Справа № 2- 320\07
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 березня 2007 року
Сніжнянський міський суд Донецької області
в складі:
головуючого - судді Радченка В.Є.,
при секретарі - Смоліній М.С.
3 участю:
позивачка -ОСОБА_1 представника позивачки - ОСОБА_2 представника відповідача - Корнієнка О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сніжне справу за позовом ОСОБА_1 до ВАТ "Донецькобленерго" про визнання дій неправомірними,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ВАТ "Донецькобленерго" про визнання неправомірними дій при складанні актуНОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1 р., при нарахуванні збитків за цим актом. Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 р. робітниками Сніжнянського РЕМ відносно нього складений акт про порушення Правил користування електроенергією для населення через зрив пломби держастандарту на приборі обліку електроенергії з повторним обтиском. Вважає викладені в акті відомості такими, що не відповідають дійсності і є неправомірними. Він проживає в квартирі один. Безоблікового використання електроенергії з його боку не було. Намагається регулярно сплачувати за спожиту електроенергію. Акт підписав за допомогою контролера, тому що має дуже поганий зір.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги. Надали пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.
Представник відповідача позов не визнав. Пояснив, що акт про порушення складений у відповідності з чинним законодавством. Сума збитків нарахована обгрунтовано. Просив відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з наступних підстав. Як встановлено в судовому засіданні позивач на підставі договору купівлі-продажу від ІНФОРМАЦІЯ_2 р. володіє квартирою за адресою: АДРЕСА_1. Проживає в цій квартирі один і є єдиним споживачем електроенергії. ІНФОРМАЦІЯ_1 р. робітниками Сніжнянського РЕМ відносно нього складений акт НОМЕР_1 про порушення Правил користування електроенергією для населення через зрив пломби держастандарту на приборі обліку електроенергії з повторним обтиском. В вищезазначеному акті, яким виявлені порушення, позивач поставив свій підпис. Лічильник знятий працівниками Сніжнянського РЕМ, опломбований та за скріпленою підписом згодою споживача направлений для проведення експертизи. Згідно з висновком експертизи належного позивачу лічильника електроенергії від ІНФОРМАЦІЯ_3 р. держпломба на останньому пошкоджена, обтиснута стороннім предметом, збільшені отвори в тілі пломби.
Відповідно до п.п. 11, 48 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26.07.99 р. Відповідальність за
2
збереження приладів обліку, встановлених у квартирі, на інших об'єктах споживача, та пломб на них несе споживач.
Таким чином, в судовому засіданні знайшов підтвердження факт порушення позивачем Правил користування електроенергією для населення через зрив пломби держастандарту на приборі обліку електроенергії з повторним обтиском.
Відповідно до п. 37 Правил користування електричною енергією для населення, енергопостачальник має право перевіряти справність приладів обліку, знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку, вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією. В п. 53 Правил визначено, що у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.
Згідно з пунктом 2.5 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої наслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 р. за N 782/12656 у разі виявлення у споживача подібних порушень, кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається з дня останнього контрольного огляду засобу обліку представником електропередавальної організації або технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у 6 календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відповідачем додержані всі вимоги вищезазначених нормативних актів. Відповідач мав право проводити перевірку Правил користування електричною енергією у позивача, проводити обстеження електроустановок позивача щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку, вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними споживачем під час користування електричною енергією. Акт про порушення Правил щодо позивача складений відповідачем у відповідності з вимогами ст.ст. 37, 48, 53 вищезазначених Правил. Завдані позивачем збитки нараховані у відповідності з вимогами Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої наслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562. При цьому враховані тарифи (ціни) для населення, що діяли у період, за який нарахований розмір збитків.
Відповідно до ч. 4 ст. 1193 ЦК України суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.
Позивач є особою похилого віку, ІНФОРМАЦІЯ_5 року народження, пенсіонер, інвалід 2 групи, непрацездатний, лікується у психіатра (а.с. 4), тобто є соціально незахищеним громадянином. Він проживає один , отримує пенсію в розмірі 696 грн. 49 коп. (а.с. 10), знаходиться на прибудинковому обслуговуванні в Сніжнянському міському терцентрі з ІНФОРМАЦІЯ_4р. до цього часу (а.с. 5). З зазначених підстав суд прийшов до висновку про необхідність зменшити суму збитків, нараховану за актомНОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1 р. відносно ОСОБА_1 про порушення Правил користування електроенергією для населення з 741 грн. 47 коп. до 500 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 1193 ЦК України, Правилами користування електричною енергією для населення" затверджених постановою KM України 26.07.99 р. № 1357, ст.ст. 212,213,214,215 ЦПК України, суд-
3
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ВАТ "Донецькобленерго" про визнання дій неправомірними - задовольнити частково.
Зменшити суму збитків, нараховану за актом НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_1 р. відносно ОСОБА_1 про порушення Правил користування електроенергією для населення з 741 (сімсот сорок одна) гривень 47 коп. до 500 (п'ятсот) гривень.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено сторонами, іншими особами, які беруть участь у справі, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки до Апеляційного суду Донецької області через Сніжнянський міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.