Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #74429954

        АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 11-сс/774/1155/18 Справа № 214/5088/18 Слідчий суддя - Євтушенко О.І. Суддя-доповідач - ОСОБА_1


Категорія: ст. КПК України


У Х В А Л А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И


14 вересня 2018 року Апеляційний суд Дніпропетровської області в складі колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ:


судді -доповідача Іванченко О.Ю.

суддів Мудрецького Р.В., Калініч Н.І.,

за участю секретаря

судового засідання ОСОБА_2

прокурора         Стадніченко С.О.

підозрюваного         ОСОБА_3


розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_4 в інтересах підозрюваного ОСОБА_3, на ухвалу слідчого судді Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 23 серпня 2018 року про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою по кримінальному провадженню № 12018040750001123 відносно


       ОСОБА_3, 31 серпня 1987 року, народження, місце народження: м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, зареєстрованого та проживаючого: ІНФОРМАЦІЯ_1, раніше неодноразово судимого

                                   

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України,




ВСТАНОВИВ:

В апеляційній скарзі захисник просить скасувати ухвалу слідчого судді та постановити нову ухвалу, якою застосувати до нього запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Обґрунтовуючи заявлені в апеляційній скарзі вимоги посилається на те, що прокурор не надав суду переконливих доказів недостатності застосування більш м’яких запобіжних заходів.

Суд першої інстанції не врахував в повній мірі те, що ОСОБА_3 має постійне місце проживання, де мешкає разом з матірю, яка не може пересуватись самостійно, також вкахує на необгрунтованість підозри.

Ухвалою слідчого судді Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Діпропетровської області від 23 серпня 2018 року задоволено клопотання слідчого СВ Саксаганського ВП ГУ НП в Дніпропетровській області та застосовано до підозрюваного ОСОБА_3 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 19 жовтня 2018 року.

Слідчий суддя мотивував своє рішення тим, що 3Яровий В.М. підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч.2 ст.186 КК України, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі до 6 років. Крім того, судом встановлено, що підозрюваний ОСОБА_3 не працює та не має постійного джерела доходу, міцних соціальних зв’язків, раніше неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення корисливих злочинів, враховуючи, що дане кримінальне правопорушення він вчинив, будучи звільненим від відбуванням покарання з випробуванням за вироком Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09.10.2017 року про притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.185 КК України. Вказані обставини свідчать про системність вчинення останнім злочинів проти влансості, у зв’язку з чим, враховуючи характер підозри та інкримінованих подій за участю неповнолітніх, є підстави вважати, що підозрюваний може продовжити свою злочинну діяльність, а також може переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали за скаргою, обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що вимоги апеляційної скарги захисника не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Стаття 5 Конвенції про захист прав людини та основних свобод гарантує кожному право на свободу та особисту недоторканість.

В силу ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою є винятковим, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден з більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.

Згідно з вимогами ст. 177 КПК України підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Судове рішення стосовно запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою повинно відповідати вимогам ст. 370 КПК України, тобто повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим, та містити як чітке визначення законодавчих підстав для його обрання, так і дослідження та обґрунтування достовірності обраних підстав у контексті конкретних фактичних обставин вчинення кримінального правопорушення, врахування особи винного та інших обставин, в тому числі ризиків, наведених у ч. 1 ст. 177 КПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставин, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Під час апеляційного перегляду ухвали слідчого судді встановлено, що зазначені вимоги закону слідчим суддею дотримані, а доводи апеляційної скарги захисника не знайшли свого підтвердження.

Слідчий суддя, перевіряючи законність та обґрунтованість клопотання слідчого про застосування щодо ОСОБА_3 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у відповідності до вимог ст. ст. 193, 194 КПК України, вислухав доводи учасників судового провадження, належним чином дослідив фактичні обставини, вказані у клопотанні слідчого.

Як вбачається з наданих матеріалів, слідчий суддя дійшов вмотивованого висновку про необхідність обрання щодо підозрюваного виняткового виду запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки при розгляді клопотання слідчого слідчий суддя з'ясував, що ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі до 6 років. Крім того, судом встановлено, що підозрюваний ОСОБА_3 не працює та не має постійного джерела доходу, міцних соціальних зв’язків, раніше неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення корисливих злочинів, враховуючи, що дане кримінальне правопорушення він вчинив, будучи звільненим від відбуванням покарання з випробуванням за вироком Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09.10.2017 року про притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України. Вказані обставини свідчать про системність вчинення останнім злочинів проти влансості, у зв’язку з чим, враховуючи характер підозри та інкримінованих подій за участю неповнолітніх, є підстави вважати, що підозрюваний може продовжити свою злочинну діяльність, а також може переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

За даних обставин слідчий судді прийшов до обгрунтованого висновку, що під час досудового розслідування встановлена наявність ризиків, передбачених п.п.1, 2, 4, 5 ч.1 ст.177 КПК України, а саме ОСОБА_3 може переховуватися від органів досудового розслідування, оскільки офіційно не працевлаштований, тривалий час ніде не працює, не одружений, не має на утриманні неповнолітніх дітей, що свідчить про відсутність міцних соціальних зв’язків, які б могли стримувати його залишити межі міста. Крім того, знаходячись на свободі, підозрюваний може продовжити свою злочинну діяльність, оскільки раніше неодноразово притягався до кримінальної відповідальності за скоєння умисних корисливих злочинів проти власності. Поміж іншим, підозрюваний може незаконно впливати на свідків та потерпілого, які викривають його у відкритому викраденні чужого майна.

Колегія суддів вважає, що на даний час є усі підстави, виходячи з наданих слідчим матеріалів, прийти до того висновку, що ОСОБА_3 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України.

Обраний запобіжний захід відносно підозрюваного узгоджується також з правовою позицією, викладеною у рішенні Європейського суду у справі за скаргою «Москаленко проти України», де зазначено, що обґрунтована підозра щодо вчинення заявником тяжкого злочину могла первісно виправдовувати його тримання під вартою. Необхідність забезпечити належний хід провадження (зокрема, для отримання показань свідків) також була достатньою підставою для первісного тримання заявника під вартою. Також вказано, що суворість покарання, яке може бути призначено, є належним елементом при оцінці ризику переховування від суду чи скоєння іншого злочину. Суд визнає, що, враховуючи серйозність висунутих щодо підозрюваного обвинувачень, державні органи могли виправдано вважати, що такий ризик існує.

З огляду на викладене, зазначені в апеляційні скарзі доводи щодо відсутності будь-яких даних про наявність ризиків не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду і не є визначеними законом підставами для скасування оскаржуваного рішення.

Колегія суддів вважає, що слідчий суддя дійшов правильного висновку, що інший, менш суворий запобіжний захід не зможе забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, що випливають зі змісту ст. 177 КПК України, і тримання ОСОБА_3 під вартою в повній мірі відповідає меті, з якою застосовується запобіжний захід, передбачений вказаною нормою закону.

Таким чином, порушень вимог кримінального процесуального закону, які б давали підстави для скасування ухвали слідчого судді, не вбачається, обраний судом запобіжний захід щодо підозрюваного відповідає вимогам ст. ст. 177, 178, 183 КПК України, тому апеляційний суд приходить до висновку, що ухвала слідчого судді є законною, обґрунтованою, вмотивованою і такою, що не підлягає скасуванню, тому в задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 405, 407, 419, 422 КПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_4 в інтересах підозрюваного ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Ухвалу слідчого судді Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 10 серпня 2018 року про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_3 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

                                                                Судді


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація