ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-6490/09/2370
13 січня 2010 року м. Черкаси
14 год. 55 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Коваленка В.І.,
при секретарі – Поповій Ю.Є.,
за участю представників:
від позивача – Янбих М.О., за довіреністю,
від відповідача – не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси до комунального підприємства «Черкасиелектротранс» про стягнення 297635 грн. 88 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси звернулося до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Черкасиелектротранс» про стягнення 297635 грн. 88 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала повністю та пояснила, що страхові внески до Пенсійного фонду є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач є страхувальником відповідно до ст. 14 Закону України № 1058 та згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 цього Закону повинно нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду. Даного зобов’язання відповідач вчасно не виконував.
На підставі вищесказаного, представник позивача просить задовольнити позов та стягнути з відповідача заборгованість по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за жовтень 2009 року у сумі 297635 грн. 88 коп.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, заперечень проти позову не надав, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, вивчивши та оцінивши письмові докази в їх сукупності, с удом встановлено, що с трахові внески до Пенсійного фонду є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року.
Дослідженням матеріалів справи встановлено, що комунальне підприємство «Черкасиелектротранс» є страхувальником відповідно до ст. 14 Закону України № 1058 та згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 цього Закону повинно нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду.
Дане зобов’язання відповідач за жовтень 2009 року виконав частково.
У відповідності з п. 4 ст. 20 Закону України № 1058 сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду. Пунктом 6 ст. 20 Закону України № 1058 встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Суд зазначає, що згідно п. 12 ст. 20 Закону України № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
В судовому засіданні судом встановлено, що згідно розрахунку страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень 2009 року, відповідач має борг по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси за жовтень 2009 року у загальній сумі 316107 грн. 61 коп., з яких сплачено 18471 грн. 73 коп., тому борг відповідача перед позивачем за вищевказаний період становить 297635 грн. 88 коп.
Суд зазначає, що ненадходження від відповідача вказаної заборгованості на рахунок Пенсійного фонду негативно впливає на своєчасність виплати пенсій та може призвести до зниження ефективності функціонування та розвитку в країні загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яке спрямовується на виплату пенсій і допомоги на поховання.
У відповідності до ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», спори, що виникають із правовідносин даного Закону вирішуються у судовому порядку.
Частиною 1 статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом.
Підпунктом 7 пункту 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України № 21/2001 від 01.03.2001 року, встановлено, що Пенсійний фонд має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997 року (надалі за текстом – «Закон № 400/97-ВР»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.
Крім цього, пунктом 2 та 3 статті 20 Закону № 1058-IV передбачено, що обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до статей 18 та 20 Закону України № 1058-ІV та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21–1 від 19.12.2003 р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 – страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України № 1058-ІV.
Невиконання даного обов’язку платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування призводить до неповного формування бюджету Пенсійного фонду України та до порушення статті 46 Конституції України, яка гарантує права громадян на забезпечення зокрема у разі втрати працездатності, втрати годувальника та в старості.
Крім цього, дослідженням матеріалів справи, судом встановлено, що відповідач вимогу про сплату боргу по страхових внесках № Ю-18 від 01.12.2009 року отримав 08.12.2009 року.
Судом також встановлено, що дана вимога відповідачем в судовому порядку не оскаржувалася.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі вищесказаного та керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Черкасиелектротранс», що знаходиться за адресою: 18036, м. Черкаси, просп. Хіміків, буд. 82, ідентифікаційний код 03328675 на користь управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси, що знаходиться за адресою: 18016, м. Черкаси, вул. Героїв Сталінграда, 10, ідентифікацій код 21366934 борг по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у сумі 297635 (двісті дев’яносто сім тисяч шістсот тридцять п’ять) грн. 88 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.І. Коваленко