Справа № 2-а-7560/09/1570
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стефанова С.О.,
секретаря судового засідання Мірзи О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «КАТРАН-ОЙЛ» до Державної податкової адміністрації в Одеській області та Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та визнання незаконним та скасування податкового –повідомлення рішення №0000082360 від 16.01.09 р., -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство «КАТРАН-ОЙЛ» (надалі по тексту – Позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової адміністрації в Одеській області (далі по тексту – Відповідач 1) та Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області (Відповідач 2) про визнання дій протиправними та визнання незаконним та скасування податкового – повідомлення рішення №0000082360 від 16.01.09 р.
В судовому засіданні представник позивача підтримав у повному обсязі позовні вимоги мотивувавши їх тим, що Відповідачі в ході проведення перевірки та прийняття оскаржувального повідомлення – рішення прийшли хибного висновку стосовно не проведення Позивачем готівкових коштів через реєстратор розрахункових операцій, оскільки дані кошти були проведені через РРО та знаходились в приміщенні до часу їх інкасації.
Представник Відповідача 1 та Відповідача 2 в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила пославшись на законність дій перевіряючих в ході проведення перевірки та при прийнятті оскаржувального повідомлення – рішення.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідачів, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
25.12.2008 р. співробітниками ДПА в Одеській області з урахування плану – графіку проведення перевірок на 2008 р. (а.с.47) проведена перевірка за дотриманням Позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимоги з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. В ході перевірки було встановлено незабезпечення Позивачем відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів яка зазначена в денному звіті РРО на суму 17 310,89 грн., чим порушено п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР (надалі – Закону України №265/95-ВР). Дане порушення було зафіксовано актом №1473/15/32/23/35226644 від 26.12.2008 р. (а.с.13-14).
На підставі встановленого порушення Відповідачем 2 прийняте оскаржувальне податкове повідомлення – рішення №0000082360 від 16.01.2009 р., яким Позивачу нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій 86 554,45 грн.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Зі змісту наведених норм вбачається, що законодавець передбачив застосування РРО у той господарській діяльності, яка пов’язана із здійсненням розрахункових операцій (тобто з прийманням від покупців готівкових коштів, інших платіжних засобів за товар (послугу) у місці реалізації товару (послуги), видачею коштів за повернутий товар) у сферах торгівлі, громадського харчування або послуг. Обов’язок застосовувати РРО встановлений Законом для тих суб’єктів підприємницької діяльності, які проводять відповідні розрахункові операції.
Відповідно до ст. 2 Закону України №265/95-ВР місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари та зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів.
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Згідно п.2.6 додатку 2 до Наказу ДПА України від 11.10.2005р. №441 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку складання плану-графіка перевірок суб'єктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні" (зі змінами та доповненнями) - «Перевірки контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у сфері готівкового обігу проводяться за окремими планами органів державної податкової служби. З метою підвищення контролю за здійсненням розрахункових операцій та запобігання дублюванню перевірок у ДПІ в містах і районах формується та затверджується щомісячний план проведення зазначених перевірок. При цьому за дорученням Кабінету Міністрів України можуть проводитись позапланові перевірки суб'єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки».
Відповідно до ст. 22 Закону України №265/95-ВР передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. У зв'язку з чим до Позивача на підставі ст.22 Закону України №265/95-ВР була застосована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 86 554,45 грн.
Згідно п.п.4.6 р. 4 «Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторі розрахункових операцій за товари (послуги)» від 05.02.2001 р. №107/5298 зазначено, що суб'єкт підприємницької діяльності повинен забезпечити підрахунок готівки на місці проведення розрахунків під час здійснення перевірки господарської одиниці та вимог представника контролюючого органу.
Як вбачається з додатку до акту від 25.12.2008 року № 001695, оператор перевіряємої господарської одиниці ОСОБА_1, зробила власноруч у присутності посадових осіб податкової служби опис та перерахунок наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків, про що свідчить її особистий підпис (а.с.44).
За таких підстав є необгрунтованими доводи позивача, про те, що у місці проведення розрахунків були наявні готівкові кошти в сумі 17 310,89 гривень, які знаходились на місці проведення розрахунків та були підготовлені для інкасації, оскільки жодних письмових зауважень при складенні опису наявних готівкових коштів, що знаходяться на місці проведення розрахунків ОСОБА_1 зроблено не було.
Крім цього в протоколах про адміністративне правопорушення № 866 від 25.12.2008 року та №865 від 25.12.2009 р. (а.с.46-47), складені при вищезазначеній перевірці стосовно ОСОБА_1 та ОСОБА_2, останні зазначили щодо виявлені невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, що розбіжності виникли у зв’язку з неуважністю. Посилання представника позивача на наявні в матеріалах справи договір про інкасацію коштів від 02.01.2008 р., лист керуючого філіалом АКБ «Південний» у м. Одеса від 30.11.2009 р. та копії супровідної відомості до сумки з грошовими коштами, як на докази того, що кошти, які були описані ОСОБА_1 підлягали інкасації судом не приймаються, оскільки дані докази свідчать тільки про наявність взаємовідносинах Позивача з АКБ «Південний» по інкасації коштів Позивача.
Враховуючи вищезазначеного, суд вживши передбачені законом заходи, необхідні для повного та всебічного з’ясування обставин у справі, у т.ч. з урахуванням встановлених під час розгляду справи фактів, приходить до висновку, що рішення Відповідача є законним та прийнято у відповідності до норм чинного законодавства, у зв’язку з чим, судом не вбачається необхідність в задоволенні позовних вимог позивача.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд також вважає за необхідне на підставі положень ч.2,3 ст.162 КАС України винести постанову, яка б гарантувала дотримання та захист прав, свобод, інтересів особи, яка звернулась за судовим захистом.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволені адміністративного позову приватного підприємства «КАТРАН-ОЙЛ» до Державної податкової адміністрації в Одеській області та Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та визнання незаконним та скасування податкового –повідомлення рішення №0000082360 від 16.01.09 р. відмовити у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 07.12.09 р.
Суддя С.О. Cтефанов