Судове рішення #7440615

Справа № 2-858         2009р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

                   30 вересня  2009р. Здолбунівський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого - судді   Бондаренко Н.В.

при секретарі              Сімонович С.О.

з участю позивача       ОСОБА_1

його представника       ОСОБА_2

представника відповідачки ОСОБА_3

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Здолбунів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Здолбунівської державної нотаріальної контори, ОСОБА_4 про визнання дій незаконними та права на обов’язкову частку у спадщині

В С Т А Н О В И В :

В поданій до суду заяві позивач зазначає, що він є спадкоємцем за законом після смерті матері ОСОБА_5, якій належала на праві власності Ѕ частина будинку №7, що по вул. Тиха в м.Здолбунові. Він в межах 6-ти місячного строку прийняв спадщину за законом, оскільки звернувся до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Згодом виявилося, що спадкодавець залишила заповіт. Він є пенсіонером, вважається непрацездатною особою, а тому відповідно до вимог ч.1 ст.1241 ЦК України має право на обов’язкову частку. Державний нотаріус в листі повідомив, що вихід на пенсію на пільгових підставах не дає права на обов’язкову частку у спадщині і відмовив в оформленні спадщини. Вважає таку відмову незаконною і просить суд визнати за ним право на обов’язкову частку у спадковому майні, що належало його матері ОСОБА_5, яка померла 22.05.08р.

Ухвалою суду від 29.07.09р. в якості співвідповідача по справі притягнуто спадкоємця за заповітом ОСОБА_4.

Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали в повному об’ємі і просять його задовольнити.

Здолбунівська державна нотаріальна контора позов не визнала, вважає його безпідставним. В поданій письмовій заяві просить справу розглянути у відсутності її представника, підтримавши свої письмові заперечення, що знаходяться в матеріалах справи.

Передставник відповідачки ОСОБА_4 позов не визнав і суду пояснив, що позивач не має права на обов’язкову частку у спадщині, оскільки від не є не працездатною особою, визначення якої дано у Законах України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про прожитковий мінімум». Просить в позові відмовити.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи із таких підстав.

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_5, яка померла 22.05.08р. (а.с.31) відкрилась спадщина на належне їй майно, в т.ч. і Ѕ частину житлового будинку№7, що по вул. Тиха в м.Здолбунові. За життя вона розпорядилася щодо всього належного їй майна на праві власності на випадок смерті, склавши 21.05.2003р. заповіт на ОСОБА_4С.(а.с.26)

Позивач є сином  спадкодавця ОСОБА_5П.(а.с.8), як спадкоємець за законом 1 черги 29.08.2008р. звернувся до Здолбунівської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини(а.с.24). Відповідачка ОСОБА_4 із заявою про прийняття спадщини за заповітом звернулася 27.09.2008р.(а.с.25)

Відповідно до  ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Крім цього, право на обов'язкову частку у спадщині мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом(ч.1 ст.1241 ЦК)

 Відповідно до положень ст.1, ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними громадянами є особи, які досягли встановленого цим законом пенсійного віку(чоловіки -60 років, жінки-55 ороків) або визнані інвалідами, в т.ч. діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Судом встановлено, що ОСОБА_1,1954р.н. призначена пільгова пенсія за вислугу років з 05.09.2001р.(а.с.14).

Листом від 07.10.2008р.№425/2-09(а.с.13) Здолбунівська державна нотаріальна контора відмовила ОСОБА_1 в оформленні права на обов’язкову частку у спадковому майні, оскільки вихід на пенсію на пільгових умовах не дає права на неї.

На підставі наведеного, суд вважає, що Здолбунівська державна нотаріальна контора законно відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом(на обов’язкову частку), оскільки на час відкриття спадщини після смерті  ОСОБА_5, позивачу не виповнилось 60 років, він не є інвалідом або особою, яка має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника і права на обов'язкову частку у спадщині за законом не має. Його доводи про те, що він отримує пенсію за вислугу років внаслідок втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію на пільгових умовах не заслуговують на увагу, оскільки це не підтверджує його непрацездатність.

Керуючись ст.ст.15,30,62,202,203 ЦПК України, ст.1217,1220,1222,1223,1234,1240, 1268-1270 ЦК України, ст.1, ст.26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

В И Р І Ш И В :

ОСОБА_1 в позові до Здолбунівської державної нотаріальної контори, ОСОБА_4 про визнання дій незаконними та права на обов’язкову частку у спадщині відмовити за безпідставністю позовних вимог.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Рівненської області протягом 20днів після подання заяви про апеляційне оскарження  через Здолбунівський районний суд. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня його проголошення

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація