Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #74837112


П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/1562/18


Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Радчук А.А.


                    П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі:

                              головуючого судді: Джабурія О.В.

                              суддів: Вербицька Н. В. , Кравченко К.В.

           розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.05.2018р. по справі № 815/1562/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльністі та зобов'язання вчинити дії,

ПОЗОВНІ ВИМОГИ ТА

НАСЛІДКИ ВИРІШЕННЯ ПОЗОВУ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ


До Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії та не здійснення виплати грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року та зобов'язання Головного управління ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, а також виплату грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії, з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення №1215, виготовленій Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області, починаючи з 01.01.2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ГУ ПФУ в Одеській області не здійснено жодних належних дій щодо забезпечення права на перерахунок пенсії ОСОБА_1 та отримання ним невиплачених грошових сум недоплаченої частини основного розміру пенсії починаючи з 01.01.2016 року.

Перерахунок пенсії ОСОБА_1 не був здійснений саме по вині уповноважених на це органів: ГУ ПФУ в Одеській області (ігнорування факту отримання довідки з новим грошовим забезпеченням), Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області (неправильне виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення).

Відповідач, в свою чергу, повністю ж ігнорував вимоги законодавства щодо обов'язку перерахунку пенсій, а на даний момент не виплачує грошову суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року.

В травні 2017 року, органом, Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області, було надіслано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №1215 до ГУ ПФУ в Одеській області.

З моменту надходження довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до відповідача мав бути проведений перерахунок пенсії відповідно до тих відомостей та розміру, зазначених в ній на підставі вищевказаних нормативно-правових актів, а також виплата сум заборгованостей з моменту виникнення права на перерахунок - 01.01.2016 року.

Однак, такий перерахунок та виплата не здійснювались, що свідчить про свідоме ігнорування норм чинного законодавства відповідачем та як наслідок порушення законних прав та інтересів ОСОБА_1

У зв'язку з прийняттям постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) третьою особою по справі було виготовлено оновлену довідку (з урахуванням помилок) та направлено до ПФУ в Одеській області.

Однак, на момент подачі позовної заяви відповідачем не здійснено ні перерахунку пенсії ні виплати суми заборгованості починаючи з 01.01.2016 року.

Позивач зазначає, що суть Постанови №103 полягає в тому, що виплату боргу невиплаченої пенсії з 01.01.2016 року по 01.01.2018 року, буде здійснено протягом періоду з 2018 по 2021 роки, після-виділення для цього додаткових коштів. Порядок, встановлений у згаданій постанові №103, звужує права позивача на отримання належних йому на законних підставах виплат заборгованості по пенсії.

З наведених підстав позивач вважає за необхідне негайно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та здійснити виплату грошової суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року, а бездіяльність Головного управління ПФУ в Одеській області у не здійсненні перерахунку та виплаті заборгованості пенсії визнати протиправною та такою, що порушує права позивача, у зв'язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.

07.05.2018 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову, з тих підстав, що на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області головному управлінню передана довідка № 1215 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно із статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за нормами, чинними на 01.01.2016 року.

Однак, в подальшому, листом Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 року № 2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про те, що неможливо проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року. Зі змісту вищезазначеного листа вбачається, що довідки про розмір грошового забезпечення, які були виготовлені та надані до головного управління до 01.03.2018 року, на час розгляду справи є не чинними.

На виконання вищезазначеної Постанови № 103 головним управлінням 27.03.2018 року було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення наданої уповноваженим органом, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» внесено зміни до пункту 5 Порядку, а саме: особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» України. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Таким чином, відповідач зазначає, що ним було зроблено необхідний розрахунок доплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, яка почне виплачуватись починаючи з 01.01.2019 року, як це передбачено постановою № 103, а тому, відповідач вважає, що він діяв на підставі та у межах, передбачених діючим законодавством України і підстави для визнання його дій протиправними відсутні, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Крім того, 24.04.2018 року від третьої особи до суду надійшли письмові пояснення, у яких представник третьої особи просить суд відмовити у задоволенні позову. На підставі поданого списку пенсійного фонду ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області підготувала для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та наказу МВС від 06.04.2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» і направила до ГУ ПФУ в Одеській області довідку № 1215.

В подальшому, у зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області було виготовлено оновлену довідку (з урахуванням помилок, визначених в довідці № 1215, а саме: в частині премії в попередній довідці було вказано премія поліцейських за грудень місяць 2015 року, а в новій довідці вже вказано вірна премія за грудень місяць 2016 року) та направило нову довідку за № 1215 до ГУ ПФУ в Одеській області.

Постановою № 103 на законодавчому рівні встановлено порядок здійснення перерахунку колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, а тому відповідач наділений повноваженням здійснити перерахунок позивачу з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та різницю виплатити в 2019-2020 роках, у зв'язку з чим в діях відповідача відсутня протиправна бездіяльність, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.


Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовлено.

На вказане рішення ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу. Апелянт просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Апелянт в своїй апеляційній скарзі зазначає, що вказане рішення суду прийнято з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.

Згідно до вимог ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.


КОЛЕГІЯ СУДДІВ ВСТАНОВИЛА :


Судом встановлено, що 23.02.2009 року ОСОБА_1 було звільнено в запас за п.1 ст.63 Б Постанови «Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» від 29.07.1991 р. № 114 з посади командира відділення батальйону міліції особливого призначення «Беркут» при ГУМВС України в Одеській області, військове (спеціальне) звання: прапорщик.

24.02.2009 року Головним управлінням ПФУ в Одеській області було заведено пенсійну справу за №1503005576 та призначено пенсію по інвалідності у розмірі 60% грошового забезпечення.

На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області передано Відповідачу довідку № 1215 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно із статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за нормами, чинними на 01.01.2016 року.

У зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області було виготовлено оновлену довідку (з урахуванням помилок, визначених в довідці № 1215, а саме: в частині премії в попередній довідці було вказано премія поліцейських за грудень місяць 2015 року, а в новій довідці вже вказано вірна премія за грудень місяць 2016 року) та направило нову довідку за № 1215 до ГУ ПФУ в Одеській області.

На виконання вищезазначеної Постанови № 103 відповідачем 27.03.2018 року було проведено перерахунок пенсії позивачу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №1215, яка почне виплачуватись починаючи з 01.01.2019, як це передбачено постановою № 103.


ЗАСТОСУВАННЯ НОРМ ПРАВА


Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає та враховує наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Згідно до вимог ч.3 ст.63 Закону № 2262-XII (в редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесені доповнення в ст. 63 Закону №2262-ХІІ, а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Так, правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регулюються Законом України «Про національну поліцію» №580-VIII від 02.07.2015 року.

Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановами Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) та №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до вимог ч.2 та ч.3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.


ОБГРУНТУВАННЯ ДОВОДІВ СТОРІН


У зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області було виготовлено оновлену довідку та направлено нову довідку за № 1215 до ГУ ПФУ в Одеській області.

Пунктом 3 Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 встановлено порядок перерахунку і виплати заборгованості, а саме: «Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 року – щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми».

Таким чином, на законодавчому рівні встановлено порядок здійснення перерахунку колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, а тому відповідач наділений повноваженням здійснити перерахунок позивачу з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та різницю виплатити в 2019 - 2020 роках.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, на виконання Постанови № 103 відповідачем 27.03.2018 року було проведено перерахунок пенсії позивачу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №1215, яка почне виплачуватись починаючи з 01.01.2019 року, як це передбачено Постановою № 103.

Враховуючи, що відповідачем було проведено позивачу перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 року, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що в діях відповідача відсутня протиправна бездіяльність та, як наслідок, підстави для перерахунку та виплати пенсії, оскільки розмір грошового забезпечення згідно оновленої довідки вже перераховано, а виплачуватись вона буде у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» починаючи з 01.01.2019 року.

Таким чином, на підставі наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у задоволенні позовної заяви слід відмовити.


Відповідно до вимог ч.2 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Згідно з статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.


Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).


За таких обставин колегія суддів вважає наведені висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 8, 9, 10, 73, 74, 77 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду доказав та обґрунтував її.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.


Керуючись ст.ст. 308; 311; 315; 316; 321; 322; 325 КАС України, суд апеляційної інстанції, –


П О С Т А Н О В И В :


Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.




Головуючий суддя Джабурія О.В.

Судді Вербицька Н. В. Кравченко К.В.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація