ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2009 р. Справа № 5/146-21/76
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
Судді Скапровської І. М.
при секретарі судового засідання Чверенчук Р. Р.
За участю:
ПП ОСОБА_1 - свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи підприємця, серія НОМЕР_1
Представник ПП ОСОБА_1 - ОСОБА_2,
Представник відповідача - Ільків Л.М., (юрисконсульт)
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ПП ОСОБА_1, АДРЕСА_1,76000
до відповідача: ВАТ "Івано - Франківськгаз" в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76000
про стягнення переплати в сумі 34497 грн. 09 коп. за договором постачання природного газу від 01.01.2004р.
встановив, що ПП ОСОБА_1, звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства ВАТ "Івано-Франківськгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на користь приватного підприємця ОСОБА_1 - 34497 грн. 09 коп. зайво сплачених коштів за договором поставки природного газу від 01.01.04р.
Позовні вимоги представник позивача підтримав, при цьому зазначив, що відповідно до умов Договору на постачання природного газу № 1013 від 01.01.04р. укладеного між ПП ОСОБА_1 та ВАТ "Івано - Франківськгаз" в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства, постачальник передає покупцеві газ для побутових потреб мешканців гуртожитків та відомчих будинків, покупець приймає газ та оплачує.
П.4.2 передбачено, що ціна на газ, що вказана в договорі може змінюватися згідно урядових документів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 605 від 29.04.09р. із змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України № 1697 від 08.12.06 р. встановлено, що граничні рівні цін на природній газ для Підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей та котелень суб"єктів господарювання, зокрема блочних (модульних) котелень ( в обсязі, що використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла та гарячої води) з урахуванням податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природній газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання витрат із зберігання за умовами компенсації Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України " з державного бюджету різниці в цінах на природній газ, на рівні 686 гривень за 1 тис. куб. метрів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1401 від 19.12.07 р., дію зазначеного тарифу продовжено на весь 2008 р.
Позивач, враховуючи приписи ст. 526 ЦК України, якою передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов Договору та вимог ЦК України, виконував всі умови Договору та оплачував відпущений газ відповідно до тарифу встановленого Постановами вищезазначеного уряду України.
Відповідач в свою чергу порушив вимоги Договору та вимоги Законодавства проводив нарахування за споживання природного газу за тарифами, які встановлені урядовими документами для підприємств виробничої сфери, забуваючи про те, що відповідно до умов Договору поставка газу здійснюється за тарифами передбаченими для споживання газу населенню.
Бухгалтерські та фінансові документи підтверджують, що мною повністю проведено розрахунок за отриманий газ відповідно до Договору, однак відповідач отримав незаконну переплату за спожитий газ в сумі 32727 грн.
Крім того мною було сплачено 1770,07 грн. за транспортування газу, що вже є незаконним оскільки тарифи встановлені урядом України вже включають оплату за транспортування газу і П. 4.1 Договору також передбачено, що у ціну газу включено тариф на транспортування.
Відповідач, щодо вимог позивача про стягнення переплати за Договором постачання природного газу - заперечив, подав суду відзив в якому зазначив, що при забезпеченні споживачів природним газом Івано-Франківське УЕГГ керується Постановою КМ України № 1729 від 17.12.01 р. "Про забезпечення споживачів природним газом", Наказом " Держкомнафтогазу" № 355 від 01.11.94 р. зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.11.94 р. За № 281/491 Про затвердження "Правил подачі та використання природного газу в народному господарстві України та іншими нормативними актами.
Підпунктом 2. П.2 Постановава "Про забезпечення споживачів природнім газом, потреба в природному газі для установ і організацій, які фінансуються з державного і місцевого бюджетів, суб'єктів господарювання, які виробляють теплову енергію, у тому числі блочних ( модульних котелень) установлених на дахах - задовольняються з ресурсів імпортованого природного газу Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".
Реалізація природного газу для задоволення потреб установ організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, суб'єктів господарювання, які виробляють теплову енергію, у тому числі блочних (модульних) котелень, установлених на дахові здійснюється дочірньою компанією "Газ України" та дочірнім підприємством "Газ тепло" НАК "Нафтогаз України", суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на постачання природного газу за регульованим тарифом, за цінами, що не перевищують граничних рівнів цін на природний газ, установлених KM України.
Відповідно до пункту 1 постанови KM України від 29.04.2006р. №605 "Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (із змінами, внесеними постановою від 8 грудня 2006року №1697), з і січня 2007 року граничні рівні цін на природний газ для всіх категорій споживачів, крім населення, встановлюються KM України. У зв'язку із збільшенням з 1 січня 2008року ціни на газ, який поставляється в Україну Кабінет Міністрів України своєю постановою від 19.12.2007 №1401 " Про внесення змін до деяких постанов KM України " з 01.01.2008р. встановив граничні рівні цін на природний газ, зокрема для підприємств комунальної теплоенергетики , теплових електростанцій, електроцентралей та котелень суб'єктів господарювання, зокрема блочних (модульних ) котелень ( в обсязі . що використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води) з урахуванням податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільове: надбавки, тарифів на його транспортування , розподіл і постачання та витрат із зберігання за умови компенсації НАК "Нафтогаз України" з державного бюджету різниці в цінах на природний газ, на рівні 686 гривень за 1 тис, куб, метрів.
Відповідно для того щоб отримувати газ за ціною 686грн. за 1 тис. куб. метрів, власникам котелень потрібно укладати договора на постачання природного газу безпосередньо з НАК "Нафтогаз України", а не з ВАТ по газопостачанню та газифікації, які в установленому законом порядку отримали ліцензію Н2 надання таких послуг та необхідно отримати ліцензію на надання послуг з постачання теплової енергії.
Також слід зазначити, що позивачу було надіслано лист, який він отримав 11.02.2008р., в якому зазначено, що отримання газу за ціною 686грн. за І тис. куб. метрів, можливо тільки у випадку укладення безпосередньо з ДК "Газ України".
Питання, щодо укладення угоди на постачання та транспортування природного газу з урахування вимог урядових документів слід вирішити до 15.02.2008р.
Позивач не звертався щодо укладення договору.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що в задоволені позову слід відмовити.
При цьому суд врахував наступне.
01.01.04р. між ПП ОСОБА_1 та ВАТ "Івано - Франківськгаз" в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства укладено Договір на постачання природного газу .
П.4.2 передбачено, що ціна на газ, що вказана в договорі може змінюватися згідно урядових документів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1401 внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 605 якою встановлено, граничні ціни на природній газ, зокрема для підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей та котелень суб'єктів господарювання, зокрема блочних (модульних ) котелень ( в обсязі, що використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води) з урахуванням податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільове: надбавки, тарифів на його транспортування , розподіл і постачання та витрат із зберігання за умови компенсації НАК "Нафтогаз України" з державного бюджету різниці в цінах на природний газ, на рівні 686 гривень за 1 тис, куб, метрів.
Про факт наявності такої постанови позивач був повідомлений листом.
Тим же листом ПП ОСОБА_1 було повідомлено, що отримувати газ по ціні 686грн. він може лише у випадку коли укладе безпосередньо угоду з ДК "Газ України".
Отримувати газ від ВАТ, враховуючи урядові документи він може тільки за ціною 1293,грн,95 коп за 1 тис. куб.м.
Приписами ЦК України, зокрема ст. 642, встановлено, що якщо особа вчинила дію відповідно до пропозицій, зокрема сплатила відповідну суму грошей ця дія є прийняттям пропозиції.
Особа яка прийняла пропозицію може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу яка зробила пропозицію укласти договір.
Позивач не подав суду документів, які підтвердять, що він скористався правом акцептанта.
В силу ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 11 ЦК України, договір є однією з підстав виникнення зобов'язань.
Умовами договору № 1013 від 01.01.04р. встановлено обов"язок прийняти газ та оплатити його у строки передбачені п. 5.1 Договору.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, забов"язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Щодо вимоги позивача повернути коши, які сплачено ним за транспортування газу, слід зазначити, що П.4.1 Договору передбачає, що в ціну газу включено тариф на транспортування газу по газових мережах ДК " Укртрансгаз" однак не передбачено, що у тариф включено подальше транспортування до споживача.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 11, 526, 629, 642 ЦК України, ст. ст., 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
в позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення.
Суддя Скапровська І. М.
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
____________________Чверенчук Р.Р.