- Відповідач (Боржник): Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області
- Позивач (Заявник): Казаєв Володимир Петрович
- Представник відповідача: Черепіна Світлана Олександрівна
- Секретар судового засідання: Скоріна Т.С.
- За участю: Чебан А.В. - помічник судді Турецької І.О.
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2018 р. Справа № 814/1525/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. Краснофлотська, 43Д, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- та зобов’язати ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату недоплаченої частини пенсії починаючи з 01.01.2016 року.
Свої позовні вимоги, позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до грошового атестату, виданого на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі – Закон України № 2262). Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII (далі – Закон України № 900) внесені зміни у ст. 63 Закону України № 2262, де законодавець передбачив, що перерахунок пенсій особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Позивач вважає, що право на перерахунок пенсії в нього виникло з моменту набрання чинності положення Закону України № 900, тобто з 01.01.2016 року. Крім того, відповідачем отримано від Ліквідаційної комісії УМВС у Миколаївській області довідку про визначення складових горошкового забезпечення для донної посади позивача за новими видами грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Але всупереч діючому законодавству відповідачем до теперішнього часу не здійснено перерахунок пенсії позивача.
Відповідач надав відзив на адміністративним позов, яким в задоволенні позову просив відмовити, аргументуючи свою позицію тим, що 23.03.2018 року ГУ ПФУ вже проведено перерахунок пенсії позивача, на підставі нової довідки Ліквідаційної комісії УМВС у Миколаївській області про грошове забезпечення. Крім того, позивачу здійснено частково виплату перерахованого розміру пенсії в межах наявного бюджетного фінансування за січень – березень 2018 року та продовжується виплачуватись решта перерахунку щомісячно.
До відзиву на позов Відповідач додав довідку про перерахунок пенсії від 23.3.3018 троку, відповідно до якої позивачу перераховано та призначено пенсію в розмірі 3409,75 грн.
Ухвалою від 19.07.2018 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач надав клопотання про розгляд справи без його участі. Суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України. З 01.11.2012 року позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України № 2262.
29.12.2015 року набув чинності Закон України № 900, відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
За таких обставин, з 01.01.2016 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейського на відповідній посаді, визначеного постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року (далі – Постанова № 988).
Відповідно до вимог ст. 63 Закону України № 2262 та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджений постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року (далі – Порядок № 45), перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідок та списків, які готує відомство, в якому проходив службу пенсіонер за вислугою років, у цьому випадку МВС України.
Порядком № 45 не вимагається від пенсіонера здійснення будь-яких дій направлених на спонукання або прохання органів ПФУ здійснити відповідний перерахунок пенсійного забезпечення. Перерахунок повинен здійснюватися автоматично уповноваженим на те органом ПФУ (тим управлінням на обліку якого перебуває пенсіонер) на підставі обміну інформації між МВС України, Мінсоцполітики України та органами Пенсійного фонду України.
19.04.2018 року ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ПС № 8889 - за вислугу років від 21.03.2018 року, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача дорівнює 6199,54 грн.
23.03.2018 року відповідач здійснив перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, призначивши йому з 01.04.2018 року пенсію в розмірі 55% грошового забезпечення від суми 6199,54 грн. а саме 3409,75 грн.
Відповідно до ст. 63 Закону України № 2262, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст. 51 Закону України № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вирішуючи зазначену справу суд враховує, що Верховним Судом було розглянуто зразкову справу № 820/6514/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72290243), спір у якій виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачем заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 15.02.2018 року по цій зразковій справі, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Верховний Суд, у своєму рішенні звернув увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»).
У відзиві на позовні заяву, ГУ ПФУ стверджує, що станом на час розгляду справи (19.09.2018р.) вже було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 23.03.2018 року та нарахування заборгованості недоотриманої частини пенсії починаючи з 01.01.2016 року, відповідно до вимог Закону України № 900, ст. 63 Закону України № 2262 та Постанови № 988, та заборгованість виплачується Позивачеві, а від так позовні вимоги не належать задоволення . Однак суд не може повністю погодитися з такою позицією Відповідача , оскільки Відповідач надав суду докази перерахунку коштів недоплаченої частини пенсії лише за січень – березень 2018 року у розмірі 5202,33 грн.
Так в матеріалах справи містяться відомості про призначення нового розміру пенсійного забезпечення Позивачеві (а.с. 30) та розрахунок недоплаченої частини пенсії який зроблений відповідачем 23.03.2018 року починаючи з 01.01.2016 року та становить 41066,25 грн. (а.с. 33а). Позивачем не оскаржується а ні розмір призначеного пенсійного забезпечення а ні сума нарахованої недоотриманої суми пенсії з 01.01.2016 по 10.03.2018 р.р. На підставі вищевикладеного, з урахуванням наданих суду доказів, суд приходить висновку, що позовні вимоги в частині зобов’язання ГУ ПФУ здійснити позивачеві перерахунок пенсії та розрахунок недоплаченої частини пенсії починаючи з 01.01.2016 року не належать задоволенню, оскільки ці дії вчиненні відповідачем станом на день ухвалення рішення.
В частині позовних вимог щодо визнання бездіяльності ГУ УПФУ протиправною, щодо не проведення своєчасного перерахунку пенсії позивачеві починаючи з 01.01.2016 року позов не належить задоволенню, оскільки в матеріалах справи міститься довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 20.03.2018 року (а.с. 17) про грошове забезпечення ОСОБА_1, яку УПФУ отримало лише 21.03.2018 року, а вже 23.03.2018 року був проведений перерахунок пенсії позивачу. Таким чином, станом на 01.01.2016 року ГУ УПФУ не мало підстав для проведення перерахунку пенсії позивачеві у зв’язку з відсутністю відповідної довідки про горшкове забезпечення позивача. У позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, але для реалізації цього права істотною умовою є отримання ГУ УПФУ від Ліквідаційної комісії УМВС довідки про грошове забезпечення. В матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що Довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 була отримана ГУ УПФУ 01.01.2016 року.
У своїй заяві-зверненні від 30.08.2018 року (а.с. 38) позивач фактично просить суд зобов’язати відповідача сплатити йому суму недоотриманої пенсії єдиним платежем, з метою уникнення знецінення коштів та через тяжке матеріальне становище. Однак, суд вважає, що порушене право позивача відновлено відповідачем шляхом здійснення перерахунку недотриманої пенсії та складня Графіку погашення виниклої заборгованості на виконання прийнятої Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року (а.с. 34). Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивачу з січня 2018 року проводиться виплата недоотриманої частки пенсії відповідно до розробленого графіку.
Однак, суд вважає за необхідне наголосити, що відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону України № 2262 виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до ст. 55 Закону України № 2262 нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналогічні норми містяться в Законі Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до ч. 4 ст. 45 якого перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У відповідності до ст. 46 Закону Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ст. 47 Закону України Україні «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця.
Таким чином, відповідно до вимог Законів України № 2262 та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія це щомісячний обов’язковий платіж.
У зазначених Законах відсутня норма про те, що виплата пенсій здійснюються під умовою виділення коштів з державного бюджету, та з розстрочкою на декілька років. Зазначене також узгоджується з позицією, викладеною у рішенні ЕСПЛ «Кечко проти України», на яку суд посилався вище.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
За таких обставин, суд застосовує Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як нормативні акти, які мають вищу юридичну силу по відношенню до Постанови № 103, і які не містять обмежень щодо у виплаті заборгованості за несвоєчасно ненарахованої пенсії.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов’язання відповідача провести виплату недоотриманої частини пенсії ОСОБА_1 належать задоволенню частково, без врахування вже виплаченої суми за січень – березень 2018 року у розмірі 5202,33 грн.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд задовольняє позов частково.
Частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. У разі часткового задоволення позовних вимог судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (вул. Краснофлотська, 43Д, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55202, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) – задовольнити частково.
2. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області проводити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) виплату недоотриманої пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка нарахована починаючи з 01.01.2016 року, без врахування виплаченої суми за січень – березень 2018 року у розмірі 5202,33 грн.
3. В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДПРОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 352,40 грн. (триста п’ятдесят дві гривні 40 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19.09.2018 року.
Суддя Н. В. Лісовська
- Номер:
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 814/1525/18
- Суд: Миколаївський окружний адміністративний суд
- Суддя: Лісовська Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.06.2018
- Дата етапу: 04.03.2019
- Номер: 854/1780/18
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 814/1525/18
- Суд: П'ятий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Лісовська Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.10.2018
- Дата етапу: 04.03.2019