- позивач: Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК"
- відповідач: Гончаров Валерій Васильович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
Справа № 11-cc/796/4348/2018 Слідчий суддя в 1-й інстанції: Левицька Т.В.
Категорія: ст. 170 КПК Доповідач: Лашевич В.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2018 року місто Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва у складі:
головуючого судді Лашевича В.М.,
суддів Росік Т.В., Рибака І.О.,
при секретарі судового засідання Мікуліній Л.Ю.,
прокурора Комарницького М.В.,
представника власника майна ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 в інтересах власника майна ОСОБА_3 на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 15 серпня 2018 року, -
ВСТАНОВИЛА:
Цією ухвалою задоволено клопотання старшого слідчого в ОВС 2-го відділу 1-го управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України Петрулі М.М., яке погоджене із прокурором першого відділу Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України Губським К.О., і накладено арешт на майно, яке було вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, а саме на грошові кошти, отримані злочинним шляхом, у розмірі 4016500 гривень, 34000 доларів США, 1000 євро, карти з розшифровкою земельних ділянок під назвами «Земельные участки, находящиеся в пользовании Министерства обороны Украины на территории АР Крым» та «Земли государственной собственности, находящиеся в пользовании предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений Минагрополитики и НААУ», всього у 4-х томах.
Не погоджуючись з таким рішенням слідчого судді, представник ОСОБА_2 подав в інтересах власника майна ОСОБА_3 апеляційну скаргу, в якій, вважаючи ухвалу слідчого судді незаконною та необґрунтованою, просить її скасувати і постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання старшого слідчого та зобов'язати старшого слідчого в ОВС 2-го відділу 1-го управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України Петрулю М.М. повернути майно, яке було вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5, а саме грошові кошти в сумі 4016500 гривень, 34000 доларів США, 1000 євро, карти з розшифровкою земельних ділянок під назвами «Земельные участки, находящиеся в пользовании Министерства обороны Украины на территории АР Крым» та «Земли государственной собственности, находящиеся в пользовании предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений Минагрополитики и НААУ», всього у 4-х томах.
Зокрема, апелянт вважає, що слідчий суддя під час розгляду клопотання не дослідив процесуальні порушення норм ч. 2 ст. 234 КПК України в частині того, що обшук повинен проводитись слідчим, прокурором на підставі ухвали слідчого судді, однак, як зазначає представник, обшук проводився особами, які не були вказані в ухвалі слідчого судді та на вимоги сторони захисту вказані особи не надали жодного документу, який би підтверджував їх повноваження на проведення даного обшуку. Крім того, автор апеляції зазначає, що ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 06 липня 2018 року чітко був зазначений перелік речей і документів, який підлягав відшуканню та вилученню, однак, в порушення норм ч. 2 ст. 234 КПК України, слідчий вийшов за межі ухвали слідчого судді і вилучив грошові кошти, які безпосередньо, як запевняє представник, належали власникові квартири ОСОБА_3Також апелянт звертає увагу, що ОСОБА_3 у кримінальному провадженні не має ніякого процесуального статусу і не допитаний навіть як свідок, а тому, як переконаний автор апеляції, припущення органу досудового розслідування, що грошові кошти були отримані ним злочинним шляхом не знаходять свого підтвердження.
Далі в апеляційній скарзі представник вказує на законність походження вилучених грошових коштів у ОСОБА_3, підтверджуючи це відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суму виплачених доходів та утриманих податків № 16650 від 14 серпня 2018 року, відповідно до якої останній за період з 2011 року по 2018 рік отримав прибутки у розмірі 5594150 гривень 56 копійок. При цьому апелянт стверджує, що ОСОБА_3 отримував матеріальну допомогу від батьків, дідуся та бабусі.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника власника майна, який підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити, пояснення прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційної скарги і просив ухвалу слідчого судді залишити без змін, вивчивши матеріали провадження та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга представника ОСОБА_2 не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів провадження, Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22014000000000489, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28 жовтня 2014 року за фактами: - створення та діяльності терористичної організації на території Луганської області; - фінансування тероризму; - вчинення терористичних актів; - посягання на територіальну цілісність; - захоплення державних та громадських будівель і споруд, тобто за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110; ч. 1 ст. 14, ч. 2 ст. 258; ч. 1 ст. 258-3;ч. 2 ст. 258-5, ст. 341 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у 2015 році громадянин України ОСОБА_6, перебуваючи на території тимчасово окупованих районів Луганської області, зокрема, в місті Луганськ, діючи у злочинній змові з учасниками терористичної організації «Луганська народна республіка», незаконно створив, розбудував мережу покриття та очолив оператор мобільного зв'язку вказаної терористичної організації, так зване «Державне унітарне підприємство «ЛНР» «Луганські комунікації».
При цьому ОСОБА_6, діючи в якості директора вказаногооператора, підшукав та схилив до протиправної діяльності, яка полягає у забезпеченні учасників терористичної організації «ЛНР» засобами непідконтрольного українській владі мобільного зв'язку, невстановлених на даний час громадян України, з якими вступив у злочинну змову з метою розбудови мережі оператора мобільного зв'язку «Лугаком».
Відповідно до повідомлення ДКІБ СБ України № 30/1/2-10081 від 12 грудня 2017 року, громадяни України ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та інші невстановлені слідством особи, діючи з корисливих мотивів, вступили у злочинну змову з метою сприяння діяльності терористичних організацій так званих «Луганської народної республіки» і «Донецької народної республіки», а саме забезпечення її учасників фіксованим та стільниковим зв'язком і доступом до мережі Інтернет. Будівництво незаконних об'єктів телекомунікацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей здійснюється за безпосереднього сприяння спецслужб Російської Федерації з метою повної технічної і економічної ізоляції окремих районів Донецької та Луганської областей від України та поступової інтеграції тимчасово окупованих територій «ЛНР» і «ДНР» в Російську Федерацію.
За наявними даними, вищезазначені особи причетні до створення, фінансування та розбудови незаконного мобільного оператора «ДНР» - Республіканський оператор зв'язку «Фенікс» (діє під брендом «Феникс») та «ЛНР» - «Луганские коммуникации» (діє під брендом «Лугаком»), які забезпечують учасників вказаних терористичних організацій конфіденційним стільниковим зв'язком і доступом до мережі Інтернет та використовуються бойовиками незаконних збройних формувань «ЛНР/ДНР» для керування своїми воєнізованими підрозділами, маневрування військовою технікою і засобами ураження при вчиненні ними терористичних актів на Сході України.
За отриманою в ході досудового розслідування інформацією, до фінансування та розбудови незаконних мобільних операторів так званих «ДНР» - «Фенікс» і «ЛНР» - «Лугаком» причетний ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
29 липня 2018 року під час обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, проведеного на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 04 липня 2018 року, було виявлено та вилучено майно, а саме грошові кошти в сумі 4016500 гривень, 34000 доларів США, 1000 євро, карти з розшифровкою земельних ділянок під назвами «Земельные участки, находящиеся в пользовании Министерства обороны Украины на территории АР Крым» та «Земли государственной собственности, находящиеся в пользовании предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений Минагрополитики и НААУ», всього у 4-х томах.
30 липня 2018 року постановою старшого слідчого в ОВС 2-го відділу 1-го управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України Петрулі М.М. вищезазначене майно, яке було виявлено та вилучено під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
31 липня 2018 року (датоване 30 липня 2018 року) старший слідчий в ОВС 2-го відділу 1-го управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України Петруля М.М., за погодженням із прокурором першого відділу Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України Губським К.О., звернувся до Шевченківського районного суду міста Києва з клопотанням про накладення арешту на майно, яке було вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, а саме на грошові кошти, отримані злочинним шляхом, у розмірі 4016500 гривень, 34000 доларів США, 1000 євро, карти з розшифровкою земельних ділянок під назвами «Земельные участки, находящиеся в пользовании Министерства обороны Украины на территории АР Крым» та «Земли государственной собственности, находящиеся в пользовании предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений Минагрополитики и НААУ», всього у 4-х томах. Це клопотання мотивовано необхідністю забезпечити збереження цього майна як речового доказу у кримінальному провадженні.
15 серпня 2018 року ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва зазначене клопотання старшого слідчого було задоволено.
Задовольняючи дане клопотання, внесене в межах кримінального провадження № 22014000000000489, про накладення арешту на майно, яке було вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, а саме на грошові кошти, отримані злочинним шляхом, у розмірі 4016500 гривень, 34000 доларів США, 1000 євро, карти з розшифровкою земельних ділянок під назвами «Земельные участки, находящиеся в пользовании Министерства обороны Украины на территории АР Крым» та «Земли государственной собственности, находящиеся в пользовании предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений Минагрополитики и НААУ», всього у 4-х томах, слідчий суддя, як вбачається з журналу судового засідання, заслухав пояснення старшого слідчого Петрулі М.М., власника майна ОСОБА_3, його представника ОСОБА_11 та, дослідивши матеріали, які додані до клопотання, прийшов до правильного висновку, що існують достатні правові підстави для накладення арешту на майно, яке було вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, а саме на грошові кошти у розмірі 4016500 гривень, 34000 доларів США, 1000 євро, карти з розшифровкою земельних ділянок під назвами «Земельные участки, находящиеся в пользовании Министерства обороны Украины на территории АР Крым» та «Земли государственной собственности, находящиеся в пользовании предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений Минагрополитики и НААУ», всього у 4-х томах, з огляду на те, що вказане майно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК Україна, тобто воно є речовим доказом у кримінальному провадженні, про що органом досудового розслідування у встановленому порядку було винесено відповідну постанову.
З урахуванням цього слідчий суддя, всупереч ствердженням апелянта, встановив належні правові підстави, передбачені ч. ч. 1, 3 ст. 170 КПК України, для задоволення клопотання старшого слідчого та накладення арешту на майно, яке було вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, а саме на грошові кошти у розмірі 4016500 гривень, 34000 доларів США, 1000 євро, карти з розшифровкою земельних ділянок під назвами «Земельные участки, находящиеся в пользовании Министерства обороны Украины на территории АР Крым» та «Земли государственной собственности, находящиеся в пользовании предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений Минагрополитики и НААУ», всього у 4-х томах.
В свою чергу, матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою, визначеною в п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, тобто з метою забезпечення збереження вищезазначеного майна як речового доказу у кримінальному провадженні.
Таким чином, колегія суддів вважає, що слідчий суддя обґрунтовано, у відповідності до вимог ст. ст. 132, 170 - 173 КПК України, наклав арешт на майно, яке було вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, а саме на грошові кошти у розмірі 4016500 гривень, 34000 доларів США, 1000 євро, карти з розшифровкою земельних ділянок під назвами «Земельные участки, находящиеся в пользовании Министерства обороны Украины на территории АР Крым» та «Земли государственной собственности, находящиеся в пользовании предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений Минагрополитики и НААУ», всього у 4-х томах, врахувавши при цьому і наслідки від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження для інших осіб та забезпечивши своїм рішенням розумність і співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Зважаючи на вищевикладене в сукупності з обставинами кримінального провадження, колегія суддів об'єктивно переконана, що слідчий суддя, накладаючи арешт на вищевказане майно, яке було вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, діяв у спосіб і у межах чинного законодавства, арешт застосував на засадах розумності та співмірності, а тому доводи апелянта стосовно незаконності і необґрунтованості ухвали слідчого судді слід визнати непереконливими.
Порушень норм КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді, колегією суддів не вбачається.
Враховуючи встановлені факти та відповідні їм правовідносини, колегія суддів вважає, що ухвалу слідчого судді необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 в інтересах власника майна ОСОБА_3 - без задоволення.
Керуючись ст. ст. 170, 171, 173, 309, 376, 404, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів -
УХВАЛИЛА:
Ухвалу слідчого суддіШевченківського районного суду міста Києва від 15 серпня 2018 року, якою задоволено клопотання старшого слідчого в ОВС 2-го відділу 1-го управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України Петрулі М.М., погоджене із прокурором першого відділу Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України Губським К.О., і накладено арешт на майно, яке було вилучено в ході проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1, а саме на грошові кошти, отримані злочинним шляхом, у розмірі 4016500 гривень, 34000 доларів США, 1000 євро, карти з розшифровкою земельних ділянок під назвами «Земельные участки, находящиеся в пользовании Министерства обороны Украины на территории АР Крым» та «Земли государственной собственности, находящиеся в пользовании предприятий, организаций, учреждений, учебных заведений Минагрополитики и НААУ», всього у 4-х томах, - залишити без змін, а апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 в інтересах власника майна ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Ухвала апеляційного суду оскарженню не підлягає.
СУДДІ:
_____________________ ____________________ ____________________
В.М. Лашевич Т.В. Росік І.О. Рибак
- Номер: 2/761/1881/2019
- Опис: за позово ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК" до Гончаров В.В. про стягнення заборговансті
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 761/28933/18
- Суд: Шевченківський районний суд міста Києва
- Суддя: Лашевич Валерій Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.07.2018
- Дата етапу: 25.02.2019