КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. Макіївки
ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-1155/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2009 р. м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі
головуючого судді Ситенко А.І.
при секретарі Розсохи О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в м. Макіївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Ясинівської селищної ради про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
3 серпня 2009 р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування на самочинно збудоване нерухоме майно, що залишилось після смерті його дружини ОСОБА_3, мотивуючи свої вимоги тим, що в процесі експлуатації домоволодіння вона самочинно збудувала житловий пристрій до жилого будинку, який потяг збільшення його загальної та житлової площі та господарські споруди, однак у встановленому законом порядку право власності на нерухоме майно не оформила. Відсутність у спадкодавця права власності на самочинно збудоване нерухоме майно створює перешкоди для прийняття спадщини за законом.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги, на обґрунтування яких послався на обставини викладені у позовній заяві та зазначив, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 26 січня 1996 року його дружина ОСОБА_3 є власником домоволодіння, розташованого за адресою: місто Макіївка, селище «Ясинівка», вулиця Советська, будинок № 26. Під час експлуатації будинку ОСОБА_3 самочинно, без відповідної проектної документації збудувала житловий пристрій до жилого будинку, чки потяг збільшення загально площі будинку з 46,20 кв.м. на 60,30 кв.м. , у тому числі житлової площі з 18,70 кв.м. на 31,00 кв.м., а також змінилась кількість кімнат з однієї на дві. Крім того, на земельній ділянці домоволодіння вона збудувала вбиральню, сарай – баню, переобладнала літню кухню під гараж – сарай, однак у встановленому законом порядку право власності на самочинно збудоване нерухоме майно не оформила. У січні 1999 року ОСОБА_3 померла, після її смерті відкрилась спадщина у вигляді належного останній нерухомого майна, спадкоємцем якого є він та відповідач у справі – син спадкодавця ОСОБА_2, який від прийняття спадщини відмовився, однак прийняти спадщину за законом він позбавлений можливості, оскільки на самочинно збудоване нерухоме спадкодавець не набув права власності. Після смерті дружини він продовжував проживати за вказаною адресою та вступив в управління спадковим майном. Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд визнати належність ОСОБА_3 зазначеного домоволодіння, з урахуванням самочинно збудованого нерухомого майна, а також визнати за ним право власно на спірне домоволодіння в порядку спадкування за законом.
Відповідач ОСОБА_2 у зв’язку з відбуванням покарання у виправній колонії за вироком суду до судового засідання не з’явився, надіславши заяву про визнання позовних вимог ОСОБА_1 та розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача – Ясинівської селищної ради не використав наданого законом права на участь у судовому засіданні, надавши заяву про розгляд справи у його відсутності. Проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не заперечує.
Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд в межах заявлених позовних вимог ( ст. 11 ЦПК України ) установив наступне.
Згідно свідоцтва про право на спадкування за законом, виданого державним нотаріусом Третьої ОСОБА_4 Державної нотаріальної контори ОСОБА_5 26 січня 1996 року ОСОБА_3 є власником домоволодіння № 26, розташованого по вул. Советській у місті Макіївка.
З довідки комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Макіївки» вбачається, що домоволодіння № 26, розташоване по вул. Советській у місті Макіївки належить ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право на спадкування за законом 26 січня 1996 року. За вказаною адресою самочинно збудовано: житловий пристрій до жилого будинку А:-1, який потяг збільшення житлової площі будинку з 46,20 кв.м. на 60,30 кв.м., у тому числі житлової площі з 18,70 кв.м. на 31,00 кв.м., кількість житлових кімнат з однієї змінилась на дві; літню кухню (літ. Б-1) переобладнано під гараж – сарай, самочинно збудовано сарай – баню (літ. Ж-1), вбиральню (літ. З-1) Дозволу на будівництво не надано.
Самочинно збудовані споруди знаходяться у межах земельної ділянки домоволодіння.
Відповідно до ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Враховуючи викладене, на підставі положень ст. 376 ЦК України у суду є підстави вважати зазначені споруди самочинними.
Згідно висновку комунального підприємства містобудівництва, архітектури та проектування від 6 квітня 2009 року, результати обстеження пристрою до житлового будинку, та господарських споруд розташованих за адресою: місто Макіївка, вул. Советська, б. 26 показали задовільний стан конструкцій будівель. Будівлі допускають нормальну експлуатацію за умови діючих норм і правил проведення постійного текучого ремонту.
9 січня 1999 р. ОСОБА_3 померла у віці 57 років, що підтверджено актовим записом № 63 від 12 січня 1999 р. в Книзі реєстрації смертей ОСОБА_4 відділу реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_4 міського управління юстиції Донецької області, не набувши права власності на самовільно збудоване нерухоме майно.
За таких підстав суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 за життя набула права власності на спірне домоволодіння.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді належного останній нерухомого майна, спадкоємцем якого на підставі закону є позивач справі.
Факт родинних відносин спадкодавця з позивачем підтверджено свідоцтвом про укладання шлюбу від 28 жовтня 1975 року.
Згідно даних Третьої ОСОБА_4 державної нотаріальної контори від 26 листопада 2009 року від імені спадкодавця ОСОБА_3 заповіти не посвідчувались та свідоцтва про право на спадщину на спірне домоволодіння не видавались.
Виниклі правовідносини щодо встановлення факту прийняття спадщини суд вважає за необхідне розглянути на підставі законодавства, що діяло на момент їх виникнення, відповідно до положень п. 5 Заключних і перехідних положень ЦК України 2004 року.
Як передбачено ст. ст. 548, 549 ЦК України 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном. Зазначені дії повинні бути зроблені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно роз’яснень викладених у п. 4 Постанови Пленуму Верховного суду України № 4 від 24.06.1983 року «Про практику розгляду судами України справ про спадкування», з відповідними змінами та доповненнями, передбачений ст. 549 ЦК України шестимісячний термін для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою зацікавленої особи, за доведеністю поважності його пропуску. Якщо у встановлений термін позивач вступивши в управління чи володіння спадковим майном, або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права власності на спадкове майно, а не про продовження строку прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання відповідачами позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши представлені сторонами в силу ст.60 ЦПК України докази в їхні сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 фактично вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті спадкодавця ОСОБА_3, тому визнання за ним права власності на спірне домоволодіння в порядку спадкування за законом не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. За таких обставин, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 60, 212, 213, 214, 215, 224 ЦПК України, ст.ст. 316, 376, Цивільного кодексу України, ст. 548, 549 Цивільного кодексу України 1963 року, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати належність ОСОБА_3 домоволодіння розташованого за адресою: місто Макіївка, селище «Ясинівка», вулиця Советська, будинок № 62, яке складається з житлового будинку (літ. А-1) та пристрою до нього (літ. А:-1) загальною площею – 60,30 кв.м., у тому числі житловою площею – 31,00 кв.м., господарських споруд: вбиральні (літ. З-1); сараю – бані (літ. Ж-1); гараж – сараю (літ. Б-1).
Визнати за ОСОБА_1 , право власності на домоволодіння розташоване за адресою: місто Макіївка, селище «Ясинівка», вулиця Советська, будинок № 62, яке складається з житлового будинку (літ. А-1) та пристрою до нього (літ. А:-1) загальною площею – 60,30 кв.м., у тому числі житловою площею – 31,00 кв.м., господарських споруд: вбиральні (літ. З-1); сараю – бані (літ. Ж-1); гараж – сараю (літ. Б-1), в порядку спадкування за законом, що залишилось після смерті ОСОБА_3, померлої 9 січня 1999 року.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд міста Макіївки протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд міста Макіївки протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом десяти днів з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя:
- Номер: 2-зз/592/27/15
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-1155/09
- Суд: Ковпаківський районний суд м. Сум
- Суддя: Ситенко Артем Ігорович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.10.2015
- Дата етапу: 17.11.2015
- Номер: 6/639/243/16
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1155/09
- Суд: Жовтневий районний суд м. Харкова
- Суддя: Ситенко Артем Ігорович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.11.2016
- Дата етапу: 09.12.2016
- Номер: 2-во/639/113/16
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-1155/09
- Суд: Жовтневий районний суд м. Харкова
- Суддя: Ситенко Артем Ігорович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.12.2016
- Дата етапу: 03.01.2017
- Номер: 6/569/362/18
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1155/09
- Суд: Рівненський міський суд Рівненської області
- Суддя: Ситенко Артем Ігорович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.07.2018
- Дата етапу: 15.08.2018
- Номер: 6/569/91/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1155/09
- Суд: Рівненський міський суд Рівненської області
- Суддя: Ситенко Артем Ігорович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.01.2019
- Дата етапу: 08.02.2019