- відповідач: Сумський державний університет
- позивач: Ілляшенко Сергій Миколайович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 591/6868/17
Провадження № 2/591/720/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2018 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого – судді Бурда Б.В.
за участю секретаря – Сітало Я.В.
розглянувши в загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу 591/6868/17 за позовом ОСОБА_1 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Сумського державного університету (місцезнаходження: м. Суми, вул. Римського-Корсакова, буд. 2; код ЄДРПОУ 05408289) про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач свої вимоги мотивує тим, що він на підставі контракту працює на посаді завідувача кафедри маркетингу та управління інноваційною діяльністю СумДУ. Наказом №1795-П від 01.11.2017 року його було притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани за нібито допущені ним порушення трудової дисципліни під час організації та проведення ХІ Міжнародної конференції «Маркетинг інновацій і інновації у маркетингу», порушення порядку видання наукових журналів. У зв’язку з притягненням до дисциплінарної відповідальності, йому також була скасована щомісячна премія. Зазначає, що ніяких порушень трудової дисципліни він не допускав. Його трудові обов’язки визначені контрактом та до їх кола не входить ані організації та проведення конференцій., ані видання журналу. Організацією та проведення конференції, а також видаванням журналу він займався виключно на волонтерських засадах та у вільний від роботи в СумДУ час. Конференція була проведена за рахунок коштів її учасників та без залучення коштів чи інших матеріальних ресурсів СумДУ. Тому, просить скасувати як незаконний наказ про притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
01 березня 2018 року у даній справі було проведене підготовче засідання.
Представник відповідача подав письмовий відзив на позов в якому просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції відповідач посилається на те, що до кола трудових обов’язків позивача входило дотримання вимог закону під час організації та проведення наукової послугу, що надається СумДУ – конференції, а також під час виконання обов’язків головного редактору наукового журналу «Маркетинг та менеджмент інновацій». В той же час, під час позивачем допущені порушення вимог бюджетного законодавства, а також порядку видання наукових журналів, що й стало підставою для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.
В судовому засіданні позивач та його представники позов підтримали та пояснили, що наказ про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності є незаконним, оскільки позивача притягнуто до відповідальності за порушення обов’язків, виконання яких не входить до трудових обов’язків позивача. Роботу головного редактора «Маркетинг і менеджмент інновацій» позивач виконував на волонтерських засадах та заробітну плату не отримував. При проведення конференції університет отримав плату за послуги, що були ним надані - проживання та харчування. Приміщення для проведення конференції були надані відповідачем безоплатно за його службовою запискою. Зазначив, що раніше у такий спосіб неодноразово проводилися такі конференції та ніяких претензій до нього не було. Після виникнення у нього особистого конфлікту з ректором, його притягнули до відповідальності за проведення ХІ конференції. Зазначив, що конференція не є науковою послугою наданою відповідачем, оскільки захід проведено за рахунок коштів учасників, СумДУ до його проведення ніякого відношення не має.
Представники відповідача у судовому засіданні позов заперечили та зазначили, що позивач не посилається в обґрунтування свого позову на порушення порядку накладення дисциплінарного стягнення. Зазначили, що проведення конференцій передбачено в індивідуальному плані позивача. Також, позивач виконує обов’язки головного редактора журналу «Маркетинг і менеджмент інновацій», але такої посади у СумДУ не має. Вказане наукове видання є структурним підрозділом СумДУ. Пояснили, що за службовими записками позивача було надано дозвіл на використання службових приміщень при проведення конференції. У 2017 році позивач допустив до друку в науковому виданні не погоджені науковою радою матеріалів, до цього друк у цьому виданні проводився за відповідним погодженням. Зазначили, що порушення було виявлене у жовтні 2017 року, проведене службове розслідування, передані матеріали до правоохоронних органів та притягненого позивача до дисциплінарної відповідальності. Просять відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши письмові заяви сторін по суті справи та докази подані сторонами, перевіривши доводи сторін в межах заявлених позовних вимог та наданих сторонами доказів, суд вважає що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач на підставі контракту, що укладений на строк з 01.09.2015 року по 31.08.2020 року, працює на посаді завідувача кафедри маркетингу та управління інноваційною діяльністю СумДУ.
Наказом відповідача №1795-ІІ від 01.11.2017 року за результатами проведення службового розслідування позивача було притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення трудової дисципліни у вигляді догани (а.с. 10). Зі змісту цього наказу вбачається, що підставою застосування такого стягнення стало те, що позивачем допущені порушення закону та нормативних актів СумДУ під час організації та проведення ХІ Міжнародної конференції «Маркетинг інновацій і інновації у маркетингу», а також при виданні наукового журналу «Маркетинг та менеджмент інновацій» номери 2 та 3 за 2017 рік.
На підтвердження законності притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани відповідачем надані матеріали відповідної службової перевірки.
Так, завідувач кафедри маркетингу та УІД ОСОБА_1 звернувся на ім’я проректора з наукової роботи СумДУ з службовою запискою про заплановане проведення кафедрою маркетингу та УІД ХІ Міжнародної конференції у період з 28-30 вересня 2017 року. Вказана записка містила прохання про реєстрацію вказаної конференції та проведення її оплати за кошти субрахунки кафедри маркетингу та УІД. (а.с. 42)
З посвідчення №708 від 05.12.2016 року вбачається, що ХІ міжнародна конференція за темою «Маркетинг інновацій і інновації в маркетингу» була зареєстрована, одержувачем зазначений Сумській державний університет, термін проведення – 28-30 вересня 2017 року.
У копіях документів ХІ конференції позивач зазначений як голова організаційного комітету.
Відповідно до пункту 2.1. Посадової інструкції версія 02 (а.с. 13) працівник університету на посаді завідувача кафедри зобов'язаний додержуватись вимог чинного законодавства, загальнодержавної та внутрішньо університетської нормативної бази.
Відповідач довів суду той факт, що позивачем неналежним чином виконувалися його трудові обов’язки, що полягло у порушенні законодавства та внутрішньо університетської нормативної бази при організації та проведенні ХІ Конференції, яка відноситься до розряду наукових заходів, та при виданні наукового журналу "Маркетинг та менеджмент інновацій".
Так, порядок організації і проведення наукових заходів визначено Положенням про порядок організації і проведення наукових заходів у Сумському державному університеті, схваленого Науковою радою університету, введеного в дію наказом ректора університету № 926-1 від 30.11.2012 р. (, яке відноситься до внутрішньо університетської нормативної бази.
Наведена Конференція є науковою послугою, яка надається державним закладом освіти. Організатором цього заходу є Сумський державний університет. Це підтверджується тим, що проведення даної Конференції у відповідності до вимог Положення своєчасно задекларовано університетом за клопотанням позивача, як керівника кафедри маркетингу та УІД, про що свідчать наведені вище посвідчення № 708 та службова записка.
Суд погоджується з позицією відповідача про безпідставність твердження позивача щодо участі в організації і проведенні конференції на добровільних засадах у вільний від роботи час.
Як вбачається матеріалів конференції, вона проходила 28-30 вересня 2017 року та усі заходи згідно її програми проводились щоденно з 830 до 23 години.
Відповідно до довідки (а.с. 44) позивач у вказаний час не перебував у відпустці та не був звільнений від виконання роботи в СумДУ.
При цьому суд зазначає, що вказана конференція була зареєстрована за СумДУ, клопотання про реєстрацію вказаного заходу позивач подав не як звичайна фізична особа, а як посадова особа СумДУ – керівник кафедри маркетингу та УІД. Окрім того, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 450 від 21.08.2002 р. організація та проведення загальнодержавних конференцій входить до переліку основних видів організаційної роботи науково-педагогічних працівників, тобто є складовою роботи за посадою, що займає позивач.
Згідно зазначеного Положення участь в організаційному комітеті наукового заходу відбувається на підставі наказу ректора, який відповідно до п. 5.1. Положення вноситься ініціатором заходу не пізніше ніж за 5 місяців до його початку. У відповідності до п. 3.1. Положення ініціатор заходу - це керівник структурного підрозділу, яким є позивач. Даним наказом вирішуються ряд організаційних питань, в тому числі і фінансові питання, кошторис яких погоджується з посадовими особами та фінансовими службами університету і затверджується ректором університету.
Згідно Програми Конференції позивач входив до складу оргкомітету у якості його голови. У відповідності до п. 5.1. Положення склад оргкомітету, умови фінансування заходу, кошторис заходу, та інші питання затверджуються наказом ректора університету. Внаслідок відсутності названого наказу питання, які віднесені до виключної компетенції ректора університету, не вирішувались, кошторис заходу - основний і єдиний план отримання та витрачання коштів при організації та проведенні заходу - не складався і не затверджувався ректором за погодженням з відповідними службами. За таких обставин дії з отримання та витрачання коштів, які у відповідності до законодавства та Положення вирішуються на підставі затвердженого кошторису, є грубим порушенням законодавства та нормативної бази університету.
Таке порушення потягло ряд інших порушень, в тому числі і фінансових, зокрема учасникам конференції надавались банківські реквізити сторонніх осіб (не Сумського державного університету), за якими вони сплачували кошти за участь у конференції, за публікацію, за матеріали конференції і т.п., в тому числі і в іноземній валюті.
За результатами проведеної конференції під загальною редакцією позивача видано «Матеріали XI Міжнародної конференції «Маркетинг інновацій і інновації маркетингу» із реквізитом «Наукове видання». При цьому затвердження Вченою радою СумДУ цього видання не здійснювалося, що є порушенням вимог Закону України «Про наукову, науково-технічну діяльність», оскільки «наукове видання - твір наукового характеру, що пройшов процедуру наукового рецензування та затвердження до друку вченою (науковою, науково-технічною, технічною) радою наукової установи або вищого навчального закладу....» (п. 18 ст. 1 Закону).
Також службовою перевіркою виявлено порушення допущені позивачем при виданні № 2 та № 3 наукового журналу "Маркетинг та менеджмент інновацій", засновником якого є Сумський державний університет, а головним редактором якого є позивач.
Порядок видання Журналу, повноваження редакції та головного редактора, фінансові питання, обов'язкову розсипку крім законодавства України про видавничу справу, про ЗМІ, встановлено Положенням про порядок видання наукових журналів Сумського державного університету, версія 02, введеним в дію наказом ректора університету № 0197-1 від 21.04.2017 р. та версія 03, введеним в дію наказом ректора університету № 0314-1 від 21.06.2017 р. (Положення 2, 3). Всупереч вимог Положення 2, 3 названі журнали вченою радою не розглядались, до друку не рекомендувались, дану обставину не заперечував у суді й сам позивач.
Згідно ст. 139 КЗпП України, працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
Відповідно до ст. 140 КЗпП України, трудова дисципліна на підприємствах, в установах, організаціях забезпечується створенням необхідних організаційних та економічних умов для нормальної високопродуктивної роботи, свідомим ставленням до праці, методами переконання, виховання, а також заохочення за сумлінну працю. У трудових колективах створюється обстановка нетерпимості до порушень трудової дисципліни, суворої товариської вимогливості до працівників, які несумлінно виконують трудові обов'язки. Щодо окремих несумлінних працівників застосовуються в необхідних випадках заходи дисциплінарного і громадського впливу.
Статтею 141 КЗпП України передбачено, що власник або уповноважений ним орган повинен правильно організувати працю працівників, створювати умови для зростання продуктивності праці, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну, неухильно додержувати законодавства про працю і правил охорони праці, уважно ставитися до потреб і запитів працівників, поліпшувати умови їх праці та побуту.
Згідно ст. 147 КЗпП України, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
У відповідності до приписів ст. 12-13 та 81 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В обґрунтування своїх вимог щодо незаконності накладення дисциплінарного стягнення, позивач фактично посилається лише на ту обставину, що виконання роботи з організації та проведення ХІ Міжнародної конференції та видання журналу «Маркетинг та менеджмент інновацій» не виходить до трудової функції позивача. ХІ Міжнародна конференція не була науковою послугою відповідача, та останній не мав жодного відношення до її проведення. Вказані роботи позивач виконував безоплатно та волонтерських засадах, а тому позивача не можливо притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення допущені під час вказаних робіт, навіть за умови що такі порушення були допущені позивачем.
Проте вказані твердження позивача спростовують наведеними вище матеріалами службового розслідування та положеннями нормативних актів, в тому числі умовам контракту укладеного з позивачем та його посадової інструкції.
Позивач на спростування заперечень відповідача не надав жодного належного доказу на підтвердження своїх вимог.
Тобто при притягненні позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани відповідачем були дотримані вимоги трудового законодавства, а відтак відсутні підстави для задоволення позову.
З огляду на наведене суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову в повному обсязі за необґрунтованістю усіх заявлених позивачем позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 141, 258, 259, 264, 265, 273 ЦПК, суд –
ВИРІШИВ :
Відмовити ОСОБА_1 (зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) у задоволенні позову до Сумського державного університету (місцезнаходження: м. Суми, вул. Римського-Корсакова, буд. 2; код ЄДРПОУ 05408289) про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності за необґрунтованістю вимог.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне судове рішення складене 27 серпня 2018 року.
Суддя
- Номер: 2/591/720/18
- Опис: про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 591/6868/17
- Суд: Зарічний районний суд м. Сум
- Суддя: Бурда Б.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.11.2017
- Дата етапу: 08.08.2018