П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ справа № 2-а- 14 / 2010
21 січня 2010 року Золочівський районний суд Львівської області .
в складі : судді Постигача Б.А..
при секретарі Ікалюк Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Золочеві справу в порядку письмового провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій у не перерахунку та недоплаті допомоги по догляду за дитиною і стягнення такої допомоги ,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Золочівської РДА в якому просить визнати неправомірними дії управління по не перерахунку і недоплаті і їй допомоги у зв’язку доглядом за дитиною і просить зобов’язати управляння виплатити їй недоплачену допомогу у зв’язку з доглядом за дитиною в розмірі не менше прожиткового мінімуму , встановленого для дітей віком до 6 років і стягнути з відповідача таку допомогу за 2007 рік в сумі 1982,60 грн. і за період 2008-2009 років в сумі 6841,54 грн..
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що вона є матір'ю дитини ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 і має право на отримання грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі , передбаченому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» . Але цю допомогу вона отримувала в меншому розмірі .
Вона звернулася з заявою до відповідача про перерахунок і доплаті такої допомоги , але відповідач їй відмовив .
Вона вважає , що відповідач має виплатити їй допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період 2007 року в сумі 1982,60 грн. і за 2008-2009 роки в сумі 6841,54 грн.
Представник управління праці та соціального захисту населення Золочівської РДА в судове засідання не з’явився , але управління направило в суд листа в якому просить справу розглядати без його представника. Управління подало суду своє заперечення проти позову і це заперечення мотивує відсутністю бюджетних коштів для виплати.
Оцінивши подані позивачкою докази суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав:
ОСОБА_1 є матір'ю, яка здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як вид державної допомоги сім'ям з дітьми , призначається відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» . Вказаний вид державної допомоги сім'ям з дітьми призначається і виплачується через органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). (ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».) Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим же Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. (ст. 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».)
Отже, відповідно до змісту ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у редакції, що була чинною на час виникнення та існування спірних правовідносин у 2007 році, позивачка мала право на отримання щомісячної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», на 2007 рік затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень. Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», передбачено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» про зупинення на 2007 рік дії вищевказаної ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», із вказівкою на те, що дане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, розмір встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно з Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп /2007р., має обчислюватися виходячи із законодавчо встановлених розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що крім інших, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» не відповідають Конституції України (є неконституційними), тобто щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Визнані неконституційними положення абзацу третього частини другої ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення, тобто з 09.07.2007 року.
Рішення Конституційного Суду України у вказаній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
За таких обставин суд приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1 , але лише за період з 9.07. по 31.12.2007 року .
Покликання відповідача на відсутність бюджетного фінансування у 2007 році передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмірів щомісячної допомоги, як на причину невиконання державою взятих на себе зобов'язань, до уваги судом не береться, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Але вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 щодо аналогічних спірних виплат за період 2008-2009 років , то слід враховувати таке.
Положення п. 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», яким розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлено на рівні різниці між прожитковим мінімумом для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, на предмет неконституційності не розглядалися, у встановленому порядку неконституційними визнані не були та своєї чинності не втратили. Не визнавалось неконституційним і такі ж положення Закону «Про державний бюджет України на 2009 рік» .
Тому підстав для задоволення позову в цій частині суд не вбачає.
Керуючись ст.ст. 159, 160-163, 167 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
позов задовольнити частково . Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Золочівської РДА доплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі , що передбачений ст..15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» ( в редакції до 9.07.2007 року) за період з 9.07. по 31.12.2007 року.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України в користь Прокопів Л.М.3 грн.40 коп. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Львівської області на протязі 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження , а така заява може бути подана на протязі 10 днів з дня проголошення постанови .
Суддя:
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-14/2010
- Суд: Снігурівський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Постигач Богдан Арсенович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.10.2017
- Дата етапу: 19.10.2017
- Номер: 2-а-14/2010
- Опис: про скасування постанови про адміністративне правопорушення
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-14/2010
- Суд: Ружинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Постигач Богдан Арсенович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.12.2009
- Дата етапу: 11.01.2010