БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ Справа № 2-ц-173/2010 Категорія ЦП: 23
Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2010 року Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого – судді Кодінцевої С.В.
за участю секретаря судового засідання – Бочковарь Ю.В.
представника позивача – ОСОБА_2,
відповідача – ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_4 підприємства «Добробут та Комфорт» до ОСОБА_3 про стягнення суми заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом та просить ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача на його, позивача, користь заборгованість з оплати послуг з утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 892 грн. 91 коп., посилаючись на те, що він позивач, надавав відповідачу послуги по обслуговуванню його квартири на вказану суму, але відповідач у добровільному порядку ці послуги не сплачує, а тому станом на 01.09.2009 року утворилася заборгованість у розмірі 892.91 грн., а також на те, що відповідач ухилявся від укладення з ним, позивачем договору на надання житлово-комунальних послуг з утримання будинку та прибудинкової території (а.с.2).
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та надав пояснення з підстав зазначених в позовній заяві.
Відповідач – позов визнав частково, надав до суду письмові заперечення, які підтримав в судовому засіданні та пояснив, що позивач належним чином не обслуговував будинкову та прибудинкову територію та надані позивачем послуги були неналежної якості. Відповідач пояснив, що він самостійно утримує свою квартиру, проводить її ремонт та інші необхідні ремонтні роботи у під’їзді, де знаходиться його квартира. З приватним підприємством «Добробут та Комфорт» договору не укладав та згоден сплати кошти лише за фактично надані послуги, а саме за прибирання сходових кліток, прибирання прибудинкових територій, вивезення та утилізація твердого та грубого сміття.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог за наступних підстав.
Згідно зі ст.ст. 10, 60 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» утримання приватизованих квартир здійснюється за рахунок коштів їх власників, згідно з Правилами користування приміщеннями жилих будинків та прибудинкових територій, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від форм власності на них. Власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку. Заборгованість власників квартир по укладених угодах, пов’язаних з утриманням будинку та оплатою комунальних послуг, стягується в судовому порядку.
Згідно із ст.13 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» експлуатаційні витрати на утримання приватизованих квартир оплачуються на рівні квартирної плати, встановленої для державного житла, а порядок оплати комунальних послуг в Україні єдиний, незалежно від форм власності житла. Приватизовані квартири (будинки) утримуються за рахунок коштів їхніх власників згідно з правилами користування приміщеннями житлових будинків та прибудинкових територій, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від форм власності на них.
За ст. 162 ЖК України - плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов’язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Правовідносини між сторонами врегульовано також Законом України «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до його ст. 8 стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень та згідно із законодавством.
За ст. 16 цього Закону порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства; порядок оформлення претензій споживачів до виконавців встановлено ст. 18. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року № 572 затверджено Правила користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, які визначають порядок користування приміщеннями, а також утримання житлових будинків і прибудинкових територій незалежно від відомчої належності і форми власності. За п.4 Правил власник житла за рахунок власних коштів оплачує всі витрати, пов’язані з утриманням житлового будинку і закріпленої прибудинкової території.
За п.5 Правил технічне обслуговування і ремонт елементів житлових будинків і зовнішнього благоустрою, санітарне обслуговування допоміжних приміщень житлових будинків і прибудинкових територій здійснюють на договірній основі з власниками житла або з уповноваженим ними органом відповідні підприємства, які повинні дотримувати вимоги цих Правил.
Згідно з п.17 Правил власники квартир багатоквартирних будинків зобов’язані вносити на відповідний рахунок власника будинку плату за обслуговування і ремонт будинку. Ці платежі і платежі за комунальні та інші послуги власниками квартир, наймачами і орендарями вносяться щомісяця не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено інші строки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 560 затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства (ч. 3 ст. 11 ЦК України ), цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй … актами цивільного законодавства (ч.1 ст.13 ЦК України), цивільні обов’язки виконуються у межах, встановлених договором …. актом цивільного законодавства (ч.1 ст. 14 ЦК України).
Відповідач по справі є власником квартири № 59 розташованої в будинку № 34 по вулиці 25 Чапаївської дивізії в місті Болграді, яка знаходиться в багатоквартирному житловому будинку, що підтверджується технічним паспортом та договором дарування від 03.06.2003 року (а.с.33-36). В зазначеній квартирі відповідач проживає разом з сім’єю: дружиною та дітьми, хоча й не зареєстровані, що було встановлено в судовому засіданні та сторонами не заперечувалося.
Статтями 20, 21 Закону України від 24.06.2004 року № 1875 – ІV «Про житлово-комунальні послуги» визначено обов’язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, ОБОВ`ЯЗКОМ споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов’язки виконавця – надання житлово-комунальних послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення із споживачем договору на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Таким чином, необхідність укладення договору на надання житлово-комунальних послуг передбачено законом і його укладення визначено як обов’язок, а не право сторін.
Не дивлячись на цю вимогу названого закону, відповідач відмовився укладати договір з позивачем. Разом з тим, він користувався тими послугами, які надавав позивач йому, а також іншим власникам квартир, розташованих в житловому будинку № 34 по вулиці 25 Чапаївської Дивізії міста Болграда, в якому також розташована квартира відповідача.
Судом встановлено, що позивач як юридична особа по наданню житлово-комунальних послуг і утриманню жилих будинків, а також прибудинкових територій при них, зареєстрований ще 22.09.2006 року, що підтверджується довідкою № 142 ЄДРПОУ, а також рішенням виконавчого комітету Болградської міської ради Одеської області № 348 від 23.11.2006 року Про передачу в тимчасове управління та експлуатацію військових містечок № 1, 2, 3 на обслуговування ПП «Добробут та Комфорт» в тому числі і жилого будинку в якому знаходиться квартира відповідача (а.с.5-6).
Таким чином відповідач відповідно до вимог ст.ст. 20 і 21 вищеназваного Закону навіть при неукладеному ним договором з позивачем на надання послуг по утриманню будинку та прибудинкової території, зобов’язаний сплачувати позивачу кошти за надані ним послуги по утриманню житлового будинку і прибудинкової території, тобто будинку в якому розташована його квартира.
Факт надання послуг підтверджується витягом з особового рахунку № 1586 (а.с.7-8) та іншими матеріалами справи (а.с.9-24).
Надавши оцінку наданим до суду доказам, суд дійшов висновку, що хоча між сторонами договір на надання послуг по утриманню будинку та прибудинкової території у письмовій формі не укладався, проте відповідач фактично споживав житлово-комунальні послуги у період з жовтня 2006 року по 01.09.2009 року на суму заборгованості, яка складає 892 грн. 91 коп.
Не дивлячись на це відповідач, в порушення вимог п.5 ч.3 ст.20 Закону України від 24.06.2004 року № 1875- 1У «Про житлово-комунальні послуги», не сплачує позивачу понесені ним витрати за надані йому комунальні послуги, які використовуються на утримання житлового будинку, в якому розташована квартира відповідача, а також на утримання прибудинкової території цього ж житлового будинку, а також те, що відповідач відмовився укладати з позивачем договір про надання житлово-комунальних послуг і не уклав його, то суд вважає, що відповідно до ч.3 ст.11 ЦК України, цивільні обов’язки відповідача перед позивачем виникли безпосередньо з акту цивільного законодавства, тобто з п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про жилого-комунальні послуги», яким передбачено, що споживач зобов’язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені … законом. Оскільки позивач розпочав надавати вище названі комунальні послуги по утриманню житлових будинків і прибудинкової території при них ще з вересня 2006 року, тобто з моменту його реєстрації, як юридичної особи і передачі йому на обслуговування житлового будинку, в якому розташована квартира відповідача, то саме з цього моменту у відповідача наступив обов’язок оплачувати позивачу житлово-комунальні послуги.
Станом на 01.09.2009 року, тобто за період з 01.10.2006 року по 01.09.2009 року відповідач зобов’язаний був сплатити позивачу за надані йому комунальні послуги загальну суму 1053.18 грн. Проте відповідачем було сплачено лише в листопаді 2007 року 160.27 грн. Тому стягненню з відповідача підлягає сума в розмірі 892.91 грн. (1053.18 –160.00), що підтверджується особовим рахунком (а.с.7-8).
Твердження відповідача про те, що позивач безпідставно просить стягнути з нього заборгованість, суд вважає необґрунтованим, оскільки відповідно до рішення № 348 від 23.11.2006 року виконавчого комітету Болградської міської ради саме позивачу було передано житловий фонд військових містечок № 1, 2. і 3 міста Болграда, в тому числі і житловий будинок, в якому розташована квартира відповідача (а.с.5), а рішенням № 186 – V від 26.12.2006 року Болградської міської ради були затвердженні відповідні тарифи на житлово-комунальні послуги для населення (а.с.9). За період з січня 2007 року і по вересень 2009 року відповідач, відповідно до ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», жодного разу не оформляв претензій щодо неякісного надання йому послуг. Крім цього по результатах перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області (акт 000818 від 17.10.2008 року) приватного підприємства «Добробут та Комфорт» за період з 01.09.2007 року по 01.09.2008 року - суттєвих порушень в діях позивача не встановлено (а.с.20-24).
Оскільки вимоги позивача підлягають задоволенню, то відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 88, 131, 209, 212-215, 294 ЦПК України, ч. 3 ст. 11, ч.1 ст. 13, ч.1 ст.14 ЦК України, ст. ст. 18, 20, 21 Закону України від 24.06.2004 року № 1875-ІV «Про житлово-комунальні послуги», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_4 підприємства «Добробут та Комфорт» - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 підприємства «Добробут та Комфорт» 892 грн. 91 коп. – суму заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2006 року і по 01.09.2009 року.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь позивача ОСОБА_4 підприємства «Добробут та Комфорт»: судовий збір – 51.00 гривню та 30.00 гривен - витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.
Суддя: С.В.Кодінцева
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ Справа № 2-ц-173/2010 Категорія ЦП: 23
Головуючий у першій інстанції ОСОБА_1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна і резолютивна частини рішення)
14 січня 2010 року Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого – судді Кодінцевої С.В.
за участю секретаря судового засідання – Бочковарь Ю.В.
представника позивача – ОСОБА_2,
відповідача – ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_4 підприємства «Добробут та Комфорт» до ОСОБА_3 про стягнення суми заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території, -
В С Т А Н О В И В:
Оскільки складання рішення у повному обсязі потребує певного часу, суд вважає за можливе оголосити його резолютивну частину.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 88, 131, 209, 212-215, 294 ЦПК України, ч. 3 ст. 11, ч.1 ст. 13, ч.1 ст.14 ЦК України, ст. ст. 18, 20, 21 Закону України від 24.06.2004 року № 1875-ІV «Про житлово-комунальні послуги», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_4 підприємства «Добробут та Комфорт» - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 підприємства «Добробут та Комфорт» 892 грн. 91 коп. – суму заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.10.2006 року і по 01.09.2009 року.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь позивача ОСОБА_4 підприємства «Добробут та Комфорт»: судовий збір – 51.00 гривню та 30.00 гривен - витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.
Суддя: С.В.Кодінцева