Справа № 2а-11557/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2009 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Завальнюк І.В.,
при секретарі – Катеренчук І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Державної судової адміністрації в Одеській області (далі – ТУ ДСА в Одеській області) звернулося до суду із зазначеним позовом та просило суд зобов’язати ГУ МВС України в Одеській області забезпечити цілодобову охорону силами спеціального батальйону судової міліції «Грифон» приміщення територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області за адресою: 65005, м. Одеса, вул. Бабеля, 2.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що робота територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області пов’язана із забезпеченням діяльності суддів, що обумовлює постійну наявність в його приміщенні особових справ суддів та перебування самих суддів і працівників апарату судів, коштів, які спрямовуються на утримання судової системи, матеріальних цінностей, які необхідні для забезпечення діяльності судів. Позивач зазначає, що в приміщенні Управління працюють спеціалісти, які забезпечують діяльність суддів і судів, а також в приміщенні управління проводяться засідання кваліфікаційної комісії апеляційного округу, Ради суддів Одеської області, зберігаються відповідні матеріали стосовного організаційної роботи цих органів. В приміщенні Управління працюють приймальні Голови кваліфікаційної комісії та голови Ради суддів Одеської області, які ведуть прийом громадян. Позивач вважає, що відповідач безпідставно відмовляється надавати цілодобову безкоштовну охорону приміщення Територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області, у зв’язку із чим звернувся до суду.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги із викладених вище підстав, просила суд позов задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечував, пояснивши, що Державна судова адміністрація України та її територіальні управління не належать до складової системи судів і не підпадають під перелік об’єктів, що підлягають охороні судовою міліцією. Крім того, відмовляючи в здійсненні охорони приміщення ТУ ДСА в Одеській області, ГУ МВС України в Одеській області керувалося Вказівкою Міністерства внутрішніх справ України від 31.07.2009 року №653, у зв’язку із чим вважав, що підстав для задоволення позову немає.
Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та підлягаючим задоволенню. Судом встановлено, що листом від 09.09.2009 року №78/1043 командир спеціалізованого батальйону судової міліції «Грифон» ГУМВС України в Одеській області повідомив ТУ ДСА в Одеській області, що на виконання вимог вказівки МВС України від 31.07.2009 року №653 та у зв’язку із тим, що питання про продовження охорони приміщення ТУ ДСА в Одеській області співробітниками СБСМ «Грифон» за рахунок особистого часу не вирішено – 11.09.2009 року охорону з приміщення ТУ ДСА в Одеській області буде знято. Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Державна судова адміністрація України утворена Указом Президента України від 29.08.2002 року №780/2002 «Про державну судову адміністрацію України» та відповідно до п. 20 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій України»
Згідно з Положенням про державну судову адміністрацію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження положення про Державну судову адміністрацію України» від 14.01.2009 року №14 (далі – Положення №14) Державна судова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вказаного Положення ДСА здійснює організаційне забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції, крім Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів (далі - суди), роботи з'їзду суддів України, діяльності Ради суддів України, інших рад суддів, конференцій зборів суддів (далі - органи суддівського самоврядування), кваліфікаційних комісій суддів усіх рівнів (далі - кваліфікаційні комісії суддів), Академії суддів.
ДСА України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні управління державної судової адміністрації, основними завданнями яких є організаційне забезпечення діяльності судів, що становлять заходи фінансового матеріально-технічного, кадрового, інформаційного та організаційно-технічного характеру, які спрямовані на створення умов для повного і незалежного здійснення правосуддя судів загальної юрисдикції. Територіальні управління створені відповідно до Положення «Про територіальні управління державної судової адміністрації», затвердженого Наказом ДСА від 16.11.2004 року №205/04
Згідно ст. 128 Закону Україну «Про судоустрій України» територіальні управління ДСА здійснюють свою діяльність на основі положення про державну судову адміністрацію.
Відповідно до вимог ст. 133 Закону України «Про судоустрій України» підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, а також охорону приміщень суду, виконання функцій щодо державного захисту суддів, працівників суду, забезпечення безпеки учасників судового процесу здійснює судова міліція.
Наказом МВС України від 19.11.2003 року №1390 затверджено Положення про спеціальний підрозділ судової міліції «Грифон»(далі –Положення № 1390). Відповідно до п. 2.1 Положення № 1390 під час виконання покладених на «Грифон» завдань працівники спецпідрозділу здійснюють забезпечення згідно з чинним законодавством виконання Правил пропуску осіб до приміщень судів та на їх територію транспортних засобів, затверджених спільним наказом Державної судової адміністрації України та МВС України від 12.09.2005 року № 102/765, підтримання порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, охорони приміщень суду, виконання функцій щодо державного захисту суддів, працівників суду, забезпечення безпеки учасників судового процесу.
У своїй діяльності спеціальний підрозділ судової міліції «Грифон» керується Конституцією України, Законами України «Про міліцію», «Про статус суддів», «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», «Про судоустрій України»тощо (п. 1.3 Положення № 1390).
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України про офіційне тлумачення положень частини 1, 2 ст. 126 Конституції України та частини 2 ст. 13 Закону України «Про статус суддів» від 01.12.2004 року №19-рп/2004 встановлено, що незалежність суддів є невід'ємною складовою їхнього статусу. Вона є конституційним принципом організації та функціонування судів, а також професійної діяльності суддів, які при здійсненні правосуддя підкоряються лише закону. Незалежність суддів забезпечується насамперед особливим порядком їх обрання або призначення на посаду та звільнення з посади; забороною будь-якого впливу на суддів; захистом їх професійних інтересів; особливим порядком притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності; забезпеченням державою особистої безпеки суддів та їхніх сімей; гарантуванням фінансування та належних умов для функціонування судів і діяльності суддів, їх правового і соціального захисту; забороною суддям належати до політичних партій та профспілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності, мати представницький мандат, займатися за сумісництвом певними видами діяльності; притягненням до юридичної відповідальності винних осіб за неповагу до суддів і суду; суддівським самоврядуванням.
Пунктом 3 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100, розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 22.05.2008 року №10-рп/2008 передбачено, що однією з основних гарантій незалежності суддів є їх належне матеріальне, побутове та соціальне забезпечення, а його зменшення є фактичним зниженням рівня незалежності суддів, що суперечить статті 126 Конституції України. Крім того, в Рішенні КСУ зазначено, що працівники апарату судів є тією категорією працівників, які мають пряме відношення до здійснення правосуддя. Тому для забезпечення принципів самостійності судів, незалежності суддів та в цілому незалежного та неупередженого правосуддя вони також повинні мати певний рівень захисту. Такий рівень визначив Закон України "Про судоустрій України" (статті 123, 130), прирівнявши їх у матеріальному, побутовому та соціальному забезпеченні до відповідних категорій державних службовців апаратів законодавчої і виконавчої влади. А тому особливий порядок фінансування судів і діяльності суддів є однією з конституційних гарантій їх незалежності і спрямований на забезпечення належних умов для здійснення незалежного правосуддя.
В Рекомендації № (94) 12 «Незалежність, дієвість та роль суддів», яка ухвалена Комітетом Міністрів Ради Європи на 518 засіданні заступників міністрів 13.10.1994 року передбачено, що для гарантії безпеки суддів мають бути вжиті всі належні заходи, зокрема в приміщенні суду має бути присутня охорона, або правоохоронні органи мають охороняти суддів.
Постановою Пленуму Верховного Суду України №10 від 18.06.1999 року «Про застосування законодавства, що передбачає державний захист суддів, працівників суду і правоохоронних органів та осіб, які беруть участь у судочинстві» зазначено про необхідність невідкладного створення належних умов функціонування судів і діяльності суддів, здійснення практичних заходів щодо посилення державного захисту суддів, працівників суду.
Таким чином, охорона суддів, працівників судів та приміщень судових органів, як то Державної судової адміністрації України та її територіальних органів, Вищої ради юстиції, Ради суддів, Академії суддів та інш., є однією з гарантій незалежності суддів та фундаментальним принципом здійснення судової влади, що в свою чергу закріплено в Рішенні Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008. Тому обмеження можливості охорони суду та суддів є обмеженням самої незалежності суддів, що може вплинути і підірвати основи судочинства в цілому.
Територіальне управління Державної судової адміністрації Одеської області є одним із органів судової влади, в якому працюють працівники апарату судів, робота яких пов’язана із забезпеченням діяльності суддів, що обумовлює постійну наявність в його приміщенні особових справ суддів та перебування самих суддів й працівників судів, коштів, які спрямовуються на утримання судової системи, грошові кошти суддів за рахунок яких здійснюється виплата заробітної плати суддів та працівників апарату суду, а також інших матеріальних цінностей, які необхідні для забезпечення діяльності судів.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що до завдань, які покладені на спеціальний підрозділ судової міліції «Грифон»входить і обов’язок щодо забезпечення дотримання безпеки вказаних осіб, їх майна та інших матеріальних цінностей, які знаходяться в Територіальному управлінні ДСА Одеської області, які підлягають безпосередній охороні з боку відповідача.
Таким чином, з огляду на вищевикладене , суд вважає, що позовні вимоги територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області щодо зобов’язання ГУ МВС України в Одеській області забезпечити цілодобову охорону силами спеціального батальйону судової міліції «Грифон» ГУ МВС України в Одеській області приміщення територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області, що знаходиться за адресою: 65005, м. Одеса, вул. Бабеля, 2, обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області задовольнити.
Зобов’язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області забезпечити цілодобову охорону силами спеціального батальйону судової міліції «Грифон» ГУМВС України в Одеській області приміщення територіального управління Державної судової адміністрації в Одеській області, що знаходиться за адресою: 65005, м. Одеса, вул. Бабеля, 2.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано «15» грудня 2009 року.
Суддя ______________________ І.В. Завальнюк