Справа № 2а-802-09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2009 року Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі головуючого судді Ходоровського Б.В. при секретарі Чувпенюк С.В. розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України м. Нетішин Хмельницької області про визнання нечинною відмову управління Пенсійного фонду України м. Нетішин Хмельницької області в зарахуванні періоду роботи з 22 серпня 1992 року по 12 жовтня 1992 до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах згідно Списку № 1 та зобов’язання зарахувати означений період роботи до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах згідно Списку № 1, третя особа ВП Хмельницька АЕС,
ВСТАНОВИВ:
В позовній заяві ОСОБА_1 зазначив та в судовому засіданні пояснив, що з 01 серпня 1990 року по 28 жовтня 1996 року працював на посаді виконуючого обов’язки заступника начальника, заступником начальника, виконуючим обов’язки начальника та начальником реакторного цеху з експлуатації ВП „Хмельницька АЕС”. Означена посада за характером роботи відноситься до посад з особливо шкідливими умовами праці за Списком № 1.
Атестація робочого місця заступника начальника реакторного цеху з експлуатації проведена 13 жовтня 1997 року, яка підтвердила право виходу на пенсію по Списку № 1.
Маючи достатній вік та стаж роботи за Списком № 1 звернувся в управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області з питанням призначення пільгової пенсія за Списком № 1, проте листом від 07 вересня 2007 року в такому відмовлено, не зараховано період роботи з 22 серпня 1992 року по 12 жовтня 1992 року з посиланням на відсутність результатів проведення атестації робочого місця за означений період. Така відмова мала місце і в поточному році після постановлення 15 червня 2009 року судового рішення в порядку цивільного судочинства про визнання періоду роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 і зробити перерахунок пенсії з моменту первинного звернення за призначенням пенсії за Списком № 1.
Оскільки з 22 серпня 1992 року по 12 жовтня 1992 року працював в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1, був встановлений 36 годинний робочий тиждень, користувався додатковою відпусткою в кількості 18 календарних днів, талонами лікувально-профілактичного харчування, умови праці в означений період були такі самі за Списком № 1 як і на інших його посадах в реакторному цеху, починаючи з 15 листопада 1987 року по 21серпня 1992 року, коли результати атестація робочого місця згідно чинного законодавства не вимагалася, такі ж умови праці за Списком № 1 мали місце і з 13 жовтня 1992 року на період, на який поширився наказ № 665к від 13 жовтня 1997 року, оспорюваний період роботи за Списком № 1 відображений в довідці ВП Хмельницька АЕС про уточнюючий характер роботи, несвоєчасне проведення атестації робочого місця відбулося не з його провини, незарахування відповідачем означеного періоду роботи порушує його право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, просить визнати не чинною відмову в зарахуванні періоду роботи з 22 серпня 1992 року по 12 жовтня 1992 до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах згідно Списку № 1 та зобов’язати зарахувати означений період роботи до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах згідно Списку № 1.
Представник відповідача позов не визнала і пояснила, що починаючи з 22 серпня 1992 року є обов'язковою атестація робочих місць і пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 призначаються тільки за результатами атестації робочих місць. Така щодо робочого місця позивача після 22 серпня 1992 року вперше проведена 13 жовтня 1997 року, а тому відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України „Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах” № 383 від 18 листопада 2005 року до пільгового стажу зараховано п’ятирічний період, що передує даті видання наказу про її результати, а саме період з 13 жовтня 1992 року.
Представник третьої особи позов підтримав і пояснив, що атестація робочого місця позивача за оспорюваний період дійсно не була проведена по причині значного обсягу робіт по атестації інших робочих місць, позивач працював в оспорюваний період в умовах роботи за Списком № 1.
Дослідивши докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 105 означеного Закону адміністративний позов може містити вимоги, зокрема, про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Згідно ст. 13 п. "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 призначаються за результатами атестації робочих місць. Починаючи з 22 серпня 1992 року є обов'язковою атестація робочих місць.
Відповідно до ст. 83 означеного Закону пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відповідно до змісту наказу Міністерства праці та соціальної політики України „Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах” № 383 від 18 листопада 2005 року, якщо атестацію робочих місць проведено до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до пільгового стажу зараховується п’ятирічний період роботи, що передує даті видання наказу про атестацію, а також період впродовж 5 років після вперше проведеної атестації. Якщо атестація вперше проведена після 21 серпня 1997 року, в разі підтвердження зазначеного права до пільгового стажу зараховується п’ятирічний період, що передує даті видання наказу про її результати.
Якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилась чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період робіт із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно.
Відповідно до вимог ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п. 20 означеного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Так, поясненнями позивача в судовому засіданні встановлено, що не заперечується представником третьої особи, що позивач дійсно працював оспорюваний період за Списком № 1.
Названі обставини об'єктивно підтверджуються наступними доказами:
- ксерокопією трудової книжки на ОСОБА_1, згідно якої з 01 серпня 1990 року по 28 жовтня 1996 року працював на посаді виконуючого обов’язки заступника начальника, заступником начальника, виконуючим обов’язки начальника та начальником реакторного цеху з експлуатації ВП „Хмельницька АЕС”;
- наказом ВП Хмельницька АЕС від 08 жовтня 1991 року № 621а, згідно якого на робочому місці заступника начальника реакторного цеху ВП Хмельницька АЕС ОСОБА_1 встановлено особливо шкідливі умови праці за Списком №1;
- наказом ВП Хмельницька АЕС від 13 жовтня 1997 року № 665 к, згідно якого на робочому місці заступника начальника реакторного цеху (по експлуатації) ВП Хмельницької АЕС підтверджені особливо шкідливі умови праці за Списком № 1.
- довідкою по уточнюючий особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії від 07 квітня 2009 року № 51/306 згідно якої серед іншого значиться, що з 01 серпня 1990 року по 22 листопада 1992 року ОСОБА_1 працював на ВП „Хмельницька АЕС” на посаді заступника начальника реакторного цеху з експлуатації за Списком № 1;
Таким чином судом встановлено, що позивач дійсно оспорюваний період працював за Списком № 1, проте атестація його робочого місця була проведена не своєчасно з вини ВП Хмельницька АЕС, а тому управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області при зверненні ОСОБА_1 про зарахування періоду роботи з 22 серпня 1992 року по 12 жовтня 1992 року до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах згідно Списку № 1 повинно було керуватися вимогами ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пунктами 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 і для підтвердження спеціального трудового стажу приймати уточнюючу довідку ВП Хмельницька АЕС і оскільки означені нормативні акти відповідачем порушено позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 161, 162 КАС України, ст. 62, 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пунктами 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати нечинною відмову управління Пенсійного фонду України м. Нетішин Хмельницької області від 07 вересня 2007 року № 4230/04 в зарахуванні періоду роботи ОСОБА_1 з 22 серпня 1992 року по 12 жовтня 1992 року до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах згідно Списку № 1 та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 22 серпня 1992 року по 12 жовтня 1992 року до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах згідно Списку № 1, призначивши пенсію з дня звернення за пенсією.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Львівського апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд.
Суддя Ходоровський Б.В.