Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22-2617 2009 Головуючий у 1 інстанції – Березій Ю.А.
Категорія – 32 Доповідач – Бубличенко В.П.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
17 грудня 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючої судді - Бубличенко В.П.
суддів - Сукач Т.О.
Фомічова С.Є.
при секретарі - Савченко Н.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі Кіровоградської області, державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про відшкодування моральної шкоди, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 8 вересня 2009 року і
в с т а н о в и л а :
У травні 2009 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі Кіровоградської області про відшкодування моральної шкоди.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що протягом тривалого часу працював на підземних роботах в ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат». Висновком МСЕК від 21 березня 2006 року йому встановлено 50% втрати професійної працездатності та визнано інвалідом третьої групи внаслідок професійного захворювання, яке виникло у зв’язку з дією шкідливих виробничих факторів у період перебування в трудових відносинах з відповідачем. Просив стягнути з відповідача на його користь 200000 грн. у відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров’я.
Ухвалою від 31 липня 2009 року суд за клопотанням представника позивача залучив до участі у справі співвідповідачем державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».
Рішенням Маловисківського районного суду від 8 вересня 2009 року у позові відмовлено.
У апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення скасувати і ухвалити нове рішення, яким стягнути на його користь у відшкодування моральної шкоди по 200000 грн. з кожного відповідача.
Заслухавши доповідача, пояснення представника відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі Кіровоградської області ОСОБА_3, який заперечував проти задоволення апеляційної скарги в частині, що стосується Фонду, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду у встановлених статтею 303 ЦПК України межах, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Суд дійшов правильного висновку, що позивачеві заподіяна моральна шкода в зв’язку із втратою ним працездатності внаслідок дії шкідливих виробничих факторів у період перебування в трудових відносинах з відповідачем. Особою, відповідальною за шкоду, відповідно до ст.237-1 КЗпП України є державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».
Вимоги про відшкодування моральної шкоди до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі Кіровоградської області пред’явлені безпідставно, оскільки право позивача на отримання виплати за моральну шкоду виникло в період дії Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», яким було зупинено дію статей Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», якими обов’язок відшкодування моральної шкоди покладався на Фонд.
Проте, не можна погодитися з висновком суду щодо пропуску позивачем строку звернення до суду і відмовою в зв’язку з цим у позові до державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».
Статтею 9 ЦК України передбачено, що положення цього Кодексу застосовуються до трудових відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства. Відповідно до п.3 ч.1 ст.268 ЦК України позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю.
Враховуючи наведене, рішення суду в частині вирішення позовних вимог, пред’явлених до державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», підлягає скасуванню на підставі п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову в цій частині.
При визначенні розміру відшкодування моральної шкоди колегія суддів виходить із засад розумності, виваженості та справедливості, враховує обсяг страждань, які зазнав позивач, стан його здоров’я, тяжкість вимушених змін у його життєвих стосунках (відповідно до п.9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди») і вважає, що з державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» на користь позивача у відшкодування моральної шкоди необхідно стягнути 10000 грн.
Крім того, відповідно до ст.88 ЦПК України підприємство має сплатити судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 309, 313-314, 316 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 8 вересня 2009 року скасувати в частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, пред’явленого до державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».
Ухвалити в цій частині нове рішення, яким позов ОСОБА_2 до державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.
Стягнути з державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» на користь ОСОБА_2 10000 (десять тисяч) грн. у відшкодування моральної шкоди.
Стягнути з державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» 8 грн. 50 коп. судового збору в доход держави та 1 грн.50 коп. витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи.
В частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, пред’явленого до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі Кіровоградської області, оскаржуване рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуюча )
Судді