньо в робочих органах Фонду за фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
09.11.2017 позивач на підставі Порядку № 20 звернувся до Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області із заявою про виплату раніше призначеної страхової виплати за період, в якому не проведено платежі та продовжити раніше призначену страхову виплату.
Позивач до 09.11.2017 до робочих органів Фонду не звертався, будь-якої інформації не запитував, доказів переміщення з окупованої території не надавав, отже, на думку відповідача, не скористався своїм правом на отримання призначених страхових виплат, відповідно до чинного законодавства України.
На підставі заяви позивача і наданих до неї документів Сєвєродонецьким міським Відділенням у відповідності до ст. 44 Закону України N 1105 прийнято 28.12.2017 постанову про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати. Постановою визначено, що виплати необхідно проводити з 01.12.2014 по 31.05.2016 включно.
Згідно положень ч.1, ч.2 ст. 47 Закону України № 1105 страхові виплати потерпілому провадяться з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання, щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду. Одноразова допомога виплачується потерпілому в місячний строк з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності, а в разі смерті потерпілого - у місячний строк з дня смерті застрахованого особам, які мають на це право.
Вимогами ч. 4 ст. 47 Закону України № 1105 імперативно визначено: «виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням».
Згідно із прийнятою Відділенням м. Ровеньки постановою «Про призначення потерпілому одноразової допомоги в разі стійкої втрати професійної працездатності» від 11.07.2014 одноразова допомога у сумі 82 824 грн призначена до виплати позивачу у серпні 2014 року, проте він звернувся до Управління із заявою про її одержання лише у листопаді 2017 року, у зв'язку із чим у відповідача відсутні правові підстави для фінансування даної страхової виплати.
Зазначене також стосується і позовних вимог щодо виплати щомісячних страхових платежів за період з 29.05.2014 по 30.11.2014 у сумі 6186, 40 грн, які також заявлені позивачем з пропуском строку, визначеного ч. 4 ст. 47 Закону України № 1105.
Жодними нормативними актами, що регламентують порядок здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг у період збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, не передбачено здійснення страхових виплат потерпілим, які перемістились із тимчасово окупованої території на підконтрольні органам державної влади території.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки № 0000397992 від 09.11.2017 (а.с. 9-10).
Актом розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання № 54/86 від 20.05.2014 встановлено отримання ОСОБА_3 професійного захворювання за час роботи на підприємстві Відокремлений підрозділ "Шахтоуправління «Ровеньківське» ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» (а.с. 11-12).
Згідно виписки із акта огляду МСЕК від 25.06.2014 ОСОБА_3 встановлено 15 відсотків втрати працездатності з 29.05.2014 (а.с. 13).
Відповідно до постанови Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ровеньки Луганської області від 11.07.2014 № 1213/13438/13438/1 ОСОБА_3 взято на облік з 29.05.2014, зареєстровано страховий випадок "профзахворювання" за номером 13438 з датою реєстрації 09.07.2014 та з датою початку виплат 29.05.2014 (а.с. 14).
Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ровеньки Луганської області від 11.07.2014 № 1213/13438/13438/2 потерпілому ОСОБА_3 призначено одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності в сумі 82824,00 грн (а.с. 15).
Постановою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ровеньки Луганської області від 11.07.2014 № 1213/13438/13438/3 потерпілому ОСОБА_3 призначено щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 1014,70 грн з виплатою з 29.05.2014 по 31.05.2016 включно. Донараховано щомісячну виплату за травень 2014 року у сумі 98,20 грн. Пунктом 3 постанови встановлено, що щомісячна страхова виплата виплачується щомісячно з наступного місяця після місяця, у якому вона призначена, але не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття постанови (а.с. 16).
09.11.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення із заявою про виплату раніше призначених страхових виплат за період, в якому не проведено платежі відділенням виконавчої дирекції Фонду в м. Ровеньки (а.с. 17).
Протоколом № 7 від 20.11.2017 засідання комісії з розгляду правомірності призначення одноразових страхових виплат внутрішньо переміщеним особам та необхідності їх фінансування Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області вирішено, що правові підстави для необхідності фінансування одноразової страхової виплати ОСОБА_3 відсутні (а.с. 18).
Також листом Сєвєродонецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області № 03/1295 від 01.12.2017 повідомлено ОСОБА_3, що правових підстав для фінансування одноразової страхової виплати немає у зв'язку з тим, що п. 4 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим, або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більше як за три роки з дня звернення за їх одержанням (а.с. 19).
Постановою Сєвєродонецького міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Луганській області від 28.12.2017 № 1217/13438/13438/4 продовжено ОСОБА_3 раніше призначену щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 1014,70 грн з 01.12.2014 по 31.05.2016 включно (а.с. 20).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Відповідно до вимог статті 173 Кодексу законів про працю України шкода, заподіяна працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням трудових обов'язків, відшкодовується у встановленому законодавством порядку.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на момент виникнення спірних правовідносин визначав Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", який з 1 січня 2015 року діє в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року та має назву "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 1105-XIV).
На час призначення ОСОБА_3 страхових виплат у 2014 році частиною першою статті 21, статтею 28 Закону № 1105-XIV передбачалось, що у разі настання страхового випадку Фонд зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, виплачуючи йому, зокрема, одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності, а також щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого.
Відповідно до ст. 16 ч. 1 п. 2 Закону № 1105-XIV, застрахована особа, має право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом.
Статтею 36 Закону № 1105-XIV передбачено, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Страхові виплати складаються із: 1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); 2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого); 3) страхової виплати дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; 4) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Статтею 42 Закону № 1105-XIV передбачено, що сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я. Щомісячна страхова виплата не повинна перевищувати середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Відповідно до пункту 1 частини першої та другої статті 47 Закону № 1105-XIV страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання. Одноразова допомога виплачується потерпілому в місячний строк з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності.
Частиною четвертою статті 47 Закону № 1105-XIV передбачено, що виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.
Судом встановлено, що одноразову допомогу в разі стійкої втрати працездатності в сумі 82824,00 грн та щомісячну грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку призначено ОСОБА_3 Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Ровеньки Луганської області 11.07.2014, однак, не виплачені своєчасно, проти чого не заперечував представник відповідача в ході судового засідання (а.с. 15-16).
Позиція відповідача щодо відмови у виплаті спірних сум ґрунтується саме на положенні ч. 4 ст. 47 Закону № 1105-XIV.
Однак, особливістю даної справи є те, що позивач на час призначення йому страхових виплат постійно мешкав на території проведення антитерористичної операції в Луганській області.
Відповідно до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" цей Закон визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 05 листопада 2014 року № 637 установлено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. В цьому переліку є й м. Ровеньки Луганської області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275 затверджено перелік населених пунктів, де здійснюється антитерористична операція, і в цьому переліку зазначено м. Ровеньки Луганської області.
Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11 грудня 2014 року № 20, затверджено порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції.
Зазначеним порядком передбачено, що особи, які тимчасово переміщені, мають право на призначення та/або продовження раніше призначених страхових виплат, страхових витрат на медичну та соціальну допомогу, безпосередньо в робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, за формою, наведеною в додатку до порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Особи, які тимчасово переміщені, мають право на продовження раніше призначених та нарахованих страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) на підставі заяви, до якої додаються копії довідки про взяття на облік, паспорта або документа, що посвідчує особу, та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта.
Страхові витрати на медичну та соціальну допомогу, що здійснюються щомісяця особам, які тимчасово переміщені, нараховуються з місяця подання заяви або з місяця, в якому не здійснювались страхові виплати на медичну та соціальну допомогу органом виконавчої дирекції Фонду, в якому зберігалася справа про страхові виплати на той час, та фінансуються впродовж тридцяти календарних днів з дати прийняття рішення, яке оформлюється відповідною постановою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 "Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей" затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок).
Пунктом 8 Тимчасового порядку (із змінами та доповненнями) особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Абзацом 1 ч. 1 ст. 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, повернення таких осіб до їх покинутого місця проживання в Україні та їх реінтеграції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року "Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" установлено, що особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переселилися з тимчасово окупованої території, району проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації, мають право на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування, а до завершення заходів, пов'язаних з утворенням зазначеного Фонду та його робочих органів, - робочими органами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до пункту 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного закону за фактичним місцем проживання у порядку, встановленому правліннями фондів. Матеріальне забезпечення виплачується застрахованим особам в установленому порядку через банки.
Як зазначено в п. 2 Тимчасового порядку, у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками та кредитуванням у населених пунктах на тимчасово неконтрольованій території здійснюється після повернення такої території під контроль органів державної влади.
Постановою Правління Національного банку України № 466 від 06.08.2014 встановлено: "Ураховуючи те, що на території Донецької та Луганської областей відповідно до постанови Правління Національного банку України від 23 липня 2014 року №436 починаючи з 24 липня 2014 року запроваджено надзвичайний режим роботи банківської системи, з метою запобігання загрози життю і здоров'ю працівників та клієнтів банків, забезпечення стабільності банківської системи, керуючись статтями 3, 27, 99 Конституції України, статтями 7, 15 Закону України "Про Національний банк України", статтею 66 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Законом України "Про боротьбу з тероризмом", розділом I Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 22 липня 2014 року №435, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", Правління Національного банку України постановляє:
1. Банкам України призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій у населених пунктах, які не контролюються українською владою".
Отже, здійснення банківських операцій на тимчасово неконтрольованій території, до якої віднесено і м. Ровеньки Луганської області, припинено з 04.08.2014.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджено, що одноразова допомога в разі стійкої втрати працездатності в сумі 82824,00 грн повинна була бути сплачена ОСОБА_3 на підставі постанови Фонду від 11.07.2014 впродовж місяця з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності (а.с. 15). МСЕК визначено ОСОБА_3 стійку втрату працездатності з 29.05.2014 (а.с. 13), тобто одноразова допомога в сумі 82824,00 грн повинна була бути сплачена ОСОБА_3 впродовж місяця саме з 29.05.2014, що виконано не було.
Відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".
Оскільки відповідачем не надано доказів правомірності невиплатим Відділенням виконавчої дирекції Фонду у м. Ровеньки Луганської області позивачу одноразової допомоги в разі стійкої втрати працездатності в сумі 82824,00 грн, суд вважає за необхідне застосувати до цих правовідносин ч. 7 ст. 47 Закону № 1105-XIV.
Що стосується щомісячних грошових сум в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, суд зауважує, що загальновідомим є факт проведення Антитерористичної операції на території Луганської і Донецької областей відповідно до Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року про введення в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України".
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», з метою забезпезпечення безперервності та першочерговості одержання щомісячних страхових виплат та медико-соціальних послуг потерпілими на виробництві (членами їх сімей), які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України постановою від 11.12.2014 № 20, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12.01.2015 за N 6/26451 затверджено Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, що переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції (далі - Порядок № 20).
Згідно п.2 розділу І «Загальні положення» Порядку № 20 особи, які тимчасово переміщені, мають право на призначення та/або продовження раніше призначених страхових виплат, страхових витрат на медичну та соціальну допомогу відповідно до Закону України № 1105 безпосередньо в робочих органах Фонду за фактичним місцем проживання (перебування), що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 взято на облік як внутрішньо переміщену особу 09.11.2017 згідно довідки № 0000397992 (а.с.10 зворотній бік).
В той же день, 09.11.2017 позивач звернувся до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в особі Сєвєродонецького міського відділення із заявою про виплату раніше призначених страхових виплат за період, в якому не проведено платежі відділенням виконавчої дирекції Фонду в м.Ровеньки (а.с. 17).
Таким чином, звернення позивача із заявою про виплату раніше призначеної страхової виплати 09.11.2017 (понад 3 року з часу призначення) не залежало від волі позивача та зумовлено обставинами, які об'єктивно завадили звернутися за допомогою раніше, а саме проведення у Луганській області антитерористичної операції, що з урахуванням віку позивача та стану його здоров'я, унеможливлювало пересування останнього через лінію зіткнення.
З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що право позивача на отримання страхової виплати за період з 29.05.2014 по 30.11.2014 в сумі 6186,40 грн підлягає поновленню.
Зважаючи на вищевикладене, виходячи із завдань адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області щодо невиплати ОСОБА_3 раніше призначеної, але не виплаченої одноразової страхової виплати в разі стійкої втрати працездатності та заборгованість з виплати щомісячних страхових виплат за період з 29.05.2014 по 30.11.2014.
Вказаний висновок є підставою для задоволення вимог про зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській виплатити ОСОБА_3 раніше призначену, але не виплачену одноразову страхову виплату в разі стійкої втрати працездатності в розмірі 82824,00 грн та заборгованість з виплати щомісячних страхових виплат за період з 29.05.2014 по 30.11.2014 в сумі 6186,40 грн.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 134 КАС України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Відповідно до ч.1, ч. 3, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Представник позивача у судовому засіданні 08.08.2018 повідомив суд, що після винесення судового рішення у справі та отримання від позивача остаточного розрахунку ним будуть подані докази на всю суму витрат, пов'язаних з правничою допомогою.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, слід враховувати, що за змістом статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу підлягають усі здійснені документально підтверджені судові витрати.
До матеріалів справи представником позивача надано копію договору про надання правової допомоги № 30-11/17 від 30.11.2017, копію додаткової угоди № 1 від 15.12.2017 до Договору № 30-11/17 від 30.11.2017, згідно яких адвокатське бюро ОСОБА_1 "А-ЛЕКС" в особі керуючого бюро ОСОБА_1 та ОСОБА_3 уклали договір про надання правової допомоги (а.с. 29-32).
Обсяг послуг та їх вартість деталізовано у додатковій угоді, згідно якої Бюро надає ОСОБА_3 правову допомогу у спорі про визнання бездіяльності протиправною Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області та зобов'язання сплатити страхові виплати. Також деталізовано вартість послуг, які планується надати, включаючи адвокатські запити, підготовка позову в суд та представництво інтересів безпосередньо у судовому засіданні.
У якості доказу попередньої оплати послуг за договором надано копію квитанції від 25.01.2018 про сплату ОСОБА_3 на рахунок адвокатського бюро ОСОБА_1 "А-ЛЕКС" 700,00 грн з доказами фактичного зарахування вказаних коштів на рахунок Бюро (а.с. 26-28).
Вказана у квитанції сума відповідає розрахунку вартості послуг, вказаних у додатковій угоді № 1 до договору № 30-11/17 від 30.11.2017, а саме оплата вартості двох адвокатських запитів (а.с. 21, 23) 200,00 грн та 50 відсотків вартості підготовки позовної заяви до суду.
Отже, витрати на правничу допомогу у розмірі 700,00 грн підтверджені належними доказами та стосуються даної справи. Щодо інших сум питання буде вирішено судом у разі надходження відповідної заяви та доказів.
Крім того, в матеріалах справи знаходиться квитанція про сплату судового збору на суму 890,11 грн, які згідно ст. 139 КАС України необхідно також стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області щодо невиплати ОСОБА_3 раніше призначеної, але не виплаченої одноразової страхової виплати та щомісячних страхових виплат в разі стійкої втрати працездатності.
Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області виплатити ОСОБА_3 раніше призначену, але не виплачену одноразову страхову виплату в разі стійкої втрати працездатності в розмірі 82824,00 грн та заборгованість з виплати щомісячних страхових виплат за період з 29.05.2014 по 30.11.2014 в сумі 6186,40 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (місцезнаходження: просп. Гвардійський, 30, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400; ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 41313100) на користь ОСОБА_3 (місце фактичного проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) витрати зі сплати судового збору у сумі 890,11 грн (вісімсот дев'яносто гривень 11 коп) та витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги, у сумі 700,00 грн (сімсот гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 08 серпня 2018 року.
Суддя К.Є. Петросян
- Номер: п/812/1766/18
- Опис: визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 812/1629/18
- Суд: Луганський окружний адміністративний суд
- Суддя: К.Є. Петросян
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.06.2018
- Дата етапу: 19.12.2018
- Номер:
- Опис: винесення додаткового судового рішення
- Тип справи: Матеріали справи
- Номер справи: 812/1629/18
- Суд: Луганський окружний адміністративний суд
- Суддя: К.Є. Петросян
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.08.2018
- Дата етапу: 27.08.2018
- Номер: 873/5161/18
- Опис: визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 812/1629/18
- Суд: Донецький апеляційний адміністративний суд
- Суддя: К.Є. Петросян
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.09.2018
- Дата етапу: 10.09.2018
- Номер: 850/84/18
- Опис: визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 812/1629/18
- Суд: Перший апеляційний адміністративний суд
- Суддя: К.Є. Петросян
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.10.2018
- Дата етапу: 27.11.2018
- Номер: К/9901/69434/18
- Опис: визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 812/1629/18
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: К.Є. Петросян
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.12.2018
- Дата етапу: 18.01.2019