№ 2 – а – 4875/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
9 грудня 2009 року Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі головуючого судді В.О. Шульги, при секретарі Т.А. Мірошниченко, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління праці та соціального захисту населення Роменської РДА, надалі УПСЗН, і просить: зобов’язати відповідача прийняти рішення про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віку до 6 років, встановленого законом, починаючи з 9 липня по 31 грудня 2007 року; стягнути з УПСЗН судові витрати у розмірі 3,4 грн. В обґрунтування позову вказала, що 30 січня 2007 року у неї народився син – ОСОБА_2. Для отримання допомоги вона звернулася до УПСЗН та надала необхідні документи. Відповідач призначив їй допомогу по догляду за дитиною, та виплачував її, але в меншому розмірі ніж визначений ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
В судове засідання позивач не прибула, надала заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача – УПСЗН в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні. Суду пояснила, що позивач звернулася до УПСЗН за допомогою і їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трьох років в розмірі визначеному чинним на той час законодавством.
Судом встановлено, що 30 січня 2007 року позивач народила сина – ОСОБА_2, в зв'язку з чим звернулася до УПСЗН для отримання допомоги і така допомога їй була призначена в розмірі, що коливався від 90,56 грн. до 129,03 грн. та виплачувалася. Дані обставини підтверджені свідоцтвом про народження, довідкою про доходи, визнані відповідачем і у суду немає сумнівів щодо їх достовірності .
За таких обставин суд вважає, що між сторонами виникли спірні правовідносини щодо визначення розміру грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
При вирішенні спору суд виходить з положень ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім й ям з дітьми”, Конституції України, Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року.
Відповідно ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Частинами 2, 4, 7 статі 9 КАС України визначено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Відповідно ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім й ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Дія частини 1 статті 15 Закону була призупинена, потім була змінена її редакція, проте суд, при вирішенні спору, застосовує саме таку редакцію.
Відповідно частини 2 ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім й ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім й ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України”.
В пункті 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України 9 липня 2007 року вказано: “Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік": - абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В зв’язку з вказаним, суд вважає, що вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача нарахувати та провести відповідні виплати за заявлений позивачем період обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акту з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі коли закон, який був чинний до введення в дію Конституції чи прийнятий після цього, суперечить їй.
Крім цього, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає необхідним, на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним рішення УПСЗН про призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі нижчому ніж передбаченого ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в період з 9 липня по 31 грудня 2007 року.
Враховуючи висновок суду що спір виник з вини відповідача, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в фактично понесених і підтверджених розмірах.
На підставі викладеного, керуючись ст. 8, ч.3 ст. 22, ст. 64 Конституції України, ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім й ям з дітьми”, ст.ст. 10, 11, 12, 71, 94, 158, 159, 160, 161,162, 163, 167, 186 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволити.
Визнати протиправним рішення Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації Сумської області про призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі нижчому ніж передбаченого ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в період з 9 липня по 31 грудня 2007 року.
Зобов й язати Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації Сумської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року, відповідно до вимог статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім й ям з дітьми” в редакції станом на 9 липня 2007 року, в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, та провести відповідні виплати.
Стягнути з бюджету Роменської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі три гривні сорок копійок (3,4 грн.).
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя... підпис.
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_3