Справа № 2 – а - 771
2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2009 року Замостянський районний суд м.Вінниці
в складі: головуючого судді Батрин О.В.
при секретарі Романенко О.В.
за участю сторін:
представників позивача Олексієнко О.І., Нечипорук Ю.О.,
представника відповідача Довженка О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби ГУЮ у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про стягнення виконавчого збору по справі № 2-а-2561-06 р., -
В С Т А Н О В И В :
20 листопада 2009 року до суду звернулося Головне управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області з позовом до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби ГУЮ (ППВР ВДВС ГУЮ) у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про стягнення виконавчого збору по справі № 2-а-2561-06 р., мотивуючи тим, що на їх адресу 9 листопада 2009 року надійшла постанова ППВР ВДВС ГУЮ у Вінницькій області від 30.10.2009 року про закінчення виконавчого провадження щодо виконання виконавчого листа № 2-а-2561, виданого 14.02.2007 судом по адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Вінницького обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, а також постанова від 30.10.2009 року про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 850 грн. за невиконання в строк для добровільного виконання вказаного виконавчого листа, яку позивач вважає безпідставною і необгрунтованою, з наступних підстав.
Відповідно до постанови Замостянського районного суду м. Вінниці у справі № 2-а-2561, позов ОСОБА_4 задоволено та зобов'язано Вінницький обласний військовий комісаріат провести перерахунок його пенсії, а також зобов'язано Вінницький обласний військовий комісаріат виплатити йому різницю між нарахованою та отриманою пенсією.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 2.11.06 р. №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та до ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.06 р. за № 489-V органи Пенсійного фонду України з 1 січня 2007 року прийняли функції з призначення і виплати пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262. Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України врегульовано питання щодо передачі повноважень від одного органу виконавчої влади до іншого.
В зв’язку з цим, питання процесуального правонаступництва по вказаній справі, а саме про заміну сторони виконавчого провадження з Вінницького обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного фонду у Вінницькій області вирішувалось ухвалою Замостянського районного суду м. Вінниці від 23.04.2008 року, яка позивачем оскаржувалась до Київського апеляційного адміністративного суду.
25 вересня 2009 року на адресу позивача надійшла постанова про заміну сторони виконавчого провадження по виконанню виконавчого листа № 2-а-2561, виданого 14.02.2007 року Замостянським районним судом м. Вінниці зі строком виконання до 2 жовтня 2009 року, яку позивач виконав добровільному порядку, про що повідомив відповідача у вказаний строк, тобто позивачем виконане рішення суду Замостянського районного суду м. Вінниці 14.02.2007 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Вінницького обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії.
Тому підстав, для стягнення виконавчого збору з позивача у відповідача немає.
Оскільки позивачем не пропущено строк оскарження постанови про стягнення виконавчого збору від 30.10.2009 р. відповідно ч. 5 ст. 46 Закону України «Про виконавче провадження», яка надійшла на адресу позивача 9 листопада 2009 року, то позивач звернувся з даною позовною заявою до суду та просив її задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, пославшись на обставини, викладені вище.
Представник відповідача позов в судовому засіданні не визнав, мотивуючи тим, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (виконавчий документ), у спосіб і порядок, визначений виконавчим документом.
Так, 12.03.2007 р. державним виконавцем у відповідності до вимог ст.ст. 3, 18, 24 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлено сторонам виконавчого провадження, до суду та надано боржнику строк для добровільного виконання до 18.03.2007 р.
Ухвалою Замостянського районного суду м. Вінниці від 23.04.2008 р. замінено сторону виконавчого провадження з Вінницького обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області, яка ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 7.09.2009 р. залишена без змін.
В зв'язку з цим, 23.09.2009 р. державним виконавцем на виконання вказаної ухвали винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження з Вінницького обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та надано строк для виконання рішення до 2.10.2009 р. у відповідності до вимог ст.ст. 5, 6 Закону України "Про виконавче провадження", а не строк для добровільного виконання рішення. А тому, на думку представника відповідача, після закінчення строку, наданого боржнику для виконання рішення, до боржника повинні застосовуватись заходи примусового виконання, визначені ст.ст. 76, 87 Закону України «Про виконавче провадження».
Оскільки Вінницьким обласним військовим комісаріатом рішення суду не було виконано в наданий для добровільного виконання строк, то відповідно до вимог ст. 46 Закону України «Про виконавче провадження» в боржника – позивача з'явився обов'язок щодо сплати виконавчого збору відповідно до положень ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», як для правонаступника.
За таких підстав, представник відповідача вважає, що постанова державного виконавця від 30.10.2009 р. про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 850 грн. винесена на підставі статті 46 Закону України «Про виконавче провадження» є правомірною, винесеною згідно діючого законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні, виконавчі дії проведені державним виконавцем у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про повне задоволення позову Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби ГУЮ у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про стягнення виконавчого збору по справі № 2-а-2561-06 р., визнавши дії державного виконавця Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби ГУЮ у Вінницькій області щодо винесення постанови від 30 жовтня 2009 року про стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області виконавчого збору в розмірі 850 грн. по справі 2-а-2561-06 р. – протиправними та скасувавши дану постанову, як протиправну, оскільки в ході судового розгляду справи встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини:
На виконанні в підрозділі примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області знаходився виконавчий лист по справі № 2-а-2561/06, виданий 14.02.2007 р. Замостянським районним судом м. Вінниці щодо зобов'язання Вінницького обласного військового комісаріату провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 та виплатити йому різницю між нарахованою та отриманою пенсією.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 2.11.06 р. №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та до ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.06 р. за № 489-V органи Пенсійного фонду України з 1 січня 2007 року прийняли функції з призначення і виплати пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262. Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України врегульовано питання щодо передачі повноважень від одного органу виконавчої влади до іншого.
Проте, не враховуючи вимоги вказаної Постанови Кабінету Міністрів України 12.03.2007 р. та Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.06 р. державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлено сторонам виконавчого провадження та до суду та надано боржнику - Вінницькому обласному військовому комісаріату строк для добровільного виконання до 18.03.2007 р., хоча державний виконавець відповідно до вимог вказаної Постанови Кабінету Міністрів України та Закону «Про виконавче провадження» мав би вживати заходів щодо заміни сторони виконавчого провадження з Вінницького обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного фонду у Вінницькій області, а не надавати Вінницькому обласному військовому комісаріату строк для добровільного виконання рішення суду.
Таким чином, не врахувавши вище зазначені положення Постанови Кабінету Міністрів України від 2.11.06 р. №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.06 р. за № 489-V, державний виконавець позбавив Головне управління Пенсійного фонду у Вінницькій області можливості добровільного виконання рішення суду.
Крім того, бездіяльність державного виконавця вбачається і в тому, що більше року після відкриття виконавчого провадження не вирішувалось питання заміни сторони виконавчого провадження.
І лише ухвалою Замостянського районного суду м. Вінниці від 23.04.2008 замінено сторону виконавчого провадження з Вінницького обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області, яка ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 7.09.2009 р. залишена без змін.
23.09.2009 р. державним виконавцем на виконання вказаної ухвали винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження з Вінницького обласного військового комісаріату на Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та надано строк для виконання рішення до 2.10.2009 р відповідно до вимог статей 5, 6 Закону України "Про виконавче провадження" (а.с. 10, 11).
За таких обставин, суд дійшов до висновку про те, що строк, який наданий відповідачем для виконання рішення суду до 2 жовтня 2009 року є фактично строком для добровільного виконання рішення суду, якого державний виконавець позбавив позивача ще, починаючи з 12 березня 2007 року, коли було винесено постанову про відкриття провадження.
Проте, незважаючи на це, у вказаний строк позивач виконав вимогу державного виконавця, який був наданий йому для виконання та повідомив державного виконавця про повне фактичне виконання виконавчого листа №2-а-2561 (а.с. 12, 13), в зв’язку з чим, ППВР ВДВС ГУЮ у Вінницькій області винесено постанову від 30.10.2009 року про закінчення виконавчого провадження щодо виконання виконавчого листа № 2-а-2561, виданого 14.02.2007 судом по адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Вінницького обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії (а.с. 6, 7).
За таких обставин постанова державного виконавця від 30.10.2009 року № 8775/03-15/9 про стягнення з боржника - Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області виконавчого збору в розмірі 850 грн. за невиконання в строк для добровільного виконання вказаного виконавчого листа, яка надійшла до позивача 9 листопада 2009 року (а.с. 8, 9) залишатися в силі не може, підлягає скасуванню як протиправна.
А тому, твердження представника відповідача про те, що Головне управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області є правонаступником Вінницького обласного Військового комісаріату, в зв’язку з чим всі дії відповідно до положень ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», вчинені до вступу правонаступника у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, в якій вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив є безпідставними, оскільки за вини державного виконавця не вичинялись всі дії щодо виконання постанови суду щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_4, що, зокрема, проявилось і в позбавленні позивача добровільного строку виконання рішення суду.
Крім того, суд вважає, що позивачем не пропущений строк оскарження вказаної постанови, оскільки позивач постанову про стягнення виконавчого збору отримав 9 листопада 2009 року, що стверджується його штампом вхідної кореспонденції.
Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються Постановою Кабінету Міністрів України від 2.11.06 р. №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.06 р. за № 489-V та ст.ст. 11, 46, 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.ст. 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби ГУЮ у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови про стягнення виконавчого збору по справі № 2-а-2561-06 р. – задовольнити.
Визнати дії державного виконавця Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби ГУЮ у Вінницькій області щодо винесення постанови від 30 жовтня 2009 року про стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області виконавчого збору в розмірі 850 грн. по справі 2-а-2561-06 р. – протиправними.
Скасувати постанову Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби ГУЮ у Вінницькій області від 30 жовтня 2009 року про стягнення з Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області виконавчого збору в розмірі 850 грн. по справі 2-а-2561-06 р., як протиправну.
Постанова суду може бути оскаржена через Замостянський районний суд м.Вінниці до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено 15 грудня 2009 року.
Суддя