Справа № 2-225\2009р.
РІШЕННЯ
Іменем України
21 грудня 2009 року Талалаївський районний суд Чернігівської області
в складі:
головуючої судді Василенко Ю.Л.
з участю: секретаря судового засідання Божко Л.М.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Талалаївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини в якому вказує, що 14 липня 2003 року померла його мати ОСОБА_3, а 27 грудня 2008 року помер його батько ОСОБА_4. Після смерті батьків відкрилася спадщина на земельні ділянки, розташовані на території ОСОБА_5 сільської ради, власниками яких батьки були згідно Державних актів на право приватної власності на землю. Він є спадкоємцем першої черги після смерті батьків, але своєчасно не прийняв спадщину через незнання законодавства та в зв’язку з тим, що постійно проживає в м. Харкові, де навчається у технікумі на денному відділенні. В зв’язку з цим він просить в судовому порядку визнати причини пропуску строку поважними та визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини терміном 2 місяці.
В попередньому судовому засіданні зі згоди позивача проведено заміну неналежного відповідача ОСОБА_2 районної держнотконтори на належного відповідача – ОСОБА_5 сільську раду Талалаївського району Чернігівської області.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі і просив позов задовольнити. Пояснив, що на час смерті матері йому було 15 років, разом з нею він не проживав. Заяви про прийняття спадщини після смерті батьків не подав через незнання законодавства, та в зв’язку з тим, що постійно проживає в м. Харкові, так як навчається в технікумі на денній формі навчання.
Представник відповідача ОСОБА_5 сільської ради в судове засідання не з’явився, але надали суду заяву в якій просили розглянути справу без участі представника сільської ради, щодо задоволення позову ОСОБА_1 не заперечують.
Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити в повному обсязі з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні позивач народився 29 червня 1988 року і його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про його народження.( а.с 9). ОСОБА_4 помер 27 грудня 2008 року, а ОСОБА_3 померла 14 липня 2003 року, що підтверджується копіями свідоцтв про смерть (а.с.7,8). З копій державних актів на право приватної власності на землю ( а.с 5,6) вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 були власниками земельних ділянок, розташованих на території ОСОБА_5 сільської ради Талалаївського району.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування мають діти спадкодавця. Аналогічна норма щодо кола спадкоємців першої черги міститься у ст.529 ЦК УРСР (в ред. 1963 року). Згідно повідомлення від 18.12.2009 року, наданого завідувачем ОСОБА_2 державної нотаріальної контори, вбачається, що після померлого 27 грудня 2008 року ОСОБА_4 заяви про прийняття спадщини до держнотконтори не надходили.( а.с.17 ). Після смерті 14 липня 2003 року ОСОБА_3 спадкова справа також не заводилася, та відсутні відомості про коло спадкоємців, що підтверджується повідомленням Роменської районної державної нотаріальної контори від 10.12.2009 року.
В судовому засіданні встановлено, що позивачу на момент смерті матері було 15 років, разом з нею він не проживав. Після смерті батька ОСОБА_4 він не подав заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини через незнання законодавства, та в зв’язку з тим, що постійно проживає в м. Харкові, так як навчається в технікумі на денній формі навчання, що підтверджується копією студентського квитка.
Відповідно до ст. 550 ЦК УРСР (в ред. 1963 року) строк для прийняття спадщини, встановлений ст.549 ЦК УРСР в шість місяців, може бути продовжено судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Також відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оскільки представник відповідача - ОСОБА_5 сільської ради в заяві не заперечує щодо задоволення позову, суд вважає, що ОСОБА_1 пропустив строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті батьків з поважних причин і йому необхідно визначити додатковий строк для подачі такої заяви терміном два місяці.
Керуючись ст.ст.10, 60, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. 550 ЦК УРСР суд-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті спадкодавців ОСОБА_3, яка померла 14 липня 2003 року та ОСОБА_4, який помер 27 грудня 2008 року, в два місяці, який починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Талалаївський районний суд протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя Ю.Л. Василенко