№ 2 - а – 2299/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2009 року м. Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі головуючого судді В.О. Шульги, при секретарі М.Ю. Устенко, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Роменської міської ради про визнання незаконним рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Роменської міської ради і просить визнати нечинними пункти 1,2,3,4,5 рішення десятої сесії п’ятого скликання Роменської міської ради від 20 липня 2007 року про внесення змін до рішення третьої сесії міської ради п’ятого скликання від 15 серпня 2006 року «Про затвердження Положення про оренду землі та підвищувальних коефіцієнтів для визначення розмірів орендної плати» і підпункти 2.1.,2.2. пункту 2 Додатку до рішення десятої сесії п’ятого скликання Роменської міської ради від 20 липня 2007 року про внесення змін до рішення третьої сесії міської ради п’ятого скликання від 15 серпня 2006 року «Про затвердження Положення про оренду землі та підвищувальних коефіцієнтів для визначення розмірів орендної плати». В обґрунтування позову вказала, що рішенням десятої сесії Роменської міськради від 20 липня 2007 року внесено зміни до рішення третьої сесії міської ради п'ятого скликання від 15 серпня 2006 року в частині розмірів орендної плати. Вказане рішення прийняте з порушенням компетенції, вимог земельного законодавства і її прав, як суб'єкта підприємницької діяльності, оскільки Роменська міська рада в односторонньому порядку поклала на орендарів обов'язок внести зміни до договору оренди землі в частині встановлення розміру орендної плати. Проте чинним законодавством не передбачено право органу місцевого самоврядування регулювати земельні відносини шляхом прийняття в імперативному порядку рішення про встановлення розміру орендної плати за землю та внесення змін до чинних договорів оренди землі, так як розмір орендної плати визначається за угодою сторін в договорі оренди.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задоволити. Суду пояснив, що відповідач прийняв рішення з порушенням вимог чинного законодавства, а тому таке рішення є незаконним.
Представник відповідача позов не визнала і просила відмовити в його задоволенні.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
22 лютого 2006 року між Роменською міською радою (орендодавець) і ПП Лаврик ОСОБА_2 (орендар) було укладено договір оренди землі, згідно умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0437 га, яка знаходиться в м. Ромни по вул. Урицького 83-85, для комерційного використання. В п. 9 даного договору оренди землі вказано, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: у грошовій формі у розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки землі… В п.13 даного договору оренди землі вказано, що розмір орендної плати переглядається один раз у два роки у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; збільшення коефіцієнту індексації; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.
Додатковою угодою від 24 січня 2008 року сторони п. 9 виклали в такій редакції Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: у грошовій формі у розмірі 10 відсотків нормативної грошової оцінки землі…
18 серпня 2006 року між Роменською міською радою (орендодавець) і ПП Лаврик ОСОБА_2 (орендар) було укладено договір оренди землі, згідно умов якого орендодавець надає а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0149 га, яка знаходиться в м. Ромни по вул. Урицького 83-85, для комерційного використання. В п. 9 даного договору оренди землі вказано, що орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: у грошовій формі у розмірі 5 відсотків нормативної грошової оцінки землі… В п.13 даного договору оренди землі вказано, що розмір орендної плати переглядається один раз у два роки у разі: зміни умов господарювання передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; збільшення коефіцієнту індексації; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в разі підвищення коефіцієнта індексації; в інших випадках передбачених законом.
Додатковою угодою від 24 січня 2008 року сторони п. 9 виклали в такій редакції Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: у грошовій формі у розмірі 10 відсотків нормативної грошової оцінки землі…
20 липня 2007 року десята сесія п'ятого скликання Роменської міської ради прийняла рішення «Про внесення змін до рішення третьої сесії міської ради п’ятого скликання від 15 серпня 2006 року «Про затвердження Положення про оренду землі та підвищувальних коефіцієнтів для визначення розмірів орендної плати». В рішенні вказано, що відповідно до Законів України «Про оренду землі», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про плату за землю», Земельного кодексу України, з метою впровадження на практиці економічних методів регулювання земельних відносин, створення умов для ефективного використання земель на договірній основі, що перебувають у комунальній власності, а також з метою залучення додаткових коштів для виконання завдань, передбачених Програмою економічного і соціального розвитку та бюджету міста на 2007 рік, міська рада вирішила: 1. Внести зміни до …встановивши підвищувальні коефіцієнти до ставки податку за землю по місту в залежності від грошової оцінки і їх цільового призначення згідно додатку. 2. Виконкому спільно з управлінням земресурсів переглянути розмір орендної плати за користування земельними ділянками шляхом укладання додаткових угод до діючих договорів…
В п.2.1.,2.2. додатку до рішення … підвищувальні коефіцієнти для визначення розмірів орендної плати відповідно до цільового призначення земельних ділянок відсоток від грошової оцінки землі визначений в розмірі 10%.
В звіті про базове відстеження результативності дії регуляторного акта ціллю прийняття рішенням міської ради «Про внесення змін до рішення третьої сесії міської ради п’ятого скликання від 15 серпня 2006 року «Про затвердження Положення про оренду землі та підвищувальних коефіцієнтів для визначення розмірів орендної плати» вказане: впровадження нових підвищувальних коефіцієнтів для земельних ділянок в залежності від цільового використання; збільшення сум надходжень до міського бюджету від оренди землі, відповідно до вимог законодавства.
В ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата – визначена як фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно ст.21 Закону України „Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю"). Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.
Згідно ст.19 Закону України „Про плату за землю" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення якої спір вирішує суд.
Як вбачається з контексту наведених норм, орендна плата за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди і може переглядатися відповідно умов договору або у випадках передбачених законодавством. Законом України «Про оренду землі» не визначено умов за яких передбачено обов'язкову зміну розміру орендної плати за землі державної чи комунальної власності, за винятком земель сільськогосподарського призначення.
З контексту укладених сторонами договорів оренди землі вбачається, що орендна плата може змінюватися не частіше одного разу на два роки у випадках передбачених законом або з підстав визначених в договорі.
Підставою для прийняття Роменською міськрадою рішення про зміну підвищувальних коефіцієнтів, в самому рішенні вказані: впровадження на практиці економічних методів регулювання земельних відносин, створення умов для ефективного використання земель на договірній основі, що перебувають у комунальній власності, а також з метою залучення додаткових коштів для виконання завдань, передбачених Програмою економічного і соціального розвитку та бюджету міста на 2007 рік. Тобто посилання на умови для зміни розміру орендної плати визначені договором чи законом відсутні.
Однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування (частина друга статті 22 Конституції України) чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (частина третя статті 22 Конституції України).
Отже, рішення десятої сесії Роменської міської ради Сумської області п'ятого скликання від 20 липня 2007 року „Про внесення змін до рішення третьої сесії міської ради п'ятого скликання від 15.08.2006 „Про затвердження Положення про оренду землі та підвищувальних коефіцієнтів для визначення розмірів орендної плати" в частині встановлення для фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 нового (підвищеного) коефіцієнту ставки податку на землю, в односторонньому порядку, є незаконним.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про оренду землі» ст.ст. 10, 11, 12, 71, 158, 159, 160, 161,162, 163, 167, 186 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Роменської міської ради про визнання незаконним рішення задоволити.
Визнати нечинними пункти 1,2,3,4,5 рішення десятої сесії п’ятого скликання Роменської міської ради від 20 липня 2007 року про внесення змін до рішення третьої сесії міської ради п’ятого скликання від 15 серпня 2006 року «Про затвердження Положення про оренду землі та підвищувальних коефіцієнтів для визначення розмірів орендної плати» в частині встановлення для фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 нового (підвищеного) коефіцієнту ставки податку на землю.
Визнати нечинними підпункти 2.1.,2.2. пункту 2 Додатку до рішення десятої сесії п’ятого скликання Роменської міської ради від 20 липня 2007 року про внесення змін до рішення третьої сесії міської ради п’ятого скликання від 15 серпня 2006 року «Про затвердження Положення про оренду землі та підвищувальних коефіцієнтів для визначення розмірів орендної плати» в частині встановлення для фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 нового (підвищеного) коефіцієнту ставки податку на землю.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
СУДДЯ... підпис.
КОПІЯ ВІРНА :
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_3