Судове рішення #7447785

                                                                                                       Справа №2-34/2010р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

(повний текст)

              19 січня 2010 року  Красноокнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого                    судді Якових В.І.,

при секретарі                              Канському О.С.,

за участю позивачки                  ОСОБА_1,

        розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Красні Окни Одеської області цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до держави в особі  ОСОБА_2 селищної ради про поновлення строку для звернення за спадщиною та  визнання права власності на житловий будинок з господарськими спорудами в порядку спадкування,-

в  с  т  а  н  о  в  и  в:

03.12.2009 року  позивачка  ОСОБА_1  звернулася до суду з позовною заявою до відповідача до держави в особі  ОСОБА_2 селищної ради про поновлення строку для звернення за спадщиною та  визнання права власності на житловий будинок з господарськими спорудами в порядку спадкування.

Свої вимоги позивачка мотивувала тим, що 16 березня 2001 року помер її рідний брат, ОСОБА_3, котрий мешкав і володів будинком в смт. Красні Окни, по вул. Альошина,31. Після смерті якого залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями , заповіту він не залишив.  Позивачка, є його рідною сестрою та спадкоємцем за законом, інших спадкоємців у нього нема. Позивачка не могла оформити спадщину через нотаріальну контору по причині загублення свідоцтва про народження спадкодавця. Рішенням Красноокнянського районного суду від 19 листопада 2009 року факт їх родинних відносин встановлений. Крім того позивачка  пропустила встановлений законодавством України шестимісячний строк для звернення за спадщиною через юридичну необізнаність.

            В судовому засіданні позивачка  надала суду пояснення за змістом аналогічним змісту позовної заяви і просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

 Відповідач ОСОБА_2 селищна рада, в судове засідання не з’явилась, надіслала до суду заяву про розгляд справи у відсутності її представника,  стосовно задоволення позовних вимог не заперечувала. (а.с.18).        

Заслухавши пояснення позивачки, безпосередньо дослідивши і оцінивши наявні у справі докази, суд вважає,  що позов  підлягає частковому  задоволенню з наступних підстав.

           З свідоцтва про смерть вбачається, що спадкодавець ОСОБА_3 помер в смт.Красні Окни 16 березня 2001 року (а.с.5).

           Відповідно до договору купівлі-продажу між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 від 19 липня 1973 року, посвідченого секретарем Красноокнянської селищної ради, реєстровий запис №26 та довідки архівного відділу ОСОБА_2 селищної ради  №461 від 27.10.2009 року,  по час смерті ОСОБА_3 проживав і мав  у приватній власності житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, які розташовані на неприватизованій  земельній ділянці за адресою: смт.Красні Окни вул. Дмитра Яковича Альошина №31 (а.с.8-10)

           Дані документи довідка не має протиріч з технічним паспортом на домоволодіння за адресою: смт.Красні Окни вул. Дмитра Яковича Альошина,31, власником якого зазначений ОСОБА_3. (а.с.11-13).          

           Позивачка ОСОБА_1 є громадянкою  України (а.с.14).

Згідно ст.ст.1216, 1220, 1222, 1223,1261,1262 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадщина відкривається внаслідок  смерті  особи або оголошення її померлою. Спадкоємцями можуть бути за заповітом і за законом. У разі відсутності заповіту, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини, право на спадщину законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України. У першу чергу право на спадкування  за законом мають діти спадкодавця,  той з подружжя, який його пережив,  та батьки.  У  другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця,  його баба та дід як з  боку  батька, так і з боку матері.

         Відповідно до ч.3 ст.61 ЦПК України обставини встановлені  рішенням Красноокнянського районного суду Одеської області від 19 листопада 2009 року по справі №2-о-22/2009 р. щодо родинних відносин між позивачкою ОСОБА_1  і спадкодавцем ОСОБА_3,  як сестри і брата, не доказуються при розгляді зазначеної справи. (а.с.7).

         З  витягу зі Спадкового реєстру  Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори вбачається, що спадкова справа після смерті  ОСОБА_3 не відкривалася, тобто позивачка є єдиним спадкоємцем на майно померлого (а.с.23-24).  

         Відповідно до ч.3 ст. 1272  ЦК України особа,  яка  не  прийняла спадщину в установлений законом строк,  може звернутися до суду з позовною заявою  про  визначення додаткового  строку  для  прийняття спадщини.

         Згідно із ст. 1270 ЦК України строк прийняття спадщини після смерті  ОСОБА_3 скінчився 17 вересня 2001 року.      

         При зазначених обставинах,  враховуючи, що у позивачки до винесення судом рішення від 19 листопада 2009 року по справі №2-о-22/2009 р.,  щодо встановлення родинних відносин  між нею і спадкодавцем ОСОБА_3,  були відсутні законні підстави для звернення в нотаріальну контору за спадщиною, і законодавством не встановлено строку давності для звернення до суду з вимогами про встановлення юридичних фактів, суд знаходить вважає за можливе,  відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, визначити   додатковий строк для прийняття спадщини  після смерті ОСОБА_3.

       Що стосується вимоги позивачки про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в смт. Красні Окни, вул. Альошина, 31, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, то суд вважає що вона не підлягає задоволенню.

            Так,  відповідно до ст.3 ЦПК України, кожна   особа  має  право  звернутися  до  суду  за  захистом   своїх   порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, а суд відповідно до ч.4 ЦПК України  захистити   права,  свободи  та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

          Позивачкою не надано і судом не встановлено порушення, невизнання або оспорювання  прав позивачки,  щодо реалізації права на спадщину. Відсутні докази звернення позивачки до нотаріальної контори, відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії чи видачі свідоцтва про право на спадщину.

          Відповідно до роз’яснень викладених в п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», визначаючи спадкоємцеві  додатковий  строк  для подання заяви про прийняття спадщини,  суд не  повинен  вирішувати  питання  про визнання  за  ним права на спадщину.  Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право  прийняти спадщину  в  порядку,  установленому  статтею  1269 ЦК України звернувшись в нотаріальну контору.

        На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,15,60,208-210,212-215, 218 ЦПК України, суд, -      

в и р і ш и в  :

   Позов   ОСОБА_1 до держави в особі  ОСОБА_2 селищної ради Красноокнянського району Одеської області  - задовольнити частково.

            Визначити   ОСОБА_1  ІНФОРМАЦІЯ_1 додатковий строк  для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5, який помер 16 березня 2001 року - житлового будинку з господарськими будівлями, загальною вартістю 18 137 грн., розташованого в смт. Красні Окни, вул. Альошина, 31, Одеської області,  але не більше шести місяців, починаючи з моменту  вступу рішення в законну силу.

            В іншій частині позову відмовити.

  Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження  не було подано.   Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження,  але  апеляційна  скарга  не  була  подана  у   строк, встановлений  статтею  294  ЦПК України,  рішення  суду набирає законної сили  після  закінчення  цього  строку.  У  разі  подання апеляційної  скарги  рішення,  якщо  його  не  скасовано,  набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до апеляційного суду Одеської області через Красноокнянський районний суд Одеської області .  Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Одеської області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Красноокнянський районний суд Одеської області .

                                      Суддя :          

  • Номер: 6/289/13/20
  • Опис: виправлення помилки у виконавчому листі
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-34/10
  • Суд: Радомишльський районний суд Житомирської області
  • Суддя: Якових Володимир Ілліч
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.12.2019
  • Дата етапу: 20.01.2020
  • Номер: 2-34/10
  • Опис: про скасування рішення ХІІІ сесії V скликання Дроговизької сільської ради від 30.05.2008 року та скасування державного акту на право власності на землю Молошій В.В.
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-34/10
  • Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
  • Суддя: Якових Володимир Ілліч
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.07.2008
  • Дата етапу: 28.02.2012
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація