Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2009 р. справа № 2а-20288/09/0570
час прийняття постанови: 14-15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретарі Каморнікові Д.Ю.
за участю: представники позивача не з'явилися, направили заяву про розгляд справи без їх участі, відповідача – ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Слов’янської об’єднаної податкової інспекції Донецької області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості з податку з фізичних осіб у розмірі 1 950,06 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Слов’янська об’єднана податкова інспекція Донецької області (надалі – Слов’янська ОДПІ, позивач) звернулася до суду з позовом про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 (надалі – відповідач) 1 950,06 грн. заборгованості з податку з фізичних осіб.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податкову заборгованість, яка виникла у зв’язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов’язання з доходів фізичних осіб. Приймаючи до уваги факт несплати фізичною особою ОСОБА_1В суми заборгованості у порушення вимог Законів України: «Про систему оподаткування», «Про податок з доходів фізичних осіб» та «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», заявник просить стягнути вказану вище суму у судовому порядку.
Позивач у судове засідання не з'явився, направив клопотання про розгляд справи без його участі, при цьому позов просив задовольнити повністю.
Відповідач не заперечував проти позову та надав заяву про визнання позовних вимог, у якій зазначив, що сума боргу ним не сплачена у зв’язку зі складним фінансовим становищем.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відповідач: фізична особа – громадянин України ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_2, виданий Слов'янським МВ УМВС України в Донецькій області 08.02.2001 р., ідентифікаційний номер фізичної особи – платника податків відповідно до картки від 02.10.2006 р. – НОМЕР_1.
У відповідності до декларації про доходи, одержані з 01 січня по 31 грудня 2006 р., поданої позивачем до Слов'янської ОДПІ 28.03.2007 р. (вхідний номер 717/17-1), позивачем задекларований доходи, одержані в інших місцях (не за місцем основної роботи) у розмірі 73 568 грн. 66 коп. Вказаний доход отриманий відповідачем у зв’язку з отримання майна у спадщину, зокрема:
- відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 21.09.2006 р. відповідачем отримані: права на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності Донрибкомбінат ІІ від. «Сіверський Донець» розміром 8,4 умовних кадастрових гектарів; вкладів з нарахованими відсотками, спеціальними компенсаційними рахунками до них, що знаходяться на схороні у філії відділення Слов'янського Ощадбанку; на загальну суму 49 359,02 грн.;
- згідно свідоцтву про право на спадщину за заповітом від 21.09.2006 р. відповідачем отримано: житловий будинок з господарськими та побутовими будовами та спорудами, що знаходиться в селі Стародубівка Слов'янського району по вул. Робочій, номер 75; приватизовану земельну ділянку площею 0,2500 гектарів, розташованої на територій Рай-Олександрівської сільської ради Слов'янського району с. Стародубівка по вул. Робочій під номером 75; приватизовану земельну ділянку площею 0,0418 гектарів , розташованої на територій Рай-Олександрівської сільської ради Слов'янського району с. Стародубівка по вул. Робочій під номером 75; оцінка наведеного майна складає 24 209,64 грн.
У відповідності до отриманої декларації, 30.05.2007 р. Слов'янською ОДПІ відповідно до податкового повідомлення форми «Ф» від 30.05.2007 р. № 0000941741/0 визначено податкове зобов’язання відповідача з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 9 563,95 грн. (73 568 грн. 66 коп. (доход від отримання спадку) х 13% (ставка податку відповідно до п.п. 7.1. ст. 7, п.п. 22.3 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» у редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин між сторонами з приводу оподаткування наведених доходів), гранічним строком сплати 09.08.2007 р. Вказане зобов’язання фактично сплачене відповідачем 11.09.2007 р., що підтверджується податковим повідомленням, розрахунками позивача, витягом з облікової картки платника податків – ОСОБА_1, та поясненнями відповідача.
03.09.2008 р. позивачем здійснена перевірка відповідача на предмет дотримання граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб, на підставі якої складений акт № 5847/17-111-1-2327311131. Даною перевіркою встановлений факт порушення фізичною особою ОСОБА_1 10-ти денного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання, встановленого п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на 33 календарних дні (строк сплати – 09.08.2007 р., фактично сплачено 11.09.2007 р.).
На підставі вказаного акту перевірки позивачем сформовано податкове повідомлення-рішення від 03 вересня 2008 року № 1234721741/0, яким до відповідача застосований штраф у розмірі 20 % від суми несвоєчасно сплаченого податкового зобов’язання на суму 1 912,79 грн. (9 563,95 грн. х 20%).
Вказаний акт перевірки та податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу поштою та отримано ним особисто, що підтверджується повідомленнями про вручення та відповідачем не оспорюється.
26.09.2008 р. між позивачем та відповідачем укладений договір про розстрочення податкових зобов’язань № 87/24-014-9, у відповідності до якого податковою інспекцією надано відповідачу розстрочення сплати податкових зобов’язань під проценти терміном з 26.09. по 22.12.2008 р. Відповідно до пояснень відповідача та матеріалів справи слідує, що на момент подання позовної заяви сума боргу з процентів за цим договором складає 37,27 грн.
Таким чином, загальна сума боргу зі сплати податку відповідача складає 1 950,06 грн., з яких: податковий борг зі штрафних санкцій – 1 912,79 грн., з процентів по договору про розстрочення податкових зобов’язань – 37,27 грн.
У зв’язку з несплатою податкового боргу відповідачу надіслано першу та другу податкову вимогу (від 02.10.2008 року № 1/191 та від 12.11.2008 року № 2/226, відповідно), які особисто отримані відповідачем, що останнім не спростовувалося у ході судового засідання. При цьому виходячи з пояснень відповідача та матеріалів справи слідує, що наведені вище податкові вимоги у апеляційному або судовому порядку не оскаржувалися, а тому є узгодженими.
У якості засобів, направлених на стягнення податкового боргу, рішенням від 18.12.2008 року № 24-014-6/269, Податковою інспекцією вирішено здійснити стягнення коштів та продаж інших активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу.
За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно із частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу».
З огляду на наведені положення законодавства, позивач – Слов’янська об’єднана податкова інспекція Донецької області є суб’єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Закон про податок з доходів фізосіб) платниками податку в тому числі є резиденти, які отримують як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи.
Об’єктом оподаткування резидента згідно з ст. 3 цього ж Закону є в тому числі загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті.
При цьому дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, у вигляді: процентів за борговими вимогами чи зобов'язаннями, випущеними (емітованими) резидентом; дивідендів, нарахованих резидентом - емітентом корпоративних прав; доходів у вигляді інвестиційного прибутку від здійснення операцій, з цінними паперами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах (п. 1.3 ст. 1 Закону про податок з доходів фізосіб).
За ст. 4 Закону про податок з доходів фізосіб загальний річний оподатковуваний дохід складається в тому числі із суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, при цьому до складу загального місячного оподатковуваного доходу також включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна, у межах, що підлягає оподаткуванню цим податком згідно з нормами статті 13 цього Закону (п.п.4.2.14. п. 4.2 ст. 4).
Особливості оподаткування доходу, отриманого внаслідок прийняття у спадщину майна встановлюються приписами ст. 13 наведеного вище Закону. За нормами даної статті об’єктами спадщини є: об’єкти нерухомого, рухомого майна та комерційної власності, суми страхового відшкодування, грошові кошти. Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину, дохід у вигляді вартості успадкованого майна включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. У відповідності до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 наведеного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
На підставі підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.
Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
За положеннями п. 16.1, 16.4.1 ст. 16 цього ж Закону, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня, яка розраховується виходячи із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Як встановлено пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. При цьому п. 1.11 ст. 1 цього ж Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Виходячи з матеріалів справи та пояснень представника позивача слідує, що загальна сума боргу зі сплати податку відповідача складає 1 950,06 грн., з яких: податковий борг зі штрафних санкцій – 1 912,79 грн., з процентів по договору про розстрочення податкових зобов’язань – 37,27 грн. Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.
На підставі підпункту «а» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.
У відповідності до підпункту «б» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Як видно з матеріалів справи, податкові вимоги (від 02.10.2008 року № 1/191 та від 12.11.2008 року № 2/226, відповідно) направлені відповідачу відповідно до наведених положень законодавства.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до приписів ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів.
Нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги те, що сума податкових зобов’язань у встановлені законодавством строки відповідач не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується декларацією, розрахунками, наданими Податковою інспекцією та підтверджені поясненнями відповідача, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підтягаються задоволенню у повному обсязі.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав, а тому право позивача підлягає захисту у встановлений ним спосіб.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Слов’янської об’єднаної податкової інспекції до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з податку з фізичних осіб у розмірі 1 950,06 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету (р/р № 33216800700075, код платежу 11010100, банк УДК у м.Словя`нську , МФО 834016) податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у сумі 1 950 грн. 06 коп. (одна тисяча дев’ятсот п’ятдесят гривень, 06 коп.).
Вступна та резолютивна частини постанови проголошено 21 грудня 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 26 грудня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Чучко В.М.