КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-30379/08
№ 2-а-489/08 Головуючий у 1 інстанції Сингаївський О.П.
Суддя-доповідач Федорова Г.Г.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2009 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді
суддів
при секретарі Федорової Г.Г.,
Глущенко Я.Б., Коротких А.Ю.,
Скирді Б.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 11 липня 2008 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира про визнання неправомірними дій та стягнення недоплачених коштів, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2008 року ОСОБА_5 (надалі - позивач) звернулася до Корольовського районного суду м. Житомира з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира (далі - відповідач, УПСЗН Корольовської райради), в якому просила визнати неправомірними дії відповідача по невиплаті їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у розмірі, визначеному законом та стягнути з відповідача на її користь заборгованість по нарахуванню та виплаті вказаної допомоги за 2007 рік в розмірі 3261,09 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що вона має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, проте відповідачем вказана допомога за 2007 рік виплачувалася їй в значно менших розмірах, ніж передбачено положенням ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 11 липня 2008 року позов ОСОБА_5 задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира щодо невиплати в повному обсязі щомісячної допомоги по догляду за дитиною у 2007 році громадянці ОСОБА_5.
Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира на користь ОСОБА_5 2171,25 грн. заборгованості по недоплаченій щомісячній грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні заявлених позивачем вимог.
Заслухавши у судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції – змінити , виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Дослідженням матеріалів справи встановлено, що позивач – ОСОБА_5 є матір’ю малолітньої ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-ТП № 036338 від 30.08.2006 року, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Житомирського міського управління юстиції (а.с. 10). При цьому, позивач є особою, яка фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку.
Згідно довідки УПСЗН Корольовської райради від 18.03.2008 року № 1014, позивачу як працюючій на той час особі було нараховано та виплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах, а саме: за січень-лютий 2007 року в розмірі – 98,37 грн., березень-серпень 2007р. – 99,72 грн., вересень-жовтень 2007р. – 104,85 грн., листопад 2007р.-107,73 грн., грудень 2007 року – 110,88 грн.(а.с.11). Перерахунок та виплата вказаної допомоги проводилися у відповідності до ст. 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" з врахуванням обмежень, встановлених Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів зважає на наступне.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції обгрунтовано виходив з того, що спірні правовідносини регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 року №2240-ІІІ.
Відповідно до статті 43 вказаного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Протягом указаного періоду діяли приписи статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які по-іншому регулювали спірні правовідносини в частині визначення розміру проведення нарахувань та виплат допомоги. Оскільки вказані норми Закону були прийняті пізніше в часі, вони мали пріоритет по відношенню до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_5 . в частині визнання неправомірними дій відповідача та стягнення на її користь заборгованості по виплаті вказаної допомоги з 01 січня по 08 липня 2007 року включно не підлягають задоволенню, оскільки в цей період дію норми, яка визначала право позивача на допомогу у зазначеному законом розмірі, було зупинено.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року в справі № 1-29/2007 були визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п.7 ст.71 цього Закону, яким було зупинено дію ст.ст. 41, 43 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Згідно ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, що також визначено в п. 3 Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп.
Відповідно до ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов’язковим на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Згідно ст.73 Закону України „Про Конституційний Суд України", якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
З огляду на це, колегія суддів вважає, що право на отримання вказаної допомоги позивач набула саме з 09.07.2007 року, тобто з дня ухвалення Конституційним Судом України вищезазначеного рішення .
Суд першої інстанції, зобов’язуючи відповідача провести нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з липня по грудень 2007 року, не врахував та не застосував вимоги ст. 152 Конституції України, хоча послався на них в мотивувальній частині свого рішення.
Крім того, судом першої інстанції помилково було визнано неправомірними дії відповідача по невиплаті позивачу щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік без конкретизації періоду (оскільки з 01.01.2007 року по 08.07.2007р. включно дії відповідача були правомірними) та необґрунтовано стягнув з УПСЗН Корольовської райради на користь позивача недоплачену суму грошової допомоги за період з липня по грудень 2007 року, оскільки сума вказаної заборгованості судом була обрахована за період з 01.07.2007р. по 31.12.2007р.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, правильно по суті вирішив справу, але із помилковим застосуванням норм матеріального і процесуального права, що є підставою для зміни судового рішення.
Згідно п.2 ч.1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира – задовольнити частково.
Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 11 липня 2008 року – змінити в частині визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира щодо нарахування та виплати ОСОБА_5 щомісячної допомоги по догляду за дитиною за 2007 рік та в частині стягнення з відповідача на її користь вказаної допомоги за період з липня по грудень 2007 року.
Постановити в цій частині нове рішення , яким позовні вимоги ОСОБА_5 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира про визнання неправомірними дій та стягнення недоплачених коштів - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира по не нарахуванню та невиплаті ОСОБА_5 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 09.07.07 року по 31.12.07 рік у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року згідно з вимогами ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленому ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» для дітей віком до 6 років: з 09.07.2007 року по 30.09.2007 року - 463 грн., з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року – 470 грн., з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 11 липня 2008 року – залишити без змін.
Матеріали справи повернути до Корольовського районного суду м. Житомира.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяці після набрання законної сили.
Головуючий суддя
суддя
суддя
Г.Г. Федорова
Я.Б. Глущенко
А.Ю. Коротких
Повний текст постанови складено та підписано – 14.12.09