Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #73209081

Справа № 426/16739/18

РІШЕННЯ

іменем України


31 липня 2018 року м.Сватове

Сватівський районний суд Луганської області

у складі: головуючого - судді Бабічевої Л.П.

за участі секретаря судового засідання Діброви А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, про встановлення факту народження, представники заявників - адвокат ОСОБА_3, адвокат ОСОБА_4, заінтересована особа - Сватівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області,-


В С Т А Н О В И В :


ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.

В обґрунтування вимог заявники послалися на те, що вони звертаються зі спільною заявою про встановлення факту народження їхньої спільної дитини, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганськ ОСОБА_1 народила їхнього сина - ОСОБА_5, про що отримали свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 19.12.2017 року. Заявники між собою в шлюбі не перебувають. Факт народження ОСОБА_1 дитини ІНФОРМАЦІЯ_3 підтверджується дублікатом медичного свідоцтва про народження №6, виданим 14 травня 2018 року. Оскільки вони є громадянами України, реєструвати народження дитини вони бажають у державних органах України, тому заявники просять встановити факт народження дитини чоловічої статі на ім'я ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Луганськ Луганської області, Україна від матері ОСОБА_1, батьком якого є ОСОБА_2.

Представники заявників та заявники в судове засідання не з'явилися, представники заявників ОСОБА_3 та ОСОБА_4 надали на адресу суду заяви про розгляд справи без їх участі, заяву підтримують та просять її задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Сватівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській областів судове засідання не з'явився, від заінтересованої особи надійшла до суду заява про розгляд справи за відсутності представника, справу вирішити на розсуд суду.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши надані письмові докази в їх сукупності, вважає що заява про встановлення факту народження підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Судом встановлено наступні обставини.

У відповідності до копії паспорту заявників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є громадянами України. (а.с. 7, 10).

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 народила дитину - хлопчика, про що 14 травня 2018 року медичним закладом, що знаходиться у м. Луганськ їй було видано дублікат медичного свідоцтва про народження № 6 від 14 травня 2018 року (а.с. 14).

Відповідно до ксерокопії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.31) ОСОБА_5, народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Луганськ Луганської області, матір'ю є ОСОБА_1, батьком є ОСОБА_2.

Заявниками на підтвердження заявлених вимог надано суду також ксерокопії обмінної карти полового будинку, фотокартки дитини з батьками (а.с. 15, 28).

Відповідно до листа Сватівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 19.07.2018 року заявникам було відмовлено у державній реєстрації народження їхньої дитини, оскільки ними на підтвердження факту народження дитини надано медичний документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 (а.с.33).

Так, законодавством України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України,Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та інших актів законодавства.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно п.п. «а» п. 2, 3, 22, 23 гл. 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000 року, підставами для проведення державної реєстрації для народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), що видається закладом охорони здоров'я, незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. Державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою. Власне ім'я дитини визначається за згодою батьків. Власне ім'я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини. По-батькові дитині присвоюється за власним іменем батька.

Згідно ч.1ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована одразу після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до ч.1, 8 ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням є громадянином України з моменту народження.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявникам для державної реєстрації народження дитини.

Згідно п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно ст.122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Згідно ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до ч.1 ст.126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою.

У зв'язку з викладеними обставинами, оскільки заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду зі спільною заявою, суд вважає за доцільне встановити факт народження дитини чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Луганськ Луганської області, Україна від матері ОСОБА_1, батьком якого є ОСОБА_2.

Крім того, заявники не мають іншої можливості з незалежних від них обставин отримати легітимне свідоцтво про народження їхньої дитини, окрім, як звернутися до суду з заявою про встановлення факту народження, що буде мати правові наслідки для реєстрації у встановленому законодавством України порядку реєстрації народження їхньої дитини і в подальшому видачі свідоцтва з цього приводу.

Щодо заявлених вимог в частині реєстрації народження дитини, із зазначенням прізвища, імені та по - батькові дитини, то дана вимога не підлягає задоволенню з таких підстав.

Так, згідно ч. 3 ст. 144 Сімейного кодексу України, реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.

Таким чином, рішення суду про встановлення факту народження дитини є підставою для проведення державної реєстрації акта про народження за відсутності відповідного документа закладу охорони здоров'я.

Крім того, зазначення у судовому рішенні прізвища, імені та по - батькові дитини не є обов'язковим, оскільки вони мають бути зазначені батьками безпосередньо під час державної реєстрації народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки згідно з ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до ч. 4 абз. 1 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.


На підставі вищевикладеного,

керуючись ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,

ст. 144 СК України, ст.ст. 76, 81, 258, 259, 263-265, 293-294, 317, 354 ЦПК України, суд, -


ВИРІШИВ:


Заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, про встановлення факту народження - задовольнити частково.

Встановити факт народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянкою України, дитини чоловічої статі, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Луганськ Луганської області, Україна, батьком якої є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України, матір'ю є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України.

В іншій частині вимог - відмовити.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Апеляційного суду Луганської області або через Сватівський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.



Суддя: Л.П. Бабічева









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація