Судове рішення #738765
20-4/279

       


СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД


Постанова

Іменем України


05 червня 2007 року  


Справа № 20-4/279


                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  ,

суддів                                                                      ,

                                                                                          ,

за участю представників сторін:

позивача: Чомак Ю.О., дов. № б/н від 21.09.2006 р.;

позивача: Лук’яченко А.О., повноваження перевірені;

відповідача: Бондар В.І., дов. № 78 від 04.06.2007 р.;

розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя  Остапова К.А.) від 19 березня 2007 року у справі №20-4/279

за позовом           Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції (вул. Адм. Октябрьського, 5,Севастополь,99011)

до           товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" (вул. Леніна, 41,Севастополь,99011)

   

про стягнення 12993,75 грн.

                                                            

                                                            ВСТАНОВИВ:

                   Рішенням господарського суду міста Севастополя від 19 березня 2007 року у справі № 20-4/279 задоволенні  позовні вимоги Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" про стягнення 12993,75 грн..

        Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" суму заподіяної шкоди в розмірі 12993,75 грн.

        Відповідач, не погодившись з вказаним судовим актом, звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій  просить скасувати рішення суду першої інстанції у даній справі.

        Заявник апеляційної скарги вважає, що факт забруднення ґрунту на території вантажного району товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" позивачем не доведений тому, що спеціалісти позивача не виконували дій передбачених пунктом 3.3.1 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.

        Повторно розглянувши справу в порядку, передбаченому статтею 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступні обставини справи.

        18 липня 2006 року відділом екологічного контролю морського середовища та стаціонарних об’єктів в місті Севастополі Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції на підставі листа голови Севастопольської міської ради за № кол-157 від 04.07.2006 р. проведена перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" з питань виконання природоохоронного законодавства України.

        За результатами перевірки складений акт № 99 від 18.07.2006 р., в якому встановлені порушення відповідачем вимог статті 17 Закону України „Про відходи” №187/98-ВР від 05.03.1998 р., статей 44, 110 Водного кодексу України № 213/95-ВР від 06.06.1995 р., які виразились в забруднені та засміченні ґрунту на території підприємства в районі залізничних шляхів вугільною пилю площею 18 кв.м. та нафтопродуктами площею 5 кв.м. При цьому просочування забруднюючих речовин у товщу шару ґрунту перевіряючими не зафіксовано.

        В ході перевірки інспекцією встановлено, що територія вантажного району товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" розташована у прибережній смузі Чорного моря. З півночі і північного сходу розташована територія Чорноморського науково-дослідного інституту суднобудування, з півдня і заходу - ділянка акваторії Чорного моря. Довжина причалу № 50 - 157 м, вантажний майданчик у залізничної вітки - 180 м2, вантажний майданчик у причалу - 14300 м2. Основними видами господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" є: діяльність з переробки твердих відходів; функціонування водної транспортної інфраструктури. На момент перевірки підприємство здійснювало діяльність по переробці наступних видів генеральних вантажів:

-          вугіль антрацит марки АШ;

-          пісок морський, річковий;

-          лом чорних металів.

        Перевіряючими в акті зазначено, що в ході огляду території вантажного району підприємства, причал № 50 в м. Інкермані, виявлено забруднення і засмічення ґрунту вугільною пилю площі 18м та нафтопродуктами площі 5 м. в районі залізничних шляхів.

        Акт перевірки підписаний заступником директора товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" Салагаєвим А.Б. без зауважень.

        На підставі акту перевірки позивачем здійснений розрахунок заподіяної відповідачем шкоди згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №171 від 27.10.1997, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України №285/2725 від 05.05.1998 (далі –Методика), з урахуванням інформації, яка зазначена у листі Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів (вих. № 408 від 23.08.2006).

        Розмір шкоди відповідно до розрахунку позивача склав - 12993,75 грн. При цьому у розрахунку помилково зазначено п. 4.8 Методики, в тої час, як фактично розрахунок здійснений на підставі п. 4.9 вищевказаної Методики. В ході розгляду справи позивач надав суду уточнений розрахунок суми шкоди із посиланням на пункт 4.9 Методики.

        Вищевикладені обставини явились підставою для звернення Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції з позовом до господарського суду міста Севастополя про стягнення 12993,75 грн.

        Рішенням господарського суду міста Севастополя від 19 березня 2007 року у справі №20-4/279 позов Державної Азово-Чорноморської екологічної інспекції про стягнення 12993,75 грн. задоволено.

        Судова колегія, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, вважає, що підстави для скасування рішення суду і  задоволення апеляційної  скарги відсутні.

        Відповідно до Положення про Державну Азово-Чорноморську екологічну інспекцію Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №65 від 23.02.2004, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 252/8851 від 26.02.2004, із змінами і доповненнями, внесеними наказом № 293 від 22.06.2006 (далі - Положення), Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція (далі - Інспекція), яка є позивачем у справі, є спеціальним підрозділом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди України) і входить до сфери його управління.

        Діяльність Інспекції відповідно до пункту 7 Положення  поширюється на встановлену відповідно до законодавства водоохоронну зону вздовж Азовського та Чорного морів, навколо заток та лиманів від адміністративної межі території Херсонської області (Каланчакський район), навколо Кримського півострова (Автономна Республіка Крим та м. Севастополь) до міста Генічеськ, Херсонської області. У разі відсутності встановлених водоохоронних зон на вищевказаній адміністративній території, діяльність Інспекції поширюється на територію шириною не менш двох кілометрів від урізу води вздовж Азовського та Чорного морів, навколо заток та лиманів.

        Відповідно до довідки Відділу статистики у місті Ялті Головного Управління статистики в Автономній Республіці Крим Державна Азово-Чорноморська екологічна інспекція Міністерства охорони навколишнього природного середовища України є юридичною особою.

        Відповідно до пункту 4.9 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства розмір відшкодування шкоди Рвв визначається за формулою 1:

Рвв = А х Гд х Кз х Кн х Шегз, (1)

де:

А - питомі витрати на ліквідацію наслідків забруднення земельної ділянки, які визначаються як 0,5 Гд;

Гд - грошова оцінка земельної ділянки до забруднення (засмічення), грн. (формула 2);

Кз - коефіцієнт, що характеризує вміст забруднюючої речовини (куб. м) в об'ємі забрудненої землі (куб. м) залежно від глибини просочування, який визначається за формулою 4 (при Кз=1 він не враховується);

Кн - коефіцієнт небезпечності забруднюючої речовини (додаток 1);

Шегз - показник шкали еколого-господарського значення земель (додаток 2).

        Згідно з листом Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів від 23.08.2006 нормативна оцінка 1 м2 земельної ділянки, яка розташована за адресою: Балаклавський район, м. Інкерман, причал № 50 (відповідно схемі), складає 225,00 грн., без урахування коефіцієнту функціонального використання.

        Відповідно до статті 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" №1264-ХИ від 25.06.1991 на адресу керівництва товариства з обмеженою відповідальністю „Акваторія-порт" супровідним листом вих. №346 від 13.09.2006 направлений претензійний матеріал на п'яти аркушах (претензія № 16 від 12.09.2006 з додатком), який отриманий відповідачем 15.09.2006, що підтверджується наданою позивачем копією поштового повідомлення.

        Таким чином, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що розрахунок шкоди здійснено з дотриманням вимог діючого законодавства.       

        Заявник апеляційної скарги вказує на те, що факт забруднення ґрунту на території вантажного району товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" позивачем не доведений тому, що спеціалісти позивача не виконували дій передбачених пунктом 3.3.1 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.

        Дані висновки судовою колегією не приймаються до уваги тому, що судом першої інстанції було встановлено те, що Державною Азово-Чорноморською екологічною інспекцією в розрахунку суми шкоди не застосовувався Кз - коефіцієнт, що характеризує вміст забруднюючої речовини (куб. м) в об'ємі забрудненої землі (куб. м) залежно від глибини просочування.

        Також, в листі Державної екологічної інспекції вих. № 9/2-8-274 від 12.05.2006, направленому на адресу державних управлінь екології та природних ресурсів, зазначено на те, що у випадках, коли просочування забруднюючих речовин в товщу родючого шару ґрунту не фіксується, нарахування збитків здійснюється за засмічення земельних ресурсів і коефіцієнт забруднення землі (Кз) не враховується.

        Враховуючи вищевикладені обставини, судова колегія не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції.

        Керуючись статтями 101, 103 (пункт 1), 105 Господарського процесуального кодексу України, суд


                                                            ПОСТАНОВИВ:          

        Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Акваторія-Порт" залишити без задоволення.

        Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 19 березня 2007 року  у справі №20-4/279  залишити без змін.

                                                  

Головуючий суддя                                                  

Судді                                                                                

                                                                                

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація