№2-665/2009
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
_____________________________________________________________
56101 Миколаївська область м. Баштанка вул. Полтавська 43
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.12.2009 року Баштанський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Янчука С.В., при секретарі – Кирпічовій О.О., розглянувши в судовому засіданні в залі суду м. Баштанка справу за позовом Відкритого акціонерного товариства „Державний Ощадний банк України" до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення боргу за кредитом,
ВСТАНОВИВ:
ВАТ „Державний Ощадний банк України” звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідачів заборгованості за кредитним договором. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ВАТ „Державний Ощадний банк України” на підставі кредитного договору від 24.04.2008 року №100-8, надав ОСОБА_1 кредит у розмірі 50000 грн. з умовою – погашення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом у розмірі 17,5% річних, строком на 120 місяців. В забезпечення виконання позичальником умов кредитного договору позивач 24.04.2008 року уклав з ОСОБА_1 іпотечний договір, за яким остання передала позивачу в іпотеку житлову квартиру, розташовану за адресою: вул. Полтавська, 1/12 м. Баштанка Баштанського району Миколаївської області. Крім того, в забезпечення виконання позичальником умов кредитного договору позивач 24.04.2008 року уклав договір поруки із ОСОБА_2, який взяв на себе зобов’язання відповідати солідарно в повному обсязі за невиконання або несвоєчасне виконання ОСОБА_1 умов кредитного договору. Відповідач ОСОБА_1 не виконує належним чином взяті на себе зобов’язання та не здійснює щомісячні погашення по кредиту та відсоткам за користування кредитом. Оскільки відповідач істотно порушує умови угоди та не виконує взяті на себе зобов'язання та поручитель несе разом з позичальником солідарну відповідальність у повному обсязі за виконання умов кредитного договору, позивач просив стягнути з відповідачів на користь ВАТ „Державний Ощадний банк України” 48016 гривень 93 копійки, із яких: 303 гривні 11 копійок – прострочений борг за кредитом; 47060 гривень 93 копійки – основний залишок по кредиту; 652 гривні 89 копійок - заборгованість по процентам та судові витрати по справі. Представник позивача в судовому засіданні змінив позовні вимоги у бік зменшення та просив стягнути з відповідачів 46372 гривень 12 копійок.
Відповідач ОСОБА_1 до суду не з’явилася, від неї надійшла заява про слухання справи за її відсутності та визнання позову.
Відповідач ОСОБА_2 до суду не з’явився, від нього надійшла заява про слухання справи за його відсутності та визнання позову. З огляду на те, що в матеріалах справи є достатньо даних про права та обов’язки сторін, та немає необхідності в особистих поясненнях відповідачів, суд ухвалив про розгляд справи за відсутності відповідачів.
Вислухавши представника позивача, дослідивши наявні у справі матеріали (кредитний договір №100-8 від 24.04.2008 року; іпотечний договір від 24.04.2008 року; розрахунок платежів; договір поруки №100-8 від 24.04.2008 року; додатковий договір №1 від 19.11.2008 року; повідомлення від 23.04.2009 року №644; повідомлення від 23.04.2009 року №645; повідомлення від 15.06.2009 року №952; довідку про заборгованість за кредитом), суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог і можливість задоволення позову.
В судовому засіданні встановлено, що ВАТ „Державний Ощадний банк України” на підставі кредитного договору від 24.04.2008 року №100-8, надав ОСОБА_1 кредит у розмірі 50000 грн. з умовою – погашення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом у розмірі 17,5% річних, строком на 120 місяців. В забезпечення виконання позичальником умов кредитного договору позивач 24.04.2008 року уклав з ОСОБА_1 іпотечний договір, за яким остання передала позивачу в іпотеку житлову квартиру, розташовану за адресою: вул. Полтавська, 1/12 м. Баштанка Баштанського району Миколаївської області. Крім того, в забезпечення виконання позичальником умов кредитного договору позивач 24.04.2008 року уклав договір поруки із ОСОБА_2, який взяв на себе зобов’язання відповідати солідарно в повному обсязі за невиконання або несвоєчасне виконання ОСОБА_1 умов кредитного договору. Відповідач ОСОБА_1 не виконує належним чином взяті на себе зобов’язання та не здійснює щомісячні погашення по кредиту та відсоткам за користування кредитом, що відповідно умов кредитного договору є підставою для дострокового виконання боргових зобов’язань та стягнення з відповідачів у солідарному порядку суми кредиту в розмірі 46372 гривень 12 копійок.
Зазначені правовідносини врегульовані ст.ст. 526; 530 ч.1; 553, 554, 1050, 1054 ч.1 ЦК України, ст. 2 ЗУ „Про банки та банківську діяльність”.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про банки та банківську діяльність” банківський кредит – це будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.
Із ст. 526 ЦК України слідує, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 1050 ЦК України у разі невиконання позичальником обов’язків, встановлених договором позики, щодо забезпечення повернення позики, а також у разі втрати забезпечення виконання зобов’язання або погіршення його умов за обставин, за які позикодавець не несе відповідальності, позикодавець має право вимагати від позичальника дострокового повернення позики та сплати процентів.
Відповідно до ч.1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі ст.ст. 553, 554 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов’язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов’язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб. У разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Таким чином діями відповідачів були порушені встановлені законодавством правила виконання цивільно-правових правочинів і права позивача на отримання виконання зобов'язання за вищезазначеним договором, що є підставою для задоволення позову – стягнення з відповідачів у солідарному порядку на користь ВАТ „Державний Ощадний банк України” 46372 гривні 12 копійок.
Відповідно до ст.ст. 79; 81 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню витрати пов’язані з інформаційно-технічним забезпеченням розгляду цивільної справи та витрати по оплаті судового збору, оскільки відповідачі є стороною, котра при виконанні зобов’язань діяла недобросовісно.
На підставі ст. 2 ЗУ „Про банки та банківську діяльність”, ст.ст. 526; 530 ч.1; 553; 554; 1052, 1054 ч.1 ЦК України та керуючись ст.ст. 10; 11; 60; 214; 215 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути в солідарному порядку із ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь відкритого акціонерного товариства „Державний Ощадний банк України" 46372 копійок (сорок шість тисяч триста сімдесят дві) гривні 12 копійок заборгованості за кредитним договором.
Стягнути в солідарному порядку із ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь відкритого акціонерного товариства „Державний Ощадний банк України" 480 (чотириста вісімдесят) гривень 17 копійок в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.
Стягнути в солідарному порядку із ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь відкритого акціонерного товариства „Державний Ощадний банк України" 120 (сто двадцять) гривень в рахунок відшкодування витрат пов'язаних з інформаційно-технічним забезпеченням розгляду цивільної справи.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана апеляційному суду Миколаївської області через Баштанський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
суддя:
- Номер: 2/1161/11
- Опис: про зміну розміру апліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-665
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Янчук Сергій Васильович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.07.2011
- Дата етапу: 21.07.2011