- Третя особа: Орган опіки та піклування Дніпровської районної у м.Херсоні ради
- позивач: Д' яченко Олег Миколайович
- відповідач: Д' яченко Олександра Леонідівна
- Третя особа: Служба у справах дітей Корабельної у м.Херсоні ради
- Третя особа: Орган опіки та піклування Суворовської районної у м. Херсоні
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2018 року м.Херсон
Номер справи: 766/534/17
Номер провадження: 22-ц/791/1280/18
Апеляційний суд Херсонської області у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючого (суддя-доповідач)Ігнатенко П.Я.,
суддів:Воронцової Л.П.,
Полікарпової О.М.,
за участю секретаряПісоцька Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5на рішення Херсонського міського суду Херсонської області у складі судді Хайдарової І.О. від 29 травня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_5, треті особи: служба у справах дітей Дніпровської у м. Херсоні ради, служба у справах дітей Суворовської у м. Херсоні ради, про розірвання шлюбу та визначення місця проживання малолітньої дитини з батьком, та за зустрічним позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про визначення місця проживання малолітньої дитини та стягнення аліментів,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2017 року ОСОБА_6 звернувся до суду із вказаним вище позовом, посилаючись на те, що з 26.12.1987 року перебуває у шлюбі з ОСОБА_5. Від шлюбу вони мають двох спільних дітей: ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2. Зазначив, що з червня 2016 року сімейні стосунки вони з відповідачкою не підтримують, подружнє життя між ними не склалося у зв'язку з протилежністю поглядів на шлюб та сім'ю, а тому подальше перебування у шлюбі суперечить інтересам кожного із подружжя. Окрім того, враховуючи заяву про збільшення позовних вимог, зазначив, що спільний малолітній син ОСОБА_8 має проживати з батьком після розірвання шлюбу, оскільки останній піклується про дитину, забезпечує його необхідним та створив всі умови для нормального розвитку сина.
На підставі викладеного, з урахуванням уточнень до позову, просив: розірвати шлюб, укладений між ОСОБА_6. та ОСОБА_5 26 грудня 1987 року та зареєстрований Комсомольським відділом державної реєстрації актів цивільного стану м. Херсона, актовий запис №1248; визначити місце проживання малолітньої дитини ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2 з батьком - ОСОБА_6. за адресою місця реєстрації дитини: АДРЕСА_1; судові витрати покласти на відповідача.
У липні 2017 року ОСОБА_5 подала зустрічну позовну заяву, з урахуванням уточнень до позовних вимог від 04.12.2017 року, в якій просила: визначити місце проживання малолітнього сина ОСОБА_8 з матір'ю - ОСОБА_5 та стягнути з ОСОБА_6 аліменти на утримання сина у розмірі 3000 грн., починаючи від дня пред'явлення позову і до досягнення дитиною повноліття.
Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 29 травня 2018 року позов ОСОБА_6 до ОСОБА_5, треті особи: Служба у справах дітей Дніпровської у м. Херсоні ради, Служба у справах дітей Суворовської районної у м. Херсоні ради про розірвання шлюбу та визначення місця проживання малолітньої дитини з батьком - задоволено частково. Шлюб, зареєстрований 26.12.1987 року Комсомольським районним РАЦС м. Херсона, актовий запис №1248 між ОСОБА_6 та ОСОБА_5 - розірвано. У задоволенні інших вимог - відмовлено. Зустрічний позов ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про визначення місця проживання малолітньої дитини та стягнення аліментів - задоволено частково. Визначено місце проживання малолітнього ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4 разом із матір'ю - ОСОБА_5 Стягнуто з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 аліменти на утримання сина - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4 у твердій грошовій сумі 1000,00 грн. до досягнення дитиною повноліття. У задоволенні інших вимог за зустрічним позовом - відмовлено. Стягнуто з ОСОБА_6 судовий збір на користь держави у сумі 213,33 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду в частині скасувати і постановити нове, яким зустрічні позовні вимоги в частині стягнення аліментів задовольнити у повному обсязі, встановити строк стягнення аліментів з дня пред'явлення зустрічного позову.
Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив.
Згідно ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Отже, рішення суду переглядається в частині стягнення аліментів на утримання дитини, тобто в межах вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідача, пояснення сторін, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог колегія суддів вважає, що апеляційна скаргапідлягає частковому задоволенню з таких підстав.
15 грудня 2017 року набрала чинності нова редакція ЦПК України, відповідно до п.9 ст. 1 Перехідних положень вказаного Кодексу, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Справа розглядається апеляційним судом Херсонської області, у межах територіальної юрисдикції якого перебуває місцевий суд, який ухвалив рішення, що оскаржується, до утворення апеляційних судів в апеляційних округах, відповідно до вимог п. 8 ст. 1 Перехідних положень.
