Справа № 2-586
2009 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.11.2009 р. смт. Веселе
Веселівський районний суд Запорізької області у складі головуючого - судді Нагорного А.О., при секретарі судового засідання Сафоновій І.О., представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області про визнання права власності на житловий будинок з надвірними спорудами в порядку спадкування,
ВCТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: вул. Дзержинського, 78 в смт. Веселе Веселівського району Запорізької області, в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_3
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що після смерті його батька залишилась спадщина, що складається з житлового будинку з надвірними спорудами.
Згідно закону, він є спадкоємцем першої черги.
Заяву про прийняття спадщини до Веселівської державної нотаріальної контори подав в межах встановленого законом строку – 10.12.2008 р., що підтверджується витягом зі Спадкового реєстру та довідки Веселівської державної нотаріальної контори від 18.07.2009 р. № 661 і фактично прийняв спадщину, вступивши у володіння спадковим майном.
На теперішній час свідоцтво про право на спадщину не отримав, так як відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок з надвірними спорудами.
У судовому засіданні ОСОБА_2 та його представник позовні вимоги підтримали, судові витрати по справі залишити за позивачем.
Відповідач в особі Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області у судове засідання не з'явився, але надіслав на адресу суду лист, у якому позов визнав повністю, просить розглянути справу без їхньої участі.
Вислухавши позивача, вивчивши думку Веселівської селищної ради Веселівського району Запорізької області, суд установив такі факти та відповідні їм правовідносини.
09.11.2008 р. у віці 62 роки помер батько позивача – ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть, серія 1-ЖС № 119178, видане 11.11.2008 р. відділом реєстрації актів цивільного стану Веселівського районного управління юстиції Запорізької області.
Позивач є спадкоємцем першої черги за законом, так як є сином померлого ОСОБА_3 і має право на спадщину, що відкрилася після його смерті.
Згідно статті 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Ступінь родинних відносин позивача із спадкодавцем підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_3, серія 1-КГ № 090542, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Нижньосірогозського районного управління юстиції Херсонської області 16.10.2009 р., у якому спадкодавець записаний батьком позивача.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина.
Позивач заяву про прийняття спадщини до Веселівської державної нотаріальної контори подав в межах встановленого законом строку – 10.12.2008 р., що підтверджується витягом зі Спадкового реєстру та довідки Веселівської державної нотаріальної контори від 18.07.2009 р. № 661, і фактично прийняв її, вступивши у володіння спадковим майном.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Як зазначається в статті 57 Цивільного процесуального кодексу України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи (ч.1 ст.64 Цивільного процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 60 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього кодексу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
ОСОБА_2 у судовому засіданні надав суду ксерокопію домової книги, з якої вбачається, що спадкодавець проживав постійно у будинку № 78 по вул. Дзержинського у смт. Веселе Веселівського району Запорізької області з 22.01.1986 р., а також довідкою за № 25 від 16.02.2009 р. про те, що житлова будівля за вказаною адресою на балансі не значиться.
Відповідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства є, серед іншого, неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом, а також справедливість, добросовісність та розумність.
Принцип неприпустимості позбавлення права власності, крім випадків, встановлених законом, має безпосереднє відношення та має враховуватись при вирішенні питання про усунення від права на спадкування
За таких обставин суд приходить до висновку, що заявлений позов про визнання права власності на житловий будинок з надвірними спорудами слід задовольнити, визнавши позивача ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом власником житлового будинку з надвірними спорудами, які знаходяться за адресою: вул. Дзержинського,78 в смт. Веселе Веселівського району Запорізької області.
У суду немає підстав ставити під сумнів докази, надані позивачем.
Спадкове майно під арештом, заставою або забороною на відчуження не перебуває.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд враховує вимоги ст. 88 ЦПК України, а також заяву позивача, який просить судові витрати по справі залишити за ним.
На підставі викладеного та ст. ст. 16, 328, 1216, 1218, 1223, 1261 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 130, 209, 212, 213, 215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 – задовольнити.
Визнати ОСОБА_2, 18.08.1968 р. н., власником житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходяться за адресою: вул. Дзержинського,78 в смт. Веселе Веселівського району Запорізької області в порядку спадкування за законом, після смерті його батька ОСОБА_3, який помер 09.11.2008 р. у віці 62 роки.
Витрати, пов'язані зі сплатою судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду судової справи при подачі позовної заяви до суду, залишити за ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя А.О. Нагорний