Справа № 2-1002/2009 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2009 року. Сквирський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Клочко В.М.
при секретарі судових засідань – ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира Київської області справу за позовом ОСОБА_2 до Шаліївської сільської ради Сквирського району Київської області, Товариства з обмеженою відповідальністю „Геотехноцентр” про скасування державних актів на право власності на земельні ділянки, -
встановив:
Позивач просить скасувати державні акти, які посвідчують право власності на земельні ділянки недійсним посилаючись на те, що йому на праві приватної власності належить житловий будинок за № 30 по вул. Шевченка в с. Терешки Сквирського району Київської області.
Рішенням 22 сесії 4 скликання Шаліївської сільської ради Сквирського району Київської області від 30.12.2005 року йому була затверджена технічна документація із землеустрою, щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки та передано у приватну власність : земельну ділянку площею 0,2500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку та земельну ділянку площею 0,3414 га, для ведення особистого селянського господарства, які розташовані у с. Терешки Сквирського району Київської області по вул. Шевченка, 30.
Рішення про передачу у власність зазначених земельних ділянок відбулося на підставі технічної документації виготовленої ТОВ „Геотехцентр”, яка має відповідну ліцензію на виконання даного виду робіт.
На підставі рішення 22 сесії 4 скликання Шаліївської сільської ради Сквирського району Київської області від 30.12.2005 року йому 28.08.2006 року було видано документи, що посвідчують право власності на земельні ділянки, а саме : державний акт на право власності на земельну ділянку, площею 0,2500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, серії ЯГ № 162498 та державний акт на право власності на земельну площею 0,3414 га, для ведення особистого селянського господарства, серії ЯГ 162499.
В ході користування земельними ділянками було встановлено, що межі земельних ділянок не відповідають фактичному використанню та окрім того порушують права сусідніх землекористувачів, оскільки проходять по їхніх земельних ділянках.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі посилаючись на наведені вище обставини.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі та просив ухвалити рішення по суті позовних вимог.
Представник третьої особи у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги позивача, зазначаючи при цьому, що при складанні кадастрового плану була допущена помилка, щодо меж земельної ділянки.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на праві приватної власності належить житловий будинок за № 30 по вул. Шевченка в с. Терешки Сквирського району Київської області.
Рішенням 22 сесії 4 скликання Шаліївської сільської ради Сквирського району Київської області від 30.12.2005 року ОСОБА_2 була затверджена технічна документація із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки, розроблена ТОВ „Геотехцентр” та передано у приватну власність : земельну ділянку площею 0,2500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку та земельну ділянку площею 0,3414 га, для ведення особистого селянського господарства, які розташовані у с. Терешки Сквирського району Київської області по вул. Шевченка, 30.
На підставі зазначеного рішення ОСОБА_2, 28.08.2006 року було видано документи, що посвідчують право власності на земельні ділянки, а саме : державний акт на право власності на земельну ділянку, площею 0,2500 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, серії ЯГ № 162498 та державний акт на право власності на земельну площею 0,3414 га, для ведення особистого селянського господарства, серії ЯГ 162499.
Згідно акту від 14.08.2009 року складеного комісією по земельних спорах при Шаліївській сільській раді Сквирського району Київської області, було встановлено, що земельні ділянки, які на підставі рішення сесії Шаліївської ради Сквирського району Київської області, були передані у власність ОСОБА_2 не відповідають фактичним межам та порушують права сусідніх землекористувачів.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України (в редакції від 25.10.2001 далі по тексту ЗК України) захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
У відповідності з п. а, б ч.1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі (затверджена наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.05.99 N 43, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.06.99 за N 354/3647) у п. 1.4 визначає, що державний акт на право власності на земельну ділянку та державний акт на право постійного користування земельною ділянкою видається на підставі рішення Кабінету Міністрів України, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських, міської, селищної, сільської ради, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 ЗК України виникнення права власності та права постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином суд, приходить до висновку, що державний акт на право власності на земельну ділянку є виключно посвідчувальним документом, фактично має похідний характер від рішення компетентного органу державної влади чи місцевого самоврядування, оскільки автоматично видається на підставі та на виконання цих рішень.
Відповідно до ч.5, 6 ст. 118 ЗК України передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки, а відмова органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому порядку.
Статтею 56 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що до складу технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, включається матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки.
Відповідно до Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі (затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.05.99 N 43, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.06.99 за N 354/3647), а саме п.2.3 , 24м ежі земельних ділянок, що передаються або надаються у власність чи у користування, відновлюються або переносяться в натуру (на місцевість) за наявними планово-картографічними матеріалами. Крайні поворотні точки кожної межі закріплюються довгостроковими межовими знаками встановленого зразка, крім випадків збігу вказаних поворотних точок меж з твердими точками на місцевості.
Перенесення в натуру (на місцевість) або відновлення всіх поворотних точок меж земельної ділянки здійснюється геодезичними методами з прив'язкою не менше двох характерних закріплених поворотних точок до пунктів державної геодезичної мережі та до твердих точок на місцевості. Здійснюється кадастрова зйомка земельної ділянки з наступним вирахуванням координат поворотних точок меж (у державній або умовній системі координат) і площі ділянки. За результатами виконаних робіт складається кадастровий план земельної ділянки.
Відповідно до наказу Держкомзему України N 85 від 26.08.19997, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 31.10.1997 року за № 522/2326 "Про затвердження Положення про земельно-кадастрову інвентаризацію земель населених пунктів", 3.3.1. Роботи виробничого етапу в межах кварталу (масиву) починаються із складання списку всіх землекористувачів (власників землі). Від кожного землекористувача (власника землі) отримується інформація про фактичне користування земельною ділянкою, а також нотаріально завірені копії документів, що підтверджують право користування землею, право власності на землю. Відомості про землекористувачів (власників землі) групуються в переліку визначеного зразка. Складається акт обстеження наявності та стану межових знаків, що закріплюють межі населеного пункту.
Таким чином, враховуючи приписи чинного законодавства України, обставин встановлених у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2, користується належними йому ділянками правомірно, а на момент складання кадастрових планів документації які б посвідчували їх межі були відсутні то кадастрову зйомку земельних ділянок необхідно було проводити за фактичним використанням земельної ділянки з послідуючим встановленням меж земельної ділянки в натурі відповідно до ст. 55 ЗУ „Про землеустрій”, з послідуючим встановленням межових знаків, оскільки при розроблені проекту відведення земельної ділянки не було дотримано норм чинного законодавства України, що в свою чергу привело до порушення меж ОСОБА_2 та сусідніх землекористувачів і дані порушення не можливо виправити в установленому законом порядку то державні акти, що посвідчують право власності на земельні ділянки підлягають скасуванню.
На підставі викладеного керуючись ст.ст.5,10,57,61,79,88,131,212-215,218 Цивільно процесуального кодексу України, ст.ст. 12,116,118,122,123,125,126,152 Земельного кодексу України, ст.ст. 55,56 Закону України „Про землеустрій”, Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі (затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.05.99 N 43, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.06.99 за N 354/3647)
Вирішив:
Скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 162498 від 28.08.2006 року, виданого на підставі рішення 22 сесії 4 скликання Шаліївської сільської ради Сквирського району Київської області від 30.12.2005 року на ім’я ОСОБА_2.
Скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 162499 від 28.08.2006 року, виданого на підставі рішення 22 сесії 4 скликання Шаліївської сільської ради Сквирського району Київської області від 30.12.2005 року на ім’я ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Сквирський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України
Суддя :
Справа № 2-1002/2009 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2009 року. Сквирський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Клочко В.М.
при секретарі судових засідань – ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира Київської області справу за позовом ОСОБА_2 до Шаліївської сільської ради Сквирського району Київської області, Товариства з обмеженою відповідальністю „Геотехноцентр” про скасування державних актів на право власності на земельні ділянки, -
На підставі викладеного керуючись ст.ст.5,10,57,61,79,88,131,212-215,218 Цивільно процесуального кодексу України, ст.ст. 12,116,118,122,123,125,126,152 Земельного кодексу України, ст.ст. 55,56 Закону України „Про землеустрій”, Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі (затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах від 04.05.99 N 43, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.06.99 за N 354/3647)
Вирішив:
Скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 162498 від 28.08.2006 року, виданого на підставі рішення 22 сесії 4 скликання Шаліївської сільської ради Сквирського району Київської області від 30.12.2005 року на ім’я ОСОБА_2.
Скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 162499 від 28.08.2006 року, виданого на підставі рішення 22 сесії 4 скликання Шаліївської сільської ради Сквирського району Київської області від 30.12.2005 року на ім’я ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Сквирський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України
Суддя (підпис) Рішення суду від 26.11.2009 року
набрало законної сили _____12.2009 року
Згідно з оригіналом. Оригінал рішення зберігається
в справі № 2-1002/2009
Суддя : Суддя :
Секретар :