- Третя особа: ЛМР
- позивач: Галицька районна адміністрація ЛМР
- Третя особа: ЛМКП "Айзберг"
- відповідач: Фімяр Мар'яна Володимирівна
- відповідач: Фімяр Мар'ян Володимирович
- відповідач: Фімяр Мирослава Богданівна
- Третя особа: Львівська міська рада
- Третя особа: ЛМКП "Айсберг"
- позивач: Галицька РА ЛМР
- відповідач: ДАБК у Л/о
- Представник відповідача: Шеіна А.А.
- Інша особа: Львівське ОКП "БТІ та ЕО"
- відповідач: Фімяр Мар"яна Володимирівна
- відповідач: Фімяр Мар"ян Володимирович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 461/1334/16-ц Головуючий у 1 інстанції: Котельва К.О.
Провадження № 22-ц/783/5055/17 Доповідач в 2-й інстанції: Шандра М. М.
Категорія: 6
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Львівської області у складі:
головуючого судді - Шандри М.М.
суддів: Левика Я.А., Струс Л.Б.
секретаря: Симця В.І.
за участю: представника Галицької РА ЛМР - Мартин О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради на рішення Галицького районного суду м. Львова від 20 червня 2017 року у справі за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, треті особи: ЛМКП «Айсберг», Львівська міська рада, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області про демонтаж будівлі,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, треті особи: ЛМКП «Айсберг», Львівська міська рада, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області про демонтаж будівлі. В обґрунтування заявленого позову посилався на те, що будинок АДРЕСА_1 перебуває у віданні Львівської міської ради, на обслуговуванні ЛМКП «Айсберг». Відповідно до свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 14.10.2003р. співвласниками квартири АДРЕСА_1 є ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_4 03.11.2015 року ЛМКП «Айсберг» скеровано відповідачам попередження з вимогою терміново надати документи на будівництво окремо стоячої будівлі в подвір'ї будинку АДРЕСА_1. 03.11.2015 року ЛМКП «Айсберг» скеровано лист начальнику Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області для отримання інформації чи є наявні документи на здійснення будівництва в подвір'ї будинку АДРЕСА_1, а у разі їх відсутності вжиття заходів реагування. 03.11.2015 року ЛМКП «Айсберг» складено акт-попередження, про те що в подвір'ї будинку АДРЕСА_1 збудовано окремо стоячу будівлю розміром 5,0*6,0 кв.м. 23.11.2015 року ЛМКП «Айсберг» надіслано відповідачу попередження про те, що пакет документів щодо здійсненого ними самовільного будівництва в подвір'ї будинку на АДРЕСА_1 скеровано на розгляд міжвідомчої комісії Галицького району. 14.12.2015 року ЛМКП «Айсберг» складено акт обстеження технічного стану будинку, та вказано, що відповідачем самовільні збудовано в подвір'ї будинку АДРЕСА_1 окрему стоячу будівлю, при цьому зачіпаються інтереси інших мешканців. 21.12.2015 року ЛМКП «Айсберг» скеровано відповідачу попередження з вимогою демонтувати самовільно збудовану будівлю.
Питання щодо самовільно збудованої окремої стоячої будівлі в подвір'ї будинку АДРЕСА_1 розглядалось на засіданні міжвідомчої комісії при Галицькій районній адміністрації ЛМР 22.12.2015 року. Вказаний висновок міжвідомчої комісії Галицького району затверджено розпорядженням голови Галицької районної адміністрації ЛМР від 25.12.2015 року №572 «Про демонтаж самовільно збудованої одноповерхової з мансардою будівлі в подвір'ї будинку АДРЕСА_1», зокрема зобов'язано ОСОБА_3 за власні кошти демонтувати самовільно збудовану будівлю. Однак, відповідачі вимоги розпорядження у встановлені строки не виконали, про що комісією ЛМКП «Айсберг» був складений акт.
Оскаржуваним рішенням Галицького районного суду м. Львова від 20 червня 2017 рокуу задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду оскаржила Галицька районна адміністрація Львівської міської ради.
В апеляційній скарзі посилається на незаконність та необґрунтованість рішення суду, порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, зазначає, що здійснене відповідачами самовільне будівництво проведено на земельній ділянці, яка не передана їм у користування чи у власність, без належно розробленого і затвердженого проекту, без отримання дозвільних документів на здійснення будівництва. Просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Зважаючи на положення п. 8 ч. 1 Розділу ХІІІ Прикінцевих та перехідних положень ЦПК України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, ч. 6 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402 - VІІІ Апеляційний суд Львівської області здійснює свої повноваження до початку роботи новоутвореного апеляційного суду у відповідному апеляційному окрузі. Відповідно до пункту 9 Розділу ХІІІ Прикінцевих та перехідних положень ЦПК України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. У зв'язку із зазначеним справа підлягає розгляду у порядку, встановленому ЦПК України у редакції Закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник Галицької РА ЛМР - Мартин О.В. підтримала апеляційну скаргу з підстав, викладених у ній. Інші учасники справи в судове засідання апеляційної інстанції не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, тому їх неявка відповідно до положень ч.2 ст. 372 ЦПК України не перешкоджає розглядові справи, який проводиться за їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що будинок АДРЕСА_1 перебуває у віданні Львівської міської ради, на обслуговуванні ЛМКП «Айсберг».
Співвласниками квартири АДРЕСА_1 є відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 14.10.2003 року.
Встановлено, що відповідачами самовільно збудовано в подвір'ї будинку АДРЕСА_1 окремо стоячу будівлю, що підтверджується актом обстеження технічного стану будинку ЛМКП «Айсберг» 14.12.2015 року (а.с. 12 т.1).
Як вбачається із листа Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області від 15.12.2015 р. №1013-6/6962-15 (ас. 13 т.1) перевіркою з виходом на місце встановлено, що власник квартири № 6 в будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_3 здійснює будівельні роботи з нового будівництва одноповерхової з мансардою будівлі на земельній ділянці, що не надана у власність або ж користування, біля будинку АДРЕСА_1 без виготовленої та затвердженої у встановленому порядку проектної документації.
25 грудня 2015 року Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради прийнято розпорядження № 572 «Про демонтаж самовільно збудованої одноповерхової з мансардою будівлі в подвірї будинку АДРЕСА_1», згідно п.2 якого ОСОБА_3 - співвласнику квартири АДРЕСА_2 зобов'язано за власні кошти демонтувати самовільно збудовану одноповерхову з мансардою будівлю в подвір'ї будинку АДРЕСА_1 (а.с. 16 т.2).
19 січня 2016 року ЛМКП «Айсберг» скерувало попередження № 28 ОСОБА_3 про те, що згідно розпорядження Галицької районної адміністрації №572 від 25.12.2015р. ЛМКП «Айсберг» зобов'язує демонтувати самовільно збудовану одноповерхову з мансардою будівлю в подвір'ї будинку АДРЕСА_1 в термін до 20.01.2016 р. (а.с. 17 т.1), однак таке не було виконано, про що комісією ЛМКП «Айсберг» складено акт від 20 січня 2016 року (а.с.18 т.1).
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових правовідносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства (частина перша статті 15 ЦПК України).
Справою адміністративної юрисдикції у розумінні пункту 1 частини першої статті 3 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Як орган місцевого самоврядування Галицька районна адміністрація Львівської міської ради відповідно до статті 25 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» правомочна розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до її відання.
Відповідно до підпункту 3 пункту «б» частини першої статті 31 цього Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Аналогічну норму закріплено у статті 14 Закону України від 16 листопада 1992 року № 2780-XII «Про основи містобудування».
Згідно зі статтею 7 вказаного Закону № 2780-ХІІ державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
За положеннями частини першої статті 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок (частина четверта статті 376 ЦК України).
У даній справі Галицька районна адміністрація Львівської міської ради звернулася з позовом про зобов'язання відповідачів демонтувати самочинно збудовано одноповерхову з мансардою будівлю в подвір'ї будинку АДРЕСА_1 без документів на землекористування та без виготовленої та затвердженої у встановленому порядку проектної документації, у зв'язку з невиконанням у добровільному порядку розпорядження позивача від № 572 від 25.12.2015р. «Про демонтаж самовільно збудованої одноповерхової з мансардою будівлі в подвірї будинку АДРЕСА_1», тобто з підстав, передбачених частиною сьомою статті 376 ЦК України.
Отже, спірні правовідносини в цій справі обумовлені реалізацією позивачем передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» делегованих повноважень щодо здійснення державного контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності. Здійснення такого державного контролю означає обов'язковість прийнятих за його результатами рішень для підконтрольного суб'єкта, що свідчить про владно-управлінський характер, а отже і публічно-правову природу таких правовідносин.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що спір у даній справі є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно виявлення та усунення порушень у сфері містобудівної діяльності шляхом знесення самочинно збудованого об'єкта містобудування. Справа за позовом такого суб'єкта владних повноважень, який звернувся до суду з позовом про демонтаж самочинно збудованого об'єкта, відповідно до наведеного вище припису закону, належить до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.1,2 ст. 377 ЦПК України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню в апеляційному порядку повністю або частково з закриттям провадження у справі або залишенням позову без розгляду у відповідній частині з підстав, передбачених статтями 255 та 257 цього Кодексу. Порушення правил юрисдикції загальних судів, визначених статтями 19-22 цього Кодексу, є обов'язковою підставою для скасування рішення незалежно від доводів апеляційної скарги.
З огляду на наведене, рішення суду слід скасувати, а провадження у справі за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, треті особи: ЛМКП «Айсберг», Львівська міська рада, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області про демонтаж будівлі- закрити.
Роз'яснити, що спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 374, п.1 ч.1 ст. 255, ст.ст. 377, 381, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Галицької районної адміністрації Львівської міської ради задовольнити частково.
Рішення Галицького районного суду м. Львова від 20 червня 2017 року скасувати.
Провадження у справі у справі за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, треті особи: ЛМКП «Айсберг», Львівська міська рада, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області про демонтаж будівлі - закрити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.
Повний текст постанови складено: 17.09.2018р.
Головуючий
Судді:
- Номер: 2/461/139/17
- Опис: про демонтаж будівлі
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 461/1334/16-ц
- Суд: Галицький районний суд м. Львова
- Суддя: Шандра М.М.
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.02.2016
- Дата етапу: 11.09.2018
- Номер: 22-ц/783/5055/17
- Опис: Галицька РА ЛМР до Фімяр М.Б., Фімяр М.В., треті особи: ЛМКП "Айсберг", Львівська міська рада, ДАБК у Л/о про демонтаж будівлі
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 461/1334/16-ц
- Суд: Апеляційний суд Львівської області
- Суддя: Шандра М.М.
- Результати справи: в позові відмовлено; визнано нечинним судове рішення суду першої інстанції повністю і закрито провадження
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.08.2017
- Дата етапу: 11.09.2018