Відповідно до частин 1 і 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27.02.1991 року в редакції від 20.11.2014 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття.
Згідно ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Частиною 1 ст. 182 СК України встановлено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 5) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 6) інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_5 є батьками малолітньої дитини - ОСОБА_8., ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 8).
Відповідно до записів у трудовій книжці та пояснень ОСОБА_6 з 24.02.2017 року офіційно не працює, періодично виконує роботи за цивільно-правовими угодами. З отриманого доходу сплачує майже чверть суми податків (а.с. 38-39).
Так, згідно договору цивільно-правового характеру № 026 від 02 травня 2018 року, ОСОБА_6 за виконані роботи з 02.05.2018 року по 31.07.2018 року, отримав грошову винагороду в розмірі 15000 грн. (а.с. 142).
З огляду на те, що ОСОБА_6 не має постійного доходу, суд першої інстанції обґрунтовано частково задовольнив зустрічний позов і визначив розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції всебічно та повно дослідив фактичні обставини справи та з урахуванням наявних у справі відомостей про доходи ОСОБА_6 визначив розмір аліментів на утримання дитини в сумі 1000 грн. щомісячно, що перевищує мінімальний розмір аліментів - 50 % прожиткового мінімуму дитини десятирічного віку та відповідає вимогам закону.
Доводи, викладені в апеляційній скарзі щодо наявного у ОСОБА_6 постійного доходу, який дозволяє йому виплачувати щомісячно 3000 грн. аліментів на дитину, апеляційний суд не бере до уваги, оскільки ці обставини не підтверджені належними та допустимими доказами, як в суді першої, так і апеляційної інстанції.
Посилання в апеляційній скарзі на додаткові витрати на оздоровлення та у зв'язку з особливими здібностями дитини щодо спортивних танців - на висновки суду не впливають, оскільки такі витрати є додатковими та підлягають стягненню окремо від аліментів.
Отже, рішення суду першої інстанції в частині визначення розміру аліментів є законним і обґрунтованим.
Разом з тим, доводи апеляційної скарги про встановлення строку стягнення аліментів заслуговують на увагу.
Згідно ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.
Судом першої інстанції не визначено з якого періоду підлягають стягненню аліменти на дитину.
З матеріалів справи вбачається, що позовні вимоги ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення аліментів на утримання сина, заявлені у зустрічній позовній заяві, поданій до суду 12.07.2017 року.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду в оскаржуваній частині зміні з визначенням початку періоду стягнення аліментів на дитину з дня подачі зустрічного позову 12.07.2017 року до досягнення дитиною повноліття.
Керуючись ст.ст. 374,376,382 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5задовольнити частково.
Рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 29 травня 2018 року в частині стягнення аліментів змінити, встановивши строк стягнення аліментівз ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 на утримання сина - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, у твердій грошовій сумі 1000 (одна тисяча) гривень, починаючи від дня пред'явлення позову, тобто з 12 липня 2017 року і до досягнення дитиною повноліття.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення (постанови) шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції у цивільних справах - Верховного Суду.
Дата складання повного судового рішення 03 вересня 2018 року
Головуючий П.Я.Ігнатенко
Судді: Л.П.Воронцова
О.М.Полікарпова
- Номер: 2/766/2210/18
- Опис: розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 766/534/17
- Суд: Херсонський міський суд Херсонської області
- Суддя: Ігнатенко П.Я.
- Результати справи: змінено частково
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.01.2017
- Дата етапу: 30.08.2018
- Номер: 22-ц/791/1151/18
- Опис: Д’яченко О.М. до Д’яченко О.Л.,треті особи:Служба у справах дітей Дніпровської у м.Херсоні ради,Служба у справах дітей Суворовської у м.Херсоні ради про розірвання шлюбу та визначення місця проживання малолітньої дитини з батьком та зустрічний позов
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 766/534/17
- Суд: Апеляційний суд Херсонської області
- Суддя: Ігнатенко П.Я.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.07.2018
- Дата етапу: 12.07.2018
- Номер: 22-ц/791/1280/18
- Опис: Д’яченко О.М. до Дяченко О.Л., 3-ті особи: Служба у справах дітей Дніпровської у м.Херсоні ради, та інш. про розірвання шлюбу та визначення місця проживання малолітньої дитини з батьком
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 766/534/17
- Суд: Апеляційний суд Херсонської області
- Суддя: Ігнатенко П.Я.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.08.2018
- Дата етапу: 30.08.2018