Судове рішення #7347076

Справа №  2-2640/2009 рік          

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем   України

30 грудня 2009 року       Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого                               судді Кашперської Т.Ц.,

при секретарі                              Мазуренко Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Київської області, ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом,

зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в :

В жовтні 2009 року позивач звернувся до суду із даним позовом, де посилався на те, що 16.12.2006 року помер його батько ОСОБА_4, після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді Ѕ частини квартири АДРЕСА_1, інші Ѕ частини квартири має намір отримати в спадщину брат батька ОСОБА_3 Вказує, що він є єдиним спадкоємцем батька ОСОБА_4, оскільки мати батька померла, а інших спадкоємців першої черги за заповітом чи законом немає, 02.10.2009 року ним було подано заяву до державної нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на належні батьку Ѕ частини зазначеної квартири, але постановою нотаріуса Ірпінської міської державної нотаріальної контори № 02-31/2675 від 02.10.2009 року йому було відмовлено в отриманні свідоцтва, оскільки ОСОБА_4 не звертався до державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, тому правовстановлюючих документів на його ім’я не існує. Вказує, що спадкова квартира зареєстрована за його дідом ОСОБА_5, який помер 11.08.2000 року; відповідно до довідки ЖБК-7 № 52 від 15.06.2007 року ОСОБА_6 був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1970 року по час смерті до 16.12.2006 року, тобто на момент смерті свого батька ОСОБА_5 11.08.2000 року ОСОБА_4 проживав зі спадкодавцем та вступив у володіння та управління спадковим майном. ОСОБА_4 не подавав заяв про відмову від спадщини, що залишалась після смерті ОСОБА_5, і за таких обставин вважається таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5 Оскільки відсутні правовстановлюючі документи на ім’я ОСОБА_4, єдиний спосіб реалізації його права на спадщину є судове рішення.

В зв’язку із викладеними обставинами просив встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_4 на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_5, визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер 16.12.2006 року.

В листопаді 2009 року притягнутий до участі в справі в якості відповідача ОСОБА_3 звернувся до суду із зустрічним позовом, посилався на те, що 11.08.2000 року помер його батько ОСОБА_5, після смерті його відкрилася спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_2. Дану квартиру успадкували він та його брат ОСОБА_4 в рівних частках кожний по Ѕ частини відповідно до правил ст. ст. 529, 548, 549 ЦК УРСР; на момент смерті батька вони проживали з останнім однією сім’єю у спірній спадковій квартирі, де і були прописані, фактично одразу після смерті ОСОБА_5 вступили у володіння та управління спадковим майном, всі правовстановлюючі документи на дану квартиру досі залишаються у нього, після смерті ОСОБА_5 ніхто із них не звертався до нотаріальної контори. 16.12.2006 року його брат ОСОБА_4 помер, після його смерті залишилась Ѕ частина спірної квартири АДРЕСА_2, яку він успадкував після смерті батька; після смерті ОСОБА_4 він є його єдиним спадкоємцем, позивача ОСОБА_1 сином свого брата не визнає. Незважаючи на обставину, що вони з покійним братом проживали і були зареєстровані за однією адресою, 06.04.2007 року до спливу шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини, він звернувся до Ірпінської нотаріальної контори із такою заявою і таким чином належно прийняв спадщину після свого батька у вигляді Ѕ частини квартири і після брата у вигляді Ѕ частини квартири, і на сьогоднішній день є власником квартири в цілому.

На підставі вищевикладеного просив встановити факт, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 по Ѕ частини квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом шляхом фактичного вступу в управління та володіння квартирою; визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом.

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали, просили його задовольнити в повному обсязі, встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_4 на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_5, визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер 16.12.2006 року, не заперечували проти задоволення зменшених зустрічних позовних вимог ОСОБА_3

Відповідач ОСОБА_3 та його представник в судовому засіданні зменшили зустрічні позовні вимоги, просили встановити факт, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 прийняли спадщину після смерті батька ОСОБА_5 по Ѕ частини квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом шляхом фактичного вступу в управління та володіння квартирою; визнати за ОСОБА_3 право власності на Ѕ частини квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5; позов ОСОБА_1 визнали та не заперечували проти його задоволення.

Відповідач ОСОБА_2 міська рада Київської області направила до суду листа з проханням розглядати справу у відсутності представника відповідача та прийняти рішення згідно чинного законодавства України.

Суд, заслухавши пояснення сторін та їх представників, вивчивши письмові докази по справі, вважає заявлені позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення, виходячи із наступного.

Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.

Згідно ст. 61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

В судовому засіданні встановлено, що 11.08.2000 року помер ОСОБА_7

Після смерті ОСОБА_7 відкрилась спадщина на належне йому майно – квартиру АДРЕСА_2, що належала спадкодавцю на підставі реєстраційного посвідчення, виданого на підставі довідки ЖБК № 7 від 16.11.1994 року № 73.

Наведені обставини підтверджуються свідоцтвом про смерть, листом КП КОР «Ірпінське бюро технічної інвентаризації» № 915 від 16.10.2008 року (а. с. 11, 34).

Спадкоємцями на майно померлого є діти спадкодавця ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які на момент смерті спадкодавця проживали разом із спадкодавцем ОСОБА_5 та вступили в управління та володіння спадковим майном відповідно до вимог ст. 549 ЦПК України, таким чином фактично прийнявши спадщину як спадкоємці першої черги, кожний мав право на Ѕ частини спадкової квартири.

Наведені обставини підтверджуються свідоцтвами про народження, довідкою ЖБК-7 № 13 від 31.01.2007 року, паспортом з відміткою про реєстрацію (а. с. 38, 39, 47, 48).

Відповідно до ч. 4 Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України Цивільний кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності ЦК України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов’язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Таким чином, до спірних правовідносин щодо розподілу спадщини, яка відкрилася 11.08.2000 року, суд застосовує положення ЦК УРСР в редакції 1963 року.

Згідно із ст. 524 ЦК УРСР в редакції 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Згідно із ст. ст. 529, 530 ЦК УРСР в редакції 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти, дружина і батьки померлого. При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують в рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

Відповідно до ст. ст. 548, 549 ЦК УРСР в редакції 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв, не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженням, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини, зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

З врахуванням наведених вище обставин суд встановлює факт прийняття ОСОБА_3 спадщини після смерті батька ОСОБА_5, який помер 11.08.2000 року, та визнає за ОСОБА_3 право власності на Ѕ частину квартири АДРЕСА_3 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5, який помер 11.08.2000 року.

Крім того, в судовому засіданні встановлено, що 16.12.2006 року помер ОСОБА_4, після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на належне йому майно – Ѕ частину квартири АДРЕСА_2.

Спадкоємцем на майно померлого є син спадкодавця ОСОБА_1, який 02.10.2009 року у встановлений законом шестимісячний строк звернувся до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Наведені обставини підтверджуються свідоцтвом про смерть, свідоцтвом про народження, актовим записом про встановлення батьківства (а. с. 8-9, 89-90).

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У відповідності до ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Оскільки ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_4, який помер 16.12.2006 року, суд визнає за позивачем ОСОБА_1 право власності на спадкове майно у вигляді Ѕ частини квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер 16.12.2006 року.

Таким чином суд вважає, що основні і зустрічні позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають до задоволення в повному обсязі.

На підставі ст.ст. 529, 548, 549, 550, 551, 562 ЦК УРСР 1963 року, ст. ст. 1220, 1221, 1222, 1223, 1268, 1270, 1277, Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212 – 215, 256 - 259 ЦПК України суд, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Київської області, ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом та зустрічний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.

Встановити факт прийняття ОСОБА_3 спадщини у вигляді Ѕ частин квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5, який помер 11 серпня 2000 року.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на Ѕ частин квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5, який помер 11 серпня 2000 року.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частин квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4, який помер 16 грудня 2006 року.

Копію рішення направити відповідачу ОСОБА_2 міській раді Київської області для відома.

Повне рішення буде виготовлене протягом п’яти днів з дня закінчення розгляду справи після   04.01.2010 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя                                                                                                Т.Ц.Кашперська

Ў Справа №  2-2640/2009 рік          

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем   України

(вступна та резолютивна частини)

30 грудня 2009 року       Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого                               судді Кашперської Т.Ц.,

при секретарі                              Мазуренко Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Київської області, ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом,

зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в :

Зважаючи на складність у викладенні повного рішення суду, пов’язаного з потребою у обґрунтованості доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає за необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини.

На підставі ст.ст. 529, 548, 549, 550, 551, 562 ЦК УРСР 1963 року, ст. ст. 1220, 1221, 1222, 1223, 1268, 1270, 1277, Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212 – 215, 256 - 259 ЦПК України суд, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 міської ради Київської області, ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом та зустрічний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.

Встановити факт прийняття ОСОБА_3 спадщини у вигляді Ѕ частин квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5, який помер 11 серпня 2000 року.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на Ѕ частин квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5, який помер 11 серпня 2000 року.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частин квартири АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4, який помер 16 грудня 2006 року.

Копію рішення направити відповідачу ОСОБА_2 міській раді Київської області для відома.

Повне рішення буде виготовлене протягом п’яти днів з дня закінчення розгляду справи після   04.01.2010 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя                                                                                                Т.Ц.Кашперська

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація