код суду 0555 Справа № 2-“А”-1523/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2009 року Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Шигірт Ф.С.,
при секретарі Махоті О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата (далі УПФУ) та Головного Управління держказначейства України в Донецькій області (далі ГУДК) про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни», -
ВСТАНОВИВ:
08 жовтня 2008 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до ОУПФУ про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду, визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання нарахувати та сплатити державну соціальну допомогу "Дітям війни", посилаючись на наступне. Позивач відноситься до категорії громадян що мають статус «Дитина війни» і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на отримання державної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Проте відповідачем у 2006-2007 роках йому така допомога не виплачувалась.
Просив відновити пропущений строк для звернення до суду з адміністративним позовом з 01.01.2006р. по 31.12.2007 р., визнати неправомірною бездіяльність та зобов’язати УПФУ нарахувати та виплатити на його користь недоплачену допомогу в сумі 2733,30 грн. за вказаний період.
Ухвалою суду первинного відповідача ОУПФУ замінено на належного УПФУ в м. Ясинувата та в якості співвідповідача до участі у справі залучено ГУДК.
Позивач в судове засідання не з'явився, звернувся з заявою про розгляд справи у його відсутність.
Відповідач УПФУ надав суду заяву, в якій просив в задоволені позову відмовити через пропущення позивачем строку передбаченого ст.99-100 КАС України. Просив розглядати справу без його представника.
Відповідач ГУДК про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду не з’явився з невідомих причин. З клопотанням про перенесення розгляду справи не звертався.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, належить до соціальної групи «Діти війни», що підтверджується посвідченням (а.с.5), знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ясинувата та отримує пенсію за віком. На нього розповсюджуються права і пільги, встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( 2195-15), який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 99 ч. 2 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ст. 100 ч. 1 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Про суми виплат пенсії позивачеві було відомо після здійснення кожної виплати, які він отримував щомісяця, тобто не був позбавлений можливості звернутися до суду за захистом свого права, а тому суд вважає, що в задоволені позовних вимог щодо відновлення пропущений строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2006 р. до 08.10.2007 р., та зобов’язання УПФУ нарахувати та виплатити на його користь недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за цей період необхідно відмовити, у зв’язку із пропущенням строку звернення до суду.
Щодо інших позовних вимог, то воні законні та підлягають задоволенню.
Так відповідно до статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено.
Однак, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Відповідне рішення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 11 ч. 2 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
В позові позивач просив зобов'язати УПФУ нарахувати на його користь недоплачену державну допомогу в сумі 2733,30 грн., однак перерахунок, нарахування та сплата пенсії за віком відноситься до компетенції УПФУ відповідно до закону, тому суд вважає, що для повного захисту прав позивача можливо вийти за межи позовних вимог.
Таким чином, суд вважає дії УПФУ за період з 08 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року з ненарахування та невиплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, неправомірними. У зв’язку з цим, УПФУ необхідно зобов'язати за цей період нарахувати та виплатити позивачеві, за рахунок коштів Державного бюджету України, недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює встановленому законом прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в місті Ясинувата Донецької області щодо ненарахування та невиплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком ОСОБА_1 за період з 08.10.2007 по 31.12.2007 р.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Ясинувата нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як дитини війни щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період з 08.10.2007 по 31.12.2007 року, за рахунок коштів Державного бюджету України.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Шигірт Ф.С.