o
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" липня 2009 р. справа № 2а-1097/08
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Коршуна А.О.
при секретарі судового засідання: Гулій О.Г.
за участю представників сторін:
позивача : не з’явився;
відповідача: не з’явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Світловодському районі Кіровоградської області
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.11.2008 року
у справі №2-а-1097/08
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Світловодському районі Кіровоградської області
до Управління Пенсійного фонду України в Онуфріївському районі
про зобов’язання вчинити дії та утриматись від дій, -
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.11.2008 року у справі №2-а-1097/08 (суддя –Могилан С.В.) в задоволенні адміністративного позову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Світловодському районі Кіровоградської області до Управління Пенсійного фонду України в Онуфріївському районі Кіровоградської області про зобов’язання вчинити дії та зобов’язання утриматися від дій - відмовлено.
Постанова суду з посиланням на Закон України Про пенсійне забезпечення, Закон України Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатностімотивована висновком суду про те, що відповідачем правомірно в акти щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за квітень-травень 2008 року, червень 2008 року, липень 2008 року, включено суми виплаченої щомісячної державної адресної допомоги та суми витрат з її виплати та доставки. Фондом соціального страхування від нещасних випадків у встановленому порядку акти звірок підписані, доказів протилежного суду не надано, недійсність актів звірок з будь-яких підстав не доведено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Світловодському районі Кіровоградської області подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.11.2008 року у справі №2-а-1097/08 як таку, що винесена з порушенням норм матеріального права. Скаржник вважає, що відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника на виробництві або професійного захворювання перелік витрат є вичерпним і не передбачає такої виплати, як щомісячна адресна державна допомога. Таким чином зазначена виплата неправомірно включена управлінням ПФУ до щомісячних актів звірки за травень, червень, липень 2008 року. Визнаючи дії УПФУ законними, суд фактично покладає на відповідача обов’язок, який виходить за межі законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності та направлені на неправомірне створення обов’язку для відповідача відшкодовувати виплати, які не передбачені чинним законодавством.
Від відповідача 15.05.09р. надійшло заперечення на апеляційну скаргу, згідно якої він просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, посилаючись на законність та обґрунтованість винесеної постанови та просить розглянути справу без участі представника управління.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
З урахуванням наданих в справу апеляційної скарги та заперечень, нез’явлення в судове засідання представників сторін не заважає розгляду скарги .
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, у квітні, травні, червень та липні 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в Онуфріївському районі - відповідачем по даній справі - здійснено виплату державної адресної допомоги громадянам за переліком згідно списків осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання що не заперечується позивачем. Спір щодо сум таких виплат між сторонами відсутній, а тому, з огляду на зміст ч.3 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України такий факт в судовому засіданні сторонами перед судом не доказувався.
Між сторонами в порядку п.5 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року №45-4/4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 р. за N 376/7697 (далі по тесту - Порядок), складено акти звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання відповідно за квітень-травень, червень та липень 2008 року (далі за текстом - акти звірки). Дані акти звірки підписані належним чином та скріплені відтисками печаток і позивача, і відповідача, сторонами або в судовому порядку не скасовані.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача виключити з актів звірки суми виплат щомісячної адресної державної допомоги та витрат на виплату та доставку цієї допомоги посилаючись на ст. 21 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатностівід 23.09.1999 р. №1105, якою визначено чіткий перелік виплат та соціальних послуг, які надаються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та його робочими органами. Позивач стверджує, що до вказаного переліку не входить державна адресна державна допомога, а тому обов'язок по її відшкодуванню у позивача відсутній.
Суд першої інстанції відмовив позивачу в задоволенні позовних вимог вказуючи на наступне.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків перераховує кошти Пенсійному Фонду України на підставі даних, що зазначені в акті щомісячної звірки.
Як вбачається з матеріалів справи, акти звірки позивачем та відповідачем складено та підписано у встановленому порядку (а.с,4-6).
Обраний же у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права суд вважає частково таким, що не відповідає змісту прав Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Так, порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, та професійних захворювань від 4 березня 2003 року № 5-4/4, не обґрунтовує позиції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховане на відсутність спору.
В даній ситуації Фондом соціального страхування від нещасних випадків у встановленому порядку акти звірок підписані, доказів протилежного суду не надано, недійсність актів звірок з будь-яких підстав не доведено.
Відповідно до змісту Конституції України, Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатностівід 23.09.1999 р. визначено правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві (далі - страхування від нещасного випадку).
Страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.
Відповідно до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем правомірно в акти щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за квітень-травень 2008 року, червень 2008 року, липень 2008 року включено суми виплаченої щомісячної державної адресної допомоги та суми витрат з її виплати та доставки.
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, викладеним в оскаржуваній постанові на підставі наступного.
Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування —це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Відповідно до, статті 4 Основ в Україні залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття.
Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Спори, що виникають із правовідносин за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, вирішуються в судовому порядку, якщо законом не встановлено досудовий порядок їх розгляду (стаття 12 Основ),
За пенсійним страхуванням згідно зі статтею 25 Основ надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсії у зв'язку з втратою годувальника, крім передбачених пунктом 4 цієї статті; медичні профілактично-реабілітаційні заходи; допомога на поховання пенсіонерів. Такий перелік узгоджується із ст.2 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Відповідно до пункту 4 статті Основ за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням; відновлення здоров'я та працездатності потерпілого; допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків; пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
У частині четвертій статті 26 Основ встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.
Враховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги, відповідно до статті 25 Основ є Фонд соціального страхування від нещасних випадків.
Відповідно до ст.21 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатностівід 23.09.1999 р. №1105, яка має назву соціальні послуги та виплати, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків, у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати, зокрема, шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до ст.85 Закону України Про пенсійне забезпеченнядо складу пенсії можуть входити надбавки, підвищення, додаткової пенсії, цільова грошова допомога, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інші доплати до пенсії, встановлені законодавством.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 235 Деякі питання пенсійного забезпечення громадян, чинній в редакції на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною не досягає в осіб, яким призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім'ї 100 відсотків, на двох - 120 відсотків, на трьох і більше - 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. Тобто дана адресна допомога збільшує розмір пенсії до відповідного рівня, тобто є її складовою.
Відповідно до п.4 виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Відповідно до ст.46 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатностівід 23.09.1999 р. №1105, кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються виключно за їх прямим призначенням. До коштів на здійснення страхування від нещасного випадку застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України.
Механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне ; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності(крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або І професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим постановою правління Пенсійного сонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року N5-4/4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 р. за N 376/7697 (далі по тексту - Порядок).
Згідно п. 2 Порядку, останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі - Фонд) Пенсійному фонду України і витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.
Відповідно до п.4 Порядку, відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення, Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності та інших нормативно-правових актів, а тому, з урахуванням вищевикладеного, відшкодуванню підлягає і адресна допомога, яка є збільшенням розміру відповідної пенсії до відповідного рівня, а тому є її складовою. В зв'язку з цим, посилання позивача на те, що дії відповідача, направлені на неправомірне та безпідставне створення обов'язку для Фонду соціального страхування від нещасних випадків у Світловодському районі відшкодувати виплати, які не передбачені чинним законодавством, що регулюють діяльність органів соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.
Відповідно п. 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягають відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду на підставі поданих актів узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно п. 7 Порядку встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі вищевказаної довідки на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному Фонду.
Посилання скаржника в апеляційній скарзі на те, що оскаржуваною постановою на позивача покладено обов’язок, який виходить за межі Закону 1105 та неправомірне включення Пенсійним фондом до складу витрат сум, які не передбачені п.4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання не приймаються судовою колегією, оскільки, по-перше –дане питання розглянуто судом першої інстанції, а по-друге, як зазначено судом першої інстанції, обраний спосіб захисту є невірним. Акти звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання відповідно за квітень-травень, червень та липень 2008 року (далі за текстом - акти звірки). Дані акти звірки підписані належним чином та скріплені відтисками печаток і позивача, і відповідача, сторонами або в судовому порядку не скасовані. Заяв про зміну позовних вимог щодо скасування або визнання даних актів недійсними позивачем не заявлено.
Таким чином, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції та вважає апеляційну скаргу такою, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ч.3 ст.160, ст. 196, п.1.ч.1 ст.198, 200, п.1.ч.1.ст.205, 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Світловодському районі Кіровоградської області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.11.2008 року у справі №2-а-1097/08 - залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.11.2008 року у справі №2-а-1097/08- залишити без змін .
Ухвала суду набирає чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у місячний строк до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги.
Ухвалу в повному обсязі складено та підписано 22.07.2009 року
Головуючий: Н.А Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: А.О. Коршун