Справа № 2а-11499/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2009 року о 15.28. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Юхтенко Л.Р.
при секретарі судового засідання - Коваленко І.І.
за участю сторін:
від позивача представник - Луценко А.О., за довіреністю
від відповідача представник - не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом У правління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Закритого акціонерного товариства «Одеса-Чай» про стягнення заборгованості в сумі 4 668 грн. 18 коп. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 2, -
В С Т А Н О В И В:
До суду з адміністративним позовом звернулося У правління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Закритого акціонерного товариства «Одеса-Чай» про стягнення заборгованості в сумі 4 668 грн. 18 коп. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 2, мотивуючи це тим, що відповідач не сплачує фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, чим порушує вимоги п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Представник позивача у відкритому судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, хоча про місце, дату, та час судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно, за сім днів до дати судового засідання, про що свідчать поштові повідомлення про вручення судових повісток (а.с. 19, 24).
Про причини неявки в судове засідання відповідач суд не повідомив, заперечення та докази, які у нього є в обґрунтування своїх заперечень, суду не надав.
Відповідно до п. 6 ст. 71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Так, судом встановлено, що Закрите акціонерне товариство «Одеса-Чай» є суб’єктом підприємницької діяльності та має статус юридичної особи, за місцезнаходженням: м. Одеса, вул. Єврейська, 3, про що свідчить довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 27-32), свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 13) та довідка № 8099 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій (а.с. 14), та зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси і знаходиться на обліку як платник внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підтверджено заявою про реєстрацію (а.с. 26).
З матеріалів справи вбачається, що на підприємстві відповідача виконуються роботи із шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій та посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 працював в ЗАТ «Одеса-Чай» на посаді, яка передбачена списком №2 – електрогазозварника, що надає йому право для нарахування пільгової пенсії. Це підтверджується довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.07.2008 року № 31/07 (а.с. 10), виданою відповідачем.
Суд встановив, що на підставі наданої відповідачем довідки Управлінням Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси була призначена вказаній особі пенсія за віком на пільгових умовах за роботу за списком № 2, що підтверджено заявою про призначення пенсії (а.с.12) та протоколом 55513 від 03.09.2008 року про призначення пенсії (а.с. 11), яка своєчасно виплачувалась пенсіонеру за період з липня 2009 року по вересень 2009 року.
Також суд встановив, що позивач надсилав на адресу відповідача розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в пропорційній частині, залежно від стажу роботи працівника на цьому підприємстві відповідно до пунктів «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за 2009 рік разом з повідомленням відносно ОСОБА_2 на суму 1556 грн. 06 коп. щомісячно (а.с. 33).
Судом встановлено, що позивачем надсилалися на адресу відповідача повідомлення від 11.09.2009 року № 16331/18 (а.с. 7), про необхідність сплатити борг по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком № 2 за вересень 2009 року в сумі 1556 грн. 06 коп., повідомлення від 06.08.2009 року № 14422/18 (а.с. 8) про сплату боргу за списком № 2 за серпень 2009 року в сумі 1556 грн. 06 коп., повідомлення від 15.07.209 року № 13261/18 (а.с. 9) про сплату боргу за списком № 2 за липень місяць 2009 року в сумі 1556 грн. 06 коп.
Судом встановлено, що у строки передбачені чинним законодавством фактичні витрати на виплату та доставку пенсій не були відшкодовані відповідачем на користь позивача та згідно з розрахунку боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за списком № 2 за період з 01.07.2009 року по 25.09.2009 року відповідач має борг у загальній сумі 4668 грн. 18 коп. (по пенсіонеру ОСОБА_2М.), що підтверджено розрахунком боргу (а.с. 5) та карткою особового рахунку (а.с. 5а-6).
Проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, та досліджені докази, які є в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
Згідно з абз. б) ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, також працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки – після досягнення 55 років при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36 затверджені Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній від 02.07.2008 року № 31/07 (а.с. 10), підтверджено, що ОСОБА_2 працював в ЗАТ «Одеса-Чай» на посаді, яка передбачена списком №2 – електрогазозварника, що надає йому право для нарахування пільгової пенсії зі стажем роботі на цьому підприємстві 12 років 6 місяців.
Відповідно до абзацу 1 п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р. пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-ХІ.
Особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (яким є відповідач), крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об’єктом оподаткування є фактичні витрати і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто для чоловіків – після досягнення 60 років.
З вищевикладеного вбачається, що відповідач зобов’язаний покривати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список № 2), що відповідно до п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» є об’єктом оподаткування.
Судом встановлено, що пенсіонер ОСОБА_2 досягне загального встановленого пенсійного віку 01.05.2013 року.
Відповідно до п 6.1 Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 (із змінами та доповненнями) в ідшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (яким є відповідач) - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого пункту 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з п.6.4 Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України”, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п.6.8. вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних
витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п. 6.10. Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України”, у разі призначення на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач надсилав на адресу відповідача розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в пропорційній частині, залежно від стажу роботи працівника на цьому підприємстві відповідно до пунктів «б-з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за 2009 рік разом з повідомленням відносно ОСОБА_2 на суму 1556 грн. 06 коп. щомісячно (а.с. 33).
Також позивач надсилав на адресу відповідача повідомлення від 11.09.2009 року № 16331/18 (а.с. 7), про необхідність сплатити борг по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком № 2 за вересень 2009 року в сумі 1556 грн. 06 коп., повідомлення від 06.08.2009 року № 14422/18 (а.с. 8) про сплату боргу за списком № 2 за серпень 2009 року в сумі 1556 грн. 06 коп., повідомлення від 15.07.209 року № 13261/18 (а.с. 9) про сплату боргу за списком № 2 за липень місяць 2009 року в сумі 1556 грн. 06 коп.
Відповідно до п. 6.9. Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України” не сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження вищезазначених повідомлень та розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, отже, відповідно до п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вказана сума є узгодженою, а відповідно до п.5.4.1. п.5.4. ст.5 цього Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені терміни, вважається сумою податкового боргу платника податків та може бути стягнута в судовому порядку.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані позивачем по справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, які підтверджені доказами та відповідають чинному законодавству України, а отже сума заборгованості у розмірі 4668 гривень 18 копійки повинна бути стягнута з відповідача.
З огляду на викладене, на підставі ст. 1, ч.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п .2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Інструкції „Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України”, та к еруючись ст. ст.2,4, 11, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов У правління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Закритого акціонерного товариства «Одеса-Чай» про стягнення заборгованості в сумі 4 668 грн. 18 коп. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за списком № 2 - задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Одеса-Чай» (юридична адреса: 65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 3, код 00382177) заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (юридична адреса: 65009, м. Одеса, пров. Світлий, 8, код 26302649, банк ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845, р/р 256013013705 ) в сумі 4 668 грн. 18 коп. (чотири тисячі шістсот шістдесят вісім гривень 18 копійок) на покриття витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десяти денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови складений 11 грудня 2009 року.
Суддя: /підпис/
З оригіналом згідно
Суддя Л.Р. Юхтенко