ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-19088/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Чміль І.В.,
з участю представника позивача Осадовського Р.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів до ОСОБА_2 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу,
ВСТАНОВИВ:
Волинське обласне управління у справах захисту прав споживачів звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу в сумі 100,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовою особою Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів складено протокол №001 від 30.01.2009 року про те, що Розважальним комплексом «101 кілометр», в якому здійснює підприємницьку діяльність ОСОБА_2, розповсюджено рекламні листівки про те, що «при замовленні відпочинку лише у «Водяній зоні» - знижка – 50 грн./год.», чим порушено частину 5 статті 8 Закону України “Про рекламу”, оскільки у листівці відсутня інформація про місце, дату початку і закінчення зниження цін на продукцію. Повідомлення про розгляд протоколу за вих. №94/1-17 від 07.02.2009 року надіслано відповідачу факсом та отримано нею особисто. 16.02.2009 року ОСОБА_2 надано лист №16/02/09 із рахунком на виготовлення реклами та копією акту на виконання робіт. Відповідно до рахунку №140-В від 15.01.2009 року вартість послуг щодо виготовлення реклами становить 20 грн. Однак, відповідач на розгляд справи не прибула. За наслідками розгляду справи складено протокол засідання №004 від 16.02.2009 року, відповідно до якого вирішено до фізичної особи-підприємця застосувати штраф у п»ятикратному розмірі від вартості реклами на підставі статті 27 Закону України «Про рекламу». 16.02.2009 року на відповідача згідно рішення №38 накладено штраф в розмірі 100,00 грн., яке надіслане останньому рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 26.02.2009 року №153/1-12. Станом на 12.10.2009 року рішення відповідачем не оскаржене, в добровільному порядку штрафу не сплачено, а тому просить даний штраф стягнути в примусовому порядку.
Представник позивача Осадовський Р.Є. позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві. По суті пояснив, що відповідач не сплачує в добровільному порядку штраф за порушення законодавства про рекламу, а тому просить його стягнути в примусовому порядку.
Відповідач в судові засідання не з’являвся, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи, що стверджують повідомленнями про вручення судових повісток. Суд вважає за можливе, відповідно до статті 128 КАС України, розглянути справу без участі відповідача по наявних у справі доказах, оскільки судом вжиті всі передбачені заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації права на судовий захист своїх прав та інтересів.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному об’ємі з наступних підстав.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 1 Закону України “Про рекламу” (далі по тексту –Закон) визначає, що: реклама - це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; рекламні засоби - це засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача; розповсюджувач реклами - це особа, яка здійснює розповсюдження реклами; рекламодавець –це особа, яка є замовником реклами для її виробництва та/або розповсюдження; зовнішньою є реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 26 Закону, контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів –щодо захисту прав споживачів реклами.
Частина 5 статті 8 Закону визначає, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 являється фізичною особою –підприємцем.
З протоколу №001 від 30.01.2009 року вбачається, що фізичною особою – підприємцем ОСОБА_2 всупереч частині 5 статті 8 Закону України «Про рекламу» було розповсюджено рекламні листівки про те, що «при замовленні відпочинку лише у «Водяній зоні» - знижка – 50 грн./год.». без відомостей про місце, дату початку і закінчення зниження цін на продукцію.
Згідно із частиною 1 статті 27 Закону, особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Статтею 27 Закону встановлено, що відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть рекламодавці, винні у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно, в розмірі п’ятикратної вартості розповсюдженої реклами.
В судовому засіданні встановлено, що вартість розповсюдженої реклами відповідачем становила 20,00 грн.
З оглянутого судом рішення Волинського обласного управління у справах захисту прав споживачів №38 від 16.02.2009 року вбачається, що на відповідача за порушення законодавства про рекламу згідно із статтею 27 Закону накладено штраф в розмірі 100,00 грн., що відповідає п»ятикратному розміру від вартості реклами.
На день розгляду справи штраф за порушення законодавства про рекламу відповідачем не сплачений.
Пунктом 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №693 від 26.05.2004 року передбачено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Отже, за результатами оцінки поданих позивачем та наявних у справі доказів суд дійшов висновку про те, що є підстави для притягнення відповідача до відповідальності за порушення законодавства про рекламу та стягнення штрафу.
Керуючись статтями 11, 17, 158, 160, 163 частиною 3, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про рекламу”, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 суму штрафу згідно рішення від 16 лютого 2099 року №38 за порушення законодавства про рекламу у розмірі 100 (сто) грн. 00 коп. до Державного бюджету.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі - з 23 грудня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий: О.А.Лозовський