Судове рішення #73944917


ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА


справа № 753/8305/14-ц

провадження № 2/753/4037/14

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" вересня 2014 р. Дарницький районний суд міста Києва

в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.

за участю секретаря ГОРБАНЬ С .І.

сторін:

позивачі: ОСОБА_2; ОСОБА_3; ОСОБА_4

представник позивачки

ОСОБА_4- ОСОБА_5

представника третьої особи

ЖБК "Домобудівельник-8" КАЗЬМІРУК В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3 до КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, КИЇСЬКОГО МІСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ, третя особа: ЖБК «Домобудівельник-8» про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3 звернулися до Дарницького районного суду м. Києва з позовною заявою до Київської міської ради про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, свої вимоги обґрунтовує тим що 08 грудня 1986 року ОСОБА_7 отримала ордер на житлове приміщення квартиру АДРЕСА_1, серія Ж, № 058967. Ордер видано на підставі рішення зборів ЖБК "Домобудівельник - 8", затвердженого рішенням Київської міської ради 02 грудня 1986 року № 1167/1 Як вбачається з довідки, виданої ЖБК «Домобудівельник - 8» 17 вересня 2009 року за № 24, пайові внески за квартиру ОСОБА_7 сплачені в повному обсязі.

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 померла, що підтверджується Свідоцтвом про смерть НОМЕР_4, виданим 02 квітня 1999 року Малоукраїнською сільською радою Єланецького району Миколаївської області.

Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_8 є чоловік - ОСОБА_2, та діти ОСОБА_4, ОСОБА_3.

Що підтверджується Свідоцтвам про одруження ОСОБА_2 та ОСОБА_7, Свідоцтвом про народження ОСОБА_3, Свідоцтвом про народження ОСОБА_4. Факт зміни Позивачкою_2 прізвища з ОСОБА_4 на ОСОБА_4 підтверджується Свідоцтвом про одруження.

Всі спадкоємці фактично прийняли спадщину, оскільки проживали та користувались спадковим майном, що підтверджується Довідкою Ф-3 ЖБК «Домобудівельник-8», виданою 23 січня 2002 року за № 151.

Квартира придбана спадкодавицею за рахунок особистих коштів, тому чоловік не претендує на виділення його частки в спільній сумісній власності подружжя.

Спадкодавицею повністю внесений пайовий внесок, проте не оформлено свідоцтва про право власності на квартиру. .

Спадкодавиця також не зареєструвала квартиру у відповідності з Наказом Державного комітету житлово-комунального господарства «Про затвердження правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб» № 56 від 13.12.1995 року. В лютому 2014 року Позивачі звернулись до нотаріальної контори з метою оформлення Свідоцтва про право на спадщину, проте їм було відмовлено усно, та роз'яснено право на звернення до суду. Спадкова справа після смерті ОСОБА_8 не відкривалась, інших спадкоємців, крім позивачів, немає.

Таким чином у спадкоємців фактично є права на спадкове майно, проте відсутні правовстановлюючі документи на об'єкт спадкування, в зв'язку з чим неможливо оформити належним чином документи на спадщину, що і призвело до звернення з даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 28 травня 2014 року до участі у справі було залучено у в якості співвідповідача Київське міське управління юстиції та в якості третьої особи: ЖБК "Домобудівельник 8".

Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_4 та представник позивачки ОСОБА_4 - ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.

Представник третьої особи ЖБК "Домобудівельник-8" Казьмірчук В.І. яка представляє інтереси на підставі довіреності від 01 липня 2014 року проти задоволення позову не заперечувала.

Заступник начальника Управління нотаріату Головно управління юстиції до суду не з'явився, направив заперечення у яких проти заявлено позову не заперечував, та просив позов задовольнити ( а.с. 60-61).

Представник Київської міської ради до суду не з'явився 24 травня 2014 року звернувся до Дарницького районного суду м. Києва з поясненнями по справі, та клопотанням про розгляд справи за його відсутності.

Вислухавши пояснення позивачів, представника позивачки ОСОБА_4 - ОСОБА_5, яка діє на підставі договору № 28/05 про надання послуг адвоката від 28.05. 2014 року ( а.с.24-26), представника третьої особи Казьмірук  В.І., яка діє на підставі довіреності від 01.07. 2014 року ( а.с.42), та вивчивши заперечення співвідповідача ГУЮ у м. Києві від 14.07. 2014 року за вх. № 32420 ( а.с.60-61), письмові пояснення відповідача КМР від 26.05. 2014 року за вх. № 24251 ( а.с. 18-21) , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Під час розгляду справи, встановлено, що 08 грудня 1986 року ОСОБА_7 отримала ордер на житлове приміщення квартиру АДРЕСА_1, серія Ж, № 058967. Ордер видано на підставі рішення зборів ЖБК "Домобудівельник - 8", затвердженого рішенням Київської міської ради 02 грудня 1986 року № 1167/1 Як вбачається з довідки, виданої ЖБК «Домобудівельник - 8» 17 вересня 2009 року за № 24, пайові внески за квартиру ОСОБА_7 сплачені в повному обсязі ( а.с. 47)

ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 померла, що підтверджується Свідоцтвом про смерть НОМЕР_4, виданим 02 квітня 1999 року Малоукраїнською сільською радою Єланецького району Миколаївської області ( а.с. 49)

Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_8 є чоловік - ОСОБА_2, та діти ОСОБА_4, ОСОБА_3.

Що підтверджується Свідоцтвом про одруження ОСОБА_2 та ОСОБА_7, Свідоцтвом про народження ОСОБА_3, Свідоцтвом про народження ОСОБА_4. Факт зміни Позивачкою_2 прізвища з ОСОБА_4 на ОСОБА_4 підтверджується Свідоцтвом про одруження.

Всі спадкоємці фактично прийняли спадщину, оскільки проживали та користувались спадковим майном, що підтверджується Довідкою Ф-3 ЖБК «Домобудівельник-8», виданою 23 січня 2002 року за № 151.

Відповідно до листа ВССУ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, при розгляді справ про визнання права власності на спадкове нерухоме майно у випадках, якщо спадщина прийнята, проте спадкоємцем не було одержано свідоцтво про право на спадщину (ст. 1297 ЦК) або не здійснено державну реєстрацію права на спадщину (ст. 1299 ЦК), слід брати до уваги, що законодавець розмежовує поняття "виникнення права на спадщину" та "виникнення права власності на нерухоме майно, що входить до складу спадщини", і пов'язує із виникненням цих майнових прав різні правові наслідки.

Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно ст. 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього кодексу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Відповідно до ч.3 ст. 212 ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст. 182 ЦК України, право власності на інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Державна реєстрація прав на нерухомість і право чинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оскаржується або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Ст. 1270 ЦК України, встановлено шестимісячний строк для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини.

Час відкриття спадщини підтверджується свідоцтвом органу реєстрації актів цивільного стану про смерть спадкодавця і є днем смерті особи або днем, з якого вона оголошується померлою відповідно до норм ЦПК України, яким встановлюється порядок оголошення такої особи померлою.

За правилами ст. 1216, 1217, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1233 ЦК України, визначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно ч.1ст.1236 ЦК України, заповідач має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов'язки, які можуть йому належати у майбутньому.

Відповідно до положень ч.1, ч.3 та ч.5 ст .1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов'язок спадкоємців, а їх право.

Відповідно до ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Статтею 1297 ЦК України, визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначає, що речові права на нерухоме майно, їх обтяжень та право чини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно ч.2 ст.331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, то воно виникає з моменту проведення такої реєстрації.

Відповідно до положень ч.1 ст. 182 ЦК України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються ч.4 ст. 182 ЦК України та ст.4 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п.п.10 п.27, п. 29 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень та Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22 червня 2011 року, передбачено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат та технічний паспорт на такий об'єкт.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про нотаріат", нотаріус має право на витребування від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій.

Згідно ч.1 ст. 69 Закону України "Про нотаріат", нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом перевіряє факт смерті спадкодавця, наявність заповіту, час і місце відкриття спадщини, склад спадкового майна.

Змістом п.4.18 Наказу Міністерства Юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5 "Про затвердження порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" встановлено, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, витяг з Реєстру прав власності в разі відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, а саме розгляд справи не інакше як в межах заявлених позивачем вимог, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3 звернулися до Дарницького районного суду м. Києва з позовною заявою до Київської міської ради, Київського міського управління юстиції, третя особа ЖБК "Домобудівельник - 8" про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 16, 182, 328, 331, 1216, 1217, 1218, 1233, 1236, 1261, 1268, 1270, 1276, 1296, 1297 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 11, 31, 33, 57, 60, 64, 208, 209, 212 - 215, 218 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3 до КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, КИЇСЬКОГО МІСЬКОГО УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ, третя особа: ЖБК «Домобудівельник-8» про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом - задовольнити.


Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою у АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на 1/3 частину АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_7.


Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого та проживаючого за адресою у АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, право власності на 1/3 частину АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_7.


Визнати за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованого та проживаючого за адресою у АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, право власності на 1/3 частину АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_7.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення . Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлено 18 вересня 2014 року.


СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК











Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація