Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #75164097

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 823/687/18 Суддя (судді) першої інстанції: Кульчицький С.О.


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2018 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючої судді: Шелест С.Б.

Суддів: Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.

Секретар судового засідання: Коломійцева А.О.

За участі:

Позивача: ОСОБА_2;

Представника Позивача: ОСОБА_3;

Відповідачів: Константинов С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.05.18р. у справі №823/687/18 за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа: Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення

у с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області від 01.12.17р. №1761 про скасування дії паспорта прив'язки тимчасової споруди від 25.05.17р. №694, прийнятого Управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.05.18р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що розміщення ним тимчасової споруди для ведення підприємницької діяльності здійснено на підставі належним чином оформлених документів та згідно вимог законодавства; будь-яких порушень під час розміщення тимчасової споруди Позивач не допускав, а отже рішення інспектора контролюючого органу про скасування паспорта прив'язки тимчасової споруди винесено незаконно, з перевищенням своїх повноважень, що є безумовною підставою для скасування оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень. Окремо апелянт вказав на те, що у разі невідповідності паспорта прив'язки ТС вимогам законодавства, такий паспорт анулюється, а не скасовується, як-то має місце у даному випадку, а тому така обставина, на переконання Позивача, є самостійною підставою для скасування оспорюваного рішення.

У судовому засіданні апелянт та його представник підтримали доводи та вимоги апеляційної скарги; представник Відповідачів заперечив проти вимог апеляційної скарги з підстав наведених у відзиві.

Представник Третьої особи у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про проведення судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу Позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вірно установлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на підставі рішення Міськвиконкому Черкаської міської ради від 23.12.16р. №1778 видано ФОП ОСОБА_2 паспорт прив'язки тимчасової споруди від 25.05.17р. №694; об'єкт прив'язки: павільйон ремонту взуття по вул. Благовісній, 171, м. Черкаси.

Посадовими особами Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області відповідно до наказу Держархбудінспекції від 22.09.17р. №1480 та від 08.11.17р. №1693 на підставі направлень від 10.10.17р. №49 та від 09.11.17р. №49/1 проведено планову перевірку дотримання Управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, за результатами якої складено акт від 22.11.17р.

Перевіркою, зокрема, встановлено порушення об'єктом нагляду при видачі паспорту прив'язки ТС від 25.05.17р. №694 вимог розділу ІІ Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності від 21.10.11р. № 244, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (наділі Порядок №244), а саме: невідповідність намірів заявника щодо місяця розташування тимчасової споруди комплексній схемі тимчасових споруд затвердженій рішенням Черкаської міської ради від 05.04.12р. №3-753, чим порушено пункти 2.4., 2.5 Порядку №244; у паспорті прив'язки ТС відсутня схема розміщення ТС виконана на топографо-геодизичній основі у масштабі 1:500 згідно додатку 1 до Порядку №3, чим порушено пункт 2.11 розділу Порядку №244; паспорт прив'язки ТС оформлено з порушенням додатку 1 до Порядку №3, а саме змінено форму паспортів прив'язки ТС, чим порушено пункт 2.10. Порядку №244.

Зазначені порушення слугували підставою для прийняття Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області рішення від 01.12.17р. №1761 про скасування дії паспорта прив'язки тимчасової споруди від 25.05.17р. №694.

Вважаючи таке рішення протиправним, Позивач вернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що паспорт прив'язки ТС виданий об'єктом нагляду з порушенням вимог Порядку №244; Відповідач-1 при прийнятті оспорюваного рішення діяв у межах та у спосіб визначених законом повноважень.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Повноваження Держархбудінспекції щодо здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду визначені Законом України від 17.02.11р. №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі Закон №3038-VI); Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.14р. №294 (надалі Положення); Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.15р. №698 (надалі Порядок №698).

За змістом статті 41-1 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду, зокрема, перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.

Згідно пункту 3 Положення основним завданням Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме: здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності.

Відповідно до абзацу 5 підпункту 2 пункту 4 цього Положення, Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки законності рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.

Згідно абзацу 1 пункту 3 Порядку №698 основними завданнями нагляду є: виявлення, припинення та запобігання порушенню уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність", органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Відповідно до пункту 1 Положення про управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 12.06.17р. №938 (надалі Положення №938) управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області є територіальним органом, без статусу юридичної особи публічного права, утвореним як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Основними завданнями територіального органу, згідно цього Положення, є здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил уповноваженими органами містобудування та архітектури та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного нагляду, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності під час провадження ними містобудівної діяльності.

Пунктом 2 Порядку №698 передбачено, що нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.

Пунктом 23 цього Порядку передбачено, що за результатами планової або позапланової перевірки головний інспектор будівельного нагляду, який проводив перевірку, складає акт перевірки за формою згідно з додатком 4.

Згідно пункту 6 частини 4 статті 41-1 Закону №938, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Пунктом 32 Порядку №698 передбачено, що якщо рішення об'єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень. Про скасування або зупинення дії рішення об'єкта нагляду головним інспектором будівельного нагляду приймається рішення за формою згідно з додатком 6, яке надсилається об'єкту нагляду протягом трьох робочих днів з дати його прийняття рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення.

Отже, системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що до повноважень головних інспекторів будівельного нагляду, в межах здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, входить проведення позапланових перевірок об'єктів нагляду на предмет відповідності їх рішень вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил і у разі виявлення порушень об'єктами нагляду цих вимог, скасовувати чи зупиняти дії прийнятих ними рішень.

Анулювання ж дії паспорта прив'язки згідно пункту 2.27 Порядку №244 здійснюється органом, який видав такий паспорт, у разі недотримання замовником передбачених цим пунктом умов, в той час, як у разі встановлення посадовими особами Держархбудінспекції за результатами проведених заходів з контролю порушення об'єктами нагляду вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при прийнятті ними рішень, приймається рішення про його скасування.

Зазначене спростовує доводи апелянта щодо невідповідності прийнятого Відповідачем-1 рішення щодо скасування дії паспорту прив'язки ТС вимогам законодавства.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що головні інспектори будівельного нагляду при здійсненні державного архітектурно-будівельного нагляду діяли у межах та у спосіб визначених Законом повноважень.

Щодо суті встановлених перевіркою порушень, колегія суддів зазначає таке.

Як зазначалось вище, підставою для прийняття оскаржуваного у даній справі рішення слугували виявлені посадовими особами Управління порушення об'єктом нагляду вимог пунктів 2.10, 2.11, 2.4., 2.5 розділу ІІ Порядку №244.

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2, 2.4, 2.5-2.13 Порядку №244, підставою для розміщення тимчасової споруди (далі - ТС) є паспорт прив'язки ТС.

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

Вичерпний перелік документів, які додаються до заяви, встановлений п. 2.3 Порядку №244.

Відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Для підготовки паспорта прив'язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються.

Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

У свою чергу, згідно з додатком 1 Порядку № 244 паспорт прив'язки включає: схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, в якій вказується площа земельної ділянки згідно з документами на землекористування, а також схему благоустрою прилеглої території; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).

Цей перелік документів є вичерпним.

Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Відповідач-1 стверджує, що об'єктом нагляду видано паспорт прив'язки ТС №694 від 25.05.17р. всупереч Комплексній схемі розміщення тимчасових споруд, затвердженої рішенням Черкаської міської ради від 05.04.12р. №3-753, а саме: паспорт прив'язки виданий на розміщення тимчасової споруди на місці, що не передбачене комплексною схемою.

Вказаним рішенням визначено, що Комплексна схема розміщення ТС - це текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС на території населеного пункту або його частини, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою.

Відповідно до пункту 1 рішення Черкаської місткої ради №3-753 Комплексна схема розміщення тимчасових споруд міста Черкаси включає в себе текстові та графічні матеріали, а саме:

- матеріали інвентаризації наявних стаціонарних тимчасових споруд у м. Черкаси (додаток 1 «Альбом 1. Інвентаризаційна схема», надалі - Додаток №1);

- вимоги до розміщення, зовнішнього вигляду тимчасових споруд та благоустрою прилеглих територій (Додаток 2. «Альбом 2. Вимоги до розміщення, зовнішнього вигляду тимчасових споруд та благоустрою прилеглих територій. Графічні пояснення до положення про розміщення ТС», надалі - Додаток №2);

- зонування міської інфраструктури (Додаток №3. «Альбом 3. Розміщення ТС та зонування міської інфраструктури», надалі - Додаток -3).

Так, вимоги щодо фактичного розміщення розташування ТС на території м. Черкаси визначені у Додатку №3.

На виконання вимог ухвали апеляційного суду від 06.09.18р. Відповідачем-1 надано належним чином завірену Комплексну схему розміщення тимчасових споруд, затверджену рішенням Черкаської міської ради від 05.04.12р. №3-753.

Згідно умовних позначень Додатку №3 чорним та білим квадратом позначені місця розміщення існуючих ТС, синім квадратом позначені місця розміщення перспективних ТС, тобто тих, що можна розміщувати у майбутньому.

Дослідивши Додаток №3 апеляційним судом установлено, що місце розташування ТС згідно паспорта прив'язки від 25.05.17р. №694 по вул. Благовісній, 171 в м. Черкаси не передбачене Комплексною схемою розміщення тимчасових споруд міста Черкаси, затвердженою рішенням Черкаської міської ради від 05.04.12р. №3-753 (а.с. 248-б).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що об'єктом нагляду - Управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради паспорт прив'язки ТС виданий всупереч Комплексній схемі розміщення тимчасових споруд міста Черкаси додатку 3 «Альбому 3. Розміщення ТС та зонування міської інфраструктури», а тому таке рішення порушує вимоги містобудівного законодавства, та як наслідок його дія підлягає скасуванню.

Спростувань щодо встановлених перевіркою порушень об'єктом нагляду при видачі паспорту прив'язки від 25.05.17р. №694 вимог пунктів 2.10, 2.11 розділу Порядку №244 апеляційна скарга не містить.

При вирішенні справи колегія суддів враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги Позивача.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, Шостий апеляційний адміністративний суд

п о с т а н о в и в:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.05.18р. у справі №823/687/18 - залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.05.18р. у справі №823/687/18 - без змін.


Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.


Головуюча суддя Шелест С.Б.


Судді : Кузьмишина О.М.


Пилипенко О.Є.

Повний текст постанови складений: 16.11.18р..






































Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